Вибори у Сумах. Рейтингові маніпуляції і мала кількість гравців

Олексій Захарченко

Медіа-експерт, експерт з виборчих технологій. Регіональний представник Інституту масової інформації в Сумській області, експерт з моніторингу ГО «Детектор медіа», голова правління ГО «Сумський прес-клуб», голова Сумського міського відділення Комітету виборців…

PLG_K2_UEF_SOCIAL_PROFILES

Сторінка у Фейсбук
24 вересня 2020

Чинний міський голова Сум Олександр Лисенко, як і його «Батьківщина», попри не дуже сприятливий початок кампанії впевнено почуваються перед виборами.

Суми є одним з найменших обласних центрів в Україні, а Сумська область – одним з найменших регіонів. Можливо, тому ця область виявилася нецікавою для великих соціологічних компаній – жодна з них так і не оприлюднила напередодні виборів ні рейтинги кандидатів в мери, ні позицій партій щодо виборів до сумських обласної та міської рад.

Це дало непогану можливість виборчим штабам для оприлюднення маніпулятивних «замірів», які використовувалися в агітаційних кампаніях. Так, «Батьківщина» активно розкручувала результати опитування Української соціологічної служби, оприлюдненого в Сумах Володимиром Цибульком та Олексієм Біловолом (обидва входять до бази псевдосоціологів на texty.org.ua). Опитування віщувало переконливу,ледве не в першому турі, перемогу діючому Сумському міському голові Олександру Лисенку, і «Батьківщина» навіть розмістила ці результати на бордах.

Приклад виявився заразним – інші штаби теж почали представляти результати «опитувань», які невідомо хто і коли проводив, і результати яких, звісно ж, були позитивними саме для кандидатів від цих штабів. Так, прихильники «Європейської солідарності» почали розповсюджувати картинку з результатами, де їхній кандидат в мери Вадим Акпєров наздоганяє зарейтингами діючого міського голову. А симпатики ОПЗЖ – візуалізацію результатів, за якими вони впевнено перемагають на виборах до обласної ради.

Усі ці маніпуляції не могли не викликати хвилю тролінгу у соцмережах, коли користувачі знущалися над намальованими захмарними рейтингами. Утім, попри всі соціологічні маніпуляції, орієнтовні результати виборів на Сумщині вже відомі.

Знову Лисенко

Для чинного міського голови Сум Олександра Лисенка кампанія починалася не надто вдало. Наприкінці минулого року він втратив керівництво місцевою «Батьківщиною» -  обласний осередок очолив Вадим Лисий, помічник нардепа-ексрегіонала Ігоря Молотка. Інсайдери говорять, що Ігор Молоток, який веде активну діяльність в області, викупив обласний осередок у Юлії Тимошенко.

Відповідно, Лисенко починав кампанію як самовисуванець - його борди не містили партійної символіки, натомість розкручувався тег #Команда_Лисенка. Пізніше домовитися з «Батьківщино» вдалося, і Лисенко пішов саме від цієї партії, під прапорами якої він вже двічі перемагав на виборах мера (у 2014 і 2015 роках). Таким чином зміцнивши як свій рейтинг, так і позиції «Батьківщини» на виборах до міської ради.

Впевненості Олександру Лисенку додав і той факт, що екс-керівник Сумщини Юрій Чмирь вирішив не брати участь у мерських перегонах, сконцентрувавшись на виборах до обласної ради. Чмирь міг скласти, мабуть найбільшу конкуренцію Лисенку, і до останнього тримав інтригу щодо своєї участі. Проте шансів виграти у другому турі не мав, адже сумчани ще пам’ятають його роботу в керівництві Адміністрації Президента Януковича під час Революції Гідності.

Позбувся Лисенко і загрози з боку «Слуги народу» - президентська партія висунула йому конкурентом діючу народну депутатку Тетяну Рябуху. За півтора роки роботи у Верховній Раді Рябуха не запам’яталася жителям міста нічим позитивним, і серйозного особистого рейтингу не має. Як і не мала його колишня вчителька початкових класів на минулорічних парламентських виборах, перемігши лише за рахунок рейтингу Зеленського.

Найбільш вірогідним конкурентом Лисенка у другому турі є представник від «Європейської солідарності» Вадим Акпєров. Нинішній голова Сумської райради і колишній перший заступник голови обласної адміністрації часів Порошенка «підібрав» той проукраїнський і проєвропейський електорат, що залишився вірним своїм ідеям. Сприяло цьому і об’єднання з партією «За Україну!», яка в Сумах має свою фракцію у міськраді. Політичні сили вирішили не ділити електоральне поле, натомість об’єднали свої списки і підтримку спільного кандидата в мери.

Свій фактор внесло балотування на посаду міського голови місцевого журналіста і політолога Олександра Хоруженка. Він балотується від партії «Сила людей», яку в області очолює мер Тростянця Юрій Бова. Але якщо у Тростянці позиції і Бови, і партії є непорушними, у обласному центрі політсилу мало хто знає. Проте Хоруженко веде активну медійну кампанію, критикуючи міського голову у своїх авторських програмах на місцевих телеканалах, і здатен «відкусили» 1-2 відсотки від рейтингу. Причому, від рейтингу скоріш за все саме Акпєрова, оскільки інших проєвропейських кандидатів на цих виборах не спостерігається.

Решта рейтингових партій фактично «злили» вибори мера у обласному центрі, виставивши маловпізнаваних або взагалі технічних кандидатів. Від ОПЗЖ в останній момент замість Юрія Чмиря було висунуто Тамару Іщенко - колишню заступницю Юрія Чмиря на посаді голови Сумської ОДА часів Януковича. А від Андрія Деркача і партії «Наш край» у мери Сум іде така ж технічна Олена Мельник - нині начальниця управління культури і туризму Сумської обласної адміністрації.

Амбіції має кандидат від «За майбутнє», директор торгово-розважального центру «Мануфактура» Володимир Лободін, проте низькі партійні рейтинги і невисока впізнаваність самого кандидата не дадуть йому шансів на серйозний результат.

Таким чином, у другому турі мерських перегонів сумчани, скоріш за все, побачать пару Олександр Лисенко («Батьківщина») і Вадим Акпєров («Європейська солідарність»). І, зважаючи на суттєву перевагу Лисенка в рейтингу, результатом буде його однозначна перемога. До речі, у випадку таких менш імовірних варіантів другого туру, як Лисенко-Рябуха чи, наприклад, Лисенко-Лободін, результат буде той же – перемога діючого міського голови.

Міськрада: «Батьківщина» плюс «Слуги»

Конфігурація майбутньої Сумської міської ради відрізнятиметься від її нинішнього складу. У першу чергу це пов’язано з новою силою – партією «Слуга народу». І хоча її рейтинг у Сумах вже далеко не той, що був рік тому, все ж симпатиків президента в обласному центрі достатньо, щоб партія провела до міськради найбільшу фракцію.

Цікаво, що партії як такої, в місті не існує – фактично, є лише назва і рейтинг Володимира Зеленського. Що активно і використовується, навіть на рівні прізвища – наприклад, обласний список «Слуг» очолює Віталій Зеленський, а другим номером в одному з міських регіональних списків іде Максим Зеленський.

«Батьківщина» на чолі з Лисенком стабільно претендує на другу за розміром фракцію. Партійний список складається в основному з діючих депутатів і керівників комунальних установ. Відповідно, і виборча кампанія ведеться з акцентом на «зроблені справи». Зроблені, звісно, за рахунок міського бюджету.

Але очікувати у майбутній раді протистояння «нових» депутатів від «Слуги народу» і «старих» від «Батьківщини» не варто. Адже лідери цих партій у Сумах, як офіційні, так і тіньових, багато що пов’язує. Так, керівник сумської «Слуги народу», нардеп Михайло Ананченко раніше був помічником міського голови Лисенка. Ще одна депутатка і конкурентка Лисенка на виборах мера Рябуха свого часу була директоркою табору «Зоряний», який належить однопартійцю Лисенка. Існує ще і такий впливовий чинник, як генерал-полковник Владислав Бухарєв, який має тісні зв’язки як з Тимошенко, так і зі «Слугами».

Таким чином, у майбутній Сумській міській раді очікується коаліція з депутатів «Батьківщини» і «Слуги народу» (останнім, скоріш за все, віддадуть посаду секретаря ради). Причому коаліція, яка матиме суттєву кількісну перевагу над опозицією.

В опозиції, власне, залишаються лише ОПЗЖ з одного боку і «Європейська солідарність» - з іншого. Шанси потрапити до ради у інших партій – мінімальні. Цікаво, що і там, і там далеко не монолітні фракції. Під прапором ЄС ідуть кандидати як від цієї партії, так і від «За Україну!». І стосунки між окремими з них далеко не ідеальні. Приблизно така ж ситуація і в ОПЗЖ. Зокрема, від них балотується Олександр Соколов, який встиг побувати в партіях «За життя» і «Наші», і свого часу робив собі активний піар на «боротьбі» із сумським транспортним лобі (власниками маршруток). А поряд із ним у раді тепер буде сидіти Ігор Перепека ­– один з головних власників сумських маршруток.

Відповідно, очікувати якогось впливу на прийняття рішень від погано структурованої і нечисельної мабутньої опозиції у міській раді не доводиться. І попереду Суми чекають ще п’ять років правління Олександра Лисенка, підкріпленого частково новими обличчями під брендом «Слуги народу».