Шаурма замість проїзних або Як інвестувати у бізнес за рахунок платників податків

Максим Корнієнко

Фахівець з місцевих бюджетів та публічних закупівель, експерт у сфері громадського контролю та громадської участі. Отриманий попередній досвід під час роботи на державній службі та в реальному секторі економіки успішно…

PLG_K2_UEF_SOCIAL_PROFILES

Сторінка у Фейсбук
12 вересня 2018
Шаурма замість проїзних або Як інвестувати у бізнес за рахунок платників податків
 
Відучора у "кіоску для продажу проїзних квитків" №2 знову продають шаурму (попередню спробу швиденько припинили після розголосу із аргументацією "шаурма не йде" http://tv.sumy.ua/za-torgivlyu-u-tsentri-sum-sim-rokiv-byudzhet-ne-otrymuvatyme-groshi/)

Проїзних квитків у продажу немає навіть для сміху (сьогодні спробував придбати). Дозвільні документи десь "у шефа". У куточку покупця лише одна санкнижка (при чому, фото не дуже схоже на продавця за прилавком). Про чеки і касовий апарат писати мабуть зайве.

 
Поруч кіоск №1, де проїзні хоча б є в наявності, та основний товар, у якому - сигарети. Чеки видають лише на вимогу покупця. А хто їх взагалі вимагає?..
 
35992925 2142484572697480 492717355411963904 n

Як же так трапилося, що кіоски для продажу проїзних квитків раптом круто перепрофілювалися?

Справа в тому, що розміщення МАФів заборонено на зупинках та на відстані 20 м від них http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/198-94-%D0%BF Виключення становлять лише кіоски для продажу проїзних квитків. http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0160-95

І от саме від цієї "лазєйки" і почали "плясати" у стінах мерії, підписавши в березні 2017 року тристоронній інвестиційний договір між Сумська міська рада, КП СМР "Електроавтотранс" та ФОП Струтинський А.К. про облаштування двох зупинкових комплексів із кіосками для продажу проїзних квитків (особливо важливо було продавати проїзні на тролейбуси на зупинці для маршруток - один кіоск не впорався б із напливом клієнтів), а потім протягом 7 років безкоштовно ними користуватися http://minayev.com.ua/wp-content/uploads/2018/06/%D0%A2%D0%B8%D0%BF%D0%B0_%D0%98%D0%BD%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82_%D0%94%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80_%D0%A1%D0%9C%D0%A0.pdf

Однією з умов договору було надання міською радою у власність КП земельної ділянки. Після досить тривалої дискусії та не з першої спроби (здається, всі чудово розуміли підставу, що готується), але плани все ж було реалізовано https://docs.google.com/viewer?url=http://smr.gov.ua/images/documents/Rishennia/Sesii/2018/28.03.2018__plen/3238.doc&embedded=true
Перелік депутатів, що свідомо чи несвідомо стали причетними до афери, на скріні
 
Безымянный
 
Далі підписується договір оренди. До речі, відбулося це лише після піднятого громадськістю галасу
https://drive.google.com/file/d/1OgELViAp8lw4PbDCAh38mKW6kbiNrn_X/view?usp=sharing , наступного дня після старту роботи кіоску №2, і значно пізніше ніж почав свою роботу кіоск №1.

Згідно даного договору балансова вартість двох кіосків становить майже 522 тис.грн. (для порівняння, облаштування одного зупинкового комплексу по місту здійснюється за максимальною вартістю в 90 тис.грн.).
Підприємець на 7 років звільняється від сплати орендної плати в розмірі 373 грн за кв.м. торгової площі (2888 за один кіоск на місяць).
При чому, маючи право як самостійно здійснювати торгівельну діяльність (як це робиться у кіоску №1) так і надавати приміщення в суборенду (що успішно реалізовується у кіоску №2).

Згадану на початку шаурму продає не КП і не "інвестор", а суборендар (вірніше, навіть другий суборендар, що орендує приміщення у першого суборендаря). Просто згадаймо історію про вивіску "Стамбул-7" та "аргументовані пояснення" директора КП Vitaliy Odnorog
https://www.youtube.com/watch?v=4D9RUF9YmWU та поглянемо на договір, що гуляє мережею https://drive.google.com/file/d/1HgWVC8cBjvaGCQ6KUxzJErIQ70GK3VXU/view?usp=sharing.
Але зациклюватися саме на кінцевому продавцеві - не мета даного блогу.

Більш того, питання обгрунтованості розрахунків терміну окупності ми не підіймаємо. Не припускаємо, що задекларована сума інвестицій може бути завищеною. Не задаємося питанням обліку реального доходу від провадження торгівлі без касових апаратів. І навіть не порівнюємо суму орендної плати із вартістю суборенди (2 888 проти 10 000), що також безпосередньо впливає на термін окупності інвестицій (читай: безкоштовного користування комунальним майном). Та й про те, що розробники схеми мають від неї якісь регулярні дивіденди, ніхто навіть і не подумав.

Мета даного блогуу - лише звернути увагу на розроблену у стінах міськради махінацію, завдяки якій по-перше фактично легалізовано незаконну торгівлю на зупинці громадського транспорту, а по-друге інвестиції у приватний бізнес здійснюються за рахунок вилучення коштів з міського бюджету.