Топ-зарплати, пільги та популізм

Максим Корнієнко

Фахівець з місцевих бюджетів та публічних закупівель, експерт у сфері громадського контролю та громадської участі. Отриманий попередній досвід під час роботи на державній службі та в реальному секторі економіки успішно…

PLG_K2_UEF_SOCIAL_PROFILES

Сторінка у Фейсбук
24 січня 2020

Ініціатива підвищення податків на високі зарплати понад 10 мінімалок? Замість 18% ПДФО - 36%? Чи всі 54%?
А чи знаєте ви, що в Україні насправді діє пільгове оподаткування для таких зарплат?

 

На суми понад 15 мінімалок (зараз 70 тис.грн.) ЄСВ не нараховується зовсім! Взагалі.
Тобто, на виплату сьогоднішніх пенсій та соцвиплат утримується 22% від суми, що не перевищує максимальний рівень справляння соцвнеску, а все що вище - на дохід пенсійного та інших соцфондів не впливає.

Цікаво, чи відомо про це ініціатору Олександру Дубінському та іншим "слугам"...

Сьогодні Уряд Олексія Гончарука затвердив бюджет Пенсійного фонду. Потрібно 449 мільярдів. І 173 з них буде виплачено за рахунок Державного бюджету. Прогнозується, що сплачений роботодавцями офіційно працевлаштованих робітників ЄСВ сумарно не покриватиме й 2/3 виплачених пенсій.

Чи вплине суттєво на наповнення бюджету введення прогресивних ставок ПДФО? Навряд. Шляхи для "сірого" ухиляння знайдуться.

Але ж робити з інформаційною бомбою останнього місяця владі щось треба... От і виник проект Дубінського. Тема топова - народ підтримає: "буржуї нас об'їдають! всіх на мінімалку! більше заробив - більше заплати!" і т.д.

Наступним кроком для погашення хвилі невдоволення ймовірно стане "зниження" зарплат топ-посадовців у січні порівняно з груднем - насправді, повернення до звичайного рівня без "бонусів" за підсумками року.

Та чи є все ж логіка одночасно підвищувати ставки одного податку практично (насправді, не зовсім - ЄСВ сплачує роботодавець, а ПДФО працівник) на одну базу, залишаючи при цьому пільги за іншим? Дуже сумнівно...

Чи не логічніше було б, якщо дійсно наявна політичні воля, внести зміни в закон про ЄСВ та скасувати обмеження максимальної величини його справляння?

Прогресивні ставки податку - це неправильно. Умови та можливості мають бути рівні. Здібності - різні. Відповідальність - різна. Оплата праці - різна. А права та обов'язки - однакові.
Правило "заробив більше - сплатив більше" і так працює, але за рахунок більшої бази нарахування податку на доходи, а не його ставки.

Але й пільги - це теж невірно. Саме з тих же причин рівності умов.

Коли ліва рука ініціює жорсткіші правила для певної категорії, а праве око не бачить пільгових умов для неї ж - це якось нелогічно. Чи ні? Можливо в цьому й полягає соціалістичне лібертаріанство?