Влада популістів

Олег Медуниця

Експерт з питань бюджету та децентралізації. Член Комітету Верховної Ради з питань бюджету VII-VIII скликань. Брав участь у процесах розробки та впровадження бюджетної реформи, адміністративно-територіальної реформи та реформи децентралізації. Навчався…

PLG_K2_UEF_SOCIAL_PROFILES

Сторінка у Фейсбук
17 травня 2021

Нещодавно Уряд Зеленського змінив по-тихому порядок надання субсидій. Тепер отримувачів субсидій буде на третину менше. Головне ускладнення, як на мене, це те, що скасовується діяльність та повноваження комісій, утворених місцевими органами влади, які могли нарахувати субсидію в окремих випадках тим, для кого вона не передбачена. Коли я був при владі, така комісія рятувала сотні людей, які формально не мали права на субсидію, але реально її потребували. Бідні стануть біднішими, і в цьому є пряма відповідальність влади Зеленського.

Влада останнім часом все активніше запевняє власних виборців в тому, що дбає про кишені простих українців. Намагається переконати їх в тому, що в країні відбуваються позитивні зміни. Повним ходом йде "Велике будівництво", фактично заморожені або зростають на неринкові величини тарифи. Створюється ілюзія позитивних змін, але насправді країна становиться на рейки махрового популізму. Це як у відомій приказці про супермаркет: можна брати у візочок, що хочеш, але в кінці шляху все одно буде каса на, якій треба буде за все заплатити. Так "Велике будівництво" фінансується за рахунок запозичень та емісії гривні. Зрештою через 10 років ті, які зараз говорять: "Та дороги ж  роблять!" - будуть розгнівані розміром власної пенсії. І Пенсійному фонду бюджет, який буде переобтяжений нинішніми  рекордними запозиченнями, мало чим допоможе. А державні борги зараз зростають рекордними темпами, як за часів сумновідомого прем'єра Азарова. Тоді допозичались до краю і в борг можна було взяти лише у Путіна. Власне влада Зеленського майже точно копіює дії влади партії Регіонів в бюджетній галузі і в тарифному регулюванні.

 Влада намагається регулювати ціни на продукти і пальне. Заморожені тарифи на електроенергію і газ для населення, продовжено дію пільгових тарифів. Хто за це буде платити? Спочатку державні монополії, а потім зрештою бюджет. Навіть в державних: "Енергоатомі", "Нафтогазі", "Укргідроенерго" не ховають свого роздратування такими кроками влади. Навіть спромоглися на публічні заяви, на що уряд миттєво зреагував і Кабмін своїм рішенням  визнав роботу наглядової ради "Укргідроенерго" у 2020 році незадовільною.

За останні кілька років відносно лібералізовані ціни на енергоносії дали поштовх у розвитку цих підприємств, але зараз цьому покладено край нинішньою владою. Останніми рішеннями по "Нафтогазу" офіційний Київ продемонстрував здатність зрадити реформи і показав, що не надто цінує відносини із цивілізованими демократіями, які надто вклалися в порятунок України від проковтування тоталітарною Росією. В середовищі друзів України панує цілковите розчарування і шок. Але реакцію Заходу можна винести за дужки. А ось що згодом чекає Україну в тарифному питанні внаслідок популістичних дій влади? Рано чи пізно за все прийдеться заплатити і заплатять найбільше найбідніші, пересічні українці. Власне, вони вже платять. Якщо влада попередньо фактично піднявши ціни, забезпечила найбідніших, які споживають найменше, субсидіями, то зараз навпаки. Від пільгових тарифів виграють найбагатші, які більше споживають, власне вони отримають найбільший ефект від регулювання в такий спосіб тарифів. А найбідніші, за рахунок урізання субсидій, отримають спустошений бюджет, який є джерелом соціальних виплат. Зрештою влада Зеленського скінчиться і рано чи пізно знову буде шокове підвищеннями цін, як це було в 2014-2015 роках. Адже життя – це супермаркет, і коли "Слуги" закінчать керувати країною, боюсь, що кредитку держави Україна вже ніхто приймати не буде.