"Студенти Сумщини та Полтавщини в протидії корупції у ВНЗ". Аналітичний звіт

Андрій Рибалко

голова ВГО "Молодий народний рух"

05 серпня 2015

Протягом лютого – серпня "Бюро аналізу політики" реалізовувало проект, спрямований на підвищення знань студентства про бюджетні процеси, кошти власного університету, тендерні та безтендерні закупівлі. 

 

Чесно кажучи, для "Бюро аналізу політики" цей проект був свого роду пілотним. Всі ми знаємо, що в студентські роки хочеться драйву, активності, а не системної і кропіткої роботи. Скажімо такої, як дослідження тендеру, підготовка запитів про публічну інформацію чи вивчення плану закупівель.

Однак цей проект приніс нові знання і новий досвід не тільки студентам, а й нам.

Відкриття №1. Навіть студенти-фінансисти не мали (а ті, хто не відвідав наші тренінги, і не мають) навіть загального уявлення про бюджет власного університету.

Відкриття №2. За останні п'ять років "Бюро аналізу політики" провело десятки тренінгів про те, як моніторити державні кошти, однак я не пригадую наскільки зацікавленої аудиторії, як студенти. Це позначилося і на вихідному продукті – статтях, які писали студенти. Ми свідомо намагалися зберегти інколи емоційний, а інколи і відверто стьобний стиль. Так про державні закупівлі на наш сайт ще ніхто не писав.

Відкриття №3. Тендерних закупівель в університетах значно менше, ніж ми очікували. Навіть ті ВНЗ, чий бюджет вимірюється у сотнях мільйонів гривень, проводять лише декілька відкритих закупівель на рік.

Лідером по відкритих закупівлях є Сумський державний університет. У 2015 році університет провів торги на закупівлю палива, матраців, комп'ютерної техніки, телевізорів, звукової апаратури, медичних інструментів.

Звісно, при бюджеті у 200 млн. грн. університет може дозволити собі розвиватися і закуповувати необхідне обладнання. Тим паче, що майже 120 з них навчальний заклад заробив самостійно.

В ході проекту студенти дослідили тендер на закупівлю бензину, де переможцем стало ТОВ "Авіас" та закупівлю комп'ютерної техніки, де угоду було укладено з ТОВ "ІТ-Інтергатор".

Треба визнати, що угоди, укладені за результатами відкритих торгів не викликають претензій – загалом ціни відповідають ринковим, дискримінаційних умов не виявлено, сумнівних відхилень дешевших пропозицій – також.

Значно цікавішим є додаток до річного плану закупівель в СумДУ:

oQxaOu k2d0

pRYDy-OcBC0

Це лише найяскравіші суми. Адміністрація ВНЗ технічно (і в рамках закону) уникає проведення тендерів. Лише не відомо хто є постачальником товарів та послуг і за якими цінами. Відповідь на ці питання має знати в першу чергу саме студентство за допомогою запитів про публічну інформацію. Як це зробити, найактивніші з них вже знають.

 Наступний ВНЗ - Сумський національний аграрний університет, який потрапив під нашу увагу долею випадку. Справа в тому, що Полтавський університет економіки і торгівлі (який був заявлений в проекті) відмовився надавати нам відповіді на будь-які запити про публічну інформацію, аргументуючи, що він належить Укркоопспілці і не використовує державні кошти.  Студенти ПУЕТ (колишнього Полтавського  кооперативного  інституту) не мають змоги дізнатися, куди витрачаються їх кошти, оскільки університет не є державним.

Однак ми вирішили проаналізувати фінанси Сумського національного аграрного університету, який на початку 2000-х років мав сумну славу найбільш корупційного. Дехто вважає його таким досі.

Бюджет Сумського національного аграрного університету на 2015 рік складає 104 674 200,00 грн, де загальний фонд складає 57 904 200,00 грн., а спеціальний – 46 770 000,00 грн. Доволі високий показник наповнення спеціального фонду забезпечується великою кількістю "добровільно-примусових" платних послуг для студентів, на кшталт придбання інформаційного диску.

У 2015 році через відкриті торги СНАУ закуповував лише пальне та скраплений газ.

Так укладена угода про закупівлю бензину А-95 по 19,00 грн за літр (12 500 л), бензину А-92 по 18,35 грн/літр (18 500 л), дизельного палива ціною 19,40 грн за літр (26 700 л) з ТОВ «Центрресурсінвест». А от скраплений газ університет закупив у ТОВ "Авіас" за ціною 8,6 грн/літр.

Ціна продукції є навіть дешевшою за ринкову, ознак змови між учасниками не виявлено, відхилення дешевшої пропозиції відповідає умовам конкурсних торгів – при визначенні переможця враховувала не тільки ціна, а й наявність мережі заправних станцій.

Для студентів СНАУ цікавим буде план закупівель університету, де передбачені роботи по ремонту гуртожитків. Ми знаємо, що ті, хто проживають в гуртожитках, окрім встановленої плати за проживання витрачають значні кошти на ремонт власних кімнат та у вигляді "благодійних внесків". Тому публікуємо перелік об'єктів, які університет буде ремонтувати власним коштом, аби студент не заплатив двічі.

A8Pc4ZHAFuI

А найцікавішою графою в плані закупівель є "послуги по страхуванню життя" на суму 3500 грн. Чиє життя страхували коштом університету лишається загадкою, яку можна розкрити лише за допомогою запиту про публічну інформацію.

Вчителі ніколи не були багатими. Це ж можна сказати і про ВНЗ, які готують майбутніх педагогів: Полтавський національний педагогічний університет ім. В.Г. Короленка та Сумський державний педагогічний університет ім. А.С. Макаренка.

Наприклад СумДПУ ім. А. С. Макаренка заробляє лише 27% від всього загального кошторису. Бюджет університету складає 68 941 200,00 грн., де загальний фонд – 49 941 200,00 грн., а спеціальний – 19 000 000,00 грн.

За переговорною процедурою закупівлі університет закуповує тепло, воду, електрику та інші комунальні послуги. А от тендерів не проводить – не має потреби. Тому студенти дослідили скільки коштів витрачає університет на пальне - 55 932. Всі три угоди – з ТОВ "Авіас". Варто зазначити, що адміністрація університету у 2014 році заправлялася на російському "Лукойлі". В цьому ж році обрала вітчизняного виробника.

А от ПНПУ ім. В.Г. Короленка вже другий рік поспіль закуповує бензин в ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна", яке є дочірнім підприємством російського нафтогіганта. У 2014 році навчальний заклад про спонсорував окупанта на 73 342 грн, а на середину 2015 року вже було укладено угоду на суму 70 000 грн.

На медичні інструменти ПНПУ ім. В.Г. Короленка за останні два роки витратив всього 2000 грн., уклавши угоду з ТОВ "Віола Медтехніка".

Такі невеликі обсяги закупівель пояснюються  тим, що бюджет університету складає 74 018 800, 00 грн. 2/3 бюджету складає загальний фонд університету – 48 968 800,00 грн, 1/3 від бюджету або 25 050 000,00 грн.  університет заробляє самостійно.

Чи вдалося нам виявити і побороти корупцію перелічених університетах?

Студенти отримали уявлення про те, звідки їх університет отримує кошти, і як розпоряджається ними. Більше того, вони навчилися досліджувати закупівлі свого ВНЗ і спробували як це на практиці. Вони знають, як знайти додаток до плану закупівель і побачити на власні очі, чи дійшло до університету те, що заплановано . І найголовніше – адміністрація університету знає, що студенти це знають. А це вагомий запобіжних від спроб зловживань. А ще, тепер для ректора сказати "грошей немає і ніколи не буде" на прохання виділити невелику частину коштів на потреби студентства, буде значно складніше.

Ми озброїли знаннями найактивніших. Нашими слухачами стали  не тільки представники студентського самоврядування, а й студенти-активісти молодіжних організацій: Молодий Народний Рух, Молодіжна педагогічна спілка, Молодіжний націоналістичний конгрес.  Більшість наших статей-досліджень написана саме тими молодими людьми, які вже мають досвід громадської діяльності, однак не мали достатніх знань в галузі моніторингу бюджетних коштів.

Що робити далі? Ми побачили, що 90% коштів університету витрачається не на відкритих торгах, а на безтендерних закупівлях. Копати треба значно глибше. "Бюро аналізу політики" відкрите як до учасників проекту, так і до тих, хто не зміг потрапити на наші тренінги. Наша команда завжди допоможе: як словом, так і ділом. Єдине, що нам потрібне від студентства – вогник в очах і бажання змінювати світ навколо – як мінімум у власному університеті. 

 

Публікацію створено в рамках проекту "Студенти Сумщини та Полтавщини - в протидії корупції у ВНЗ". 
Даний проект фінансується TI – Секретаріатом та Hewlett-Packard з сприяння Transparency International Україна і впроваджується ГО "Бюро аналізу політики".
Думки, висновки чи рекомендації, які містяться в цих матеріалах, належать виконавцям Проекту "Студенти Сумщини та Полтавщини – в протидії корупції у ВНЗ" , і не обов’язково відображають погляди TI – Секретаріату, Hewlett-Packard та TI Україна». 
«This project is funded by the TI – Секретаріатом and Hewlett-Packard with the assistance of the Transparency International Ukraine and implemented by Bureau of policy analysis . 
The content of these products is the sole responsibility of the authors. This product is not intended to create any obligations and does not express official position and/or views of the TI – Secretariat, Hewlett-Packard and the Transparency International Ukraine ».