Про звернення Зеленського стосовно медреформи

Олег Медуниця

Експерт з питань бюджету та децентралізації. Член Комітету Верховної Ради з питань бюджету VII-VIII скликань. Брав участь у процесах розробки та впровадження бюджетної реформи, адміністративно-територіальної реформи та реформи децентралізації. Навчався…

PLG_K2_UEF_SOCIAL_PROFILES

Сторінка у Фейсбук
06 травня 2020
Про звернення Зеленського стосовно медреформи

Прослухав звернення Зеленського стосовно медреформи. Резюме - медреформу збираються змінювати. Як саме, зі звернення було не ясно. Після сьогоднішнього брифінгу в МОЗ стало ясно. Задекларовано суттєво змінити медичну реформу. Відкат назад по багатьом позиціям.

По пунктам:

1. За словами Міністра охорони здоров'я, галузь отримає більше грошей. Ці гроші підуть на фінансування закладів охорони здоров’я, які не доотримали фінансування у зв’язку зі стартом другого етапу медичної реформи, що розпочався 1 квітня. Пряма мова: “Тобто мова іде про ті заклади, які відчувають дефіцит коштів, в тому числі на виплату зарплат”. Простими словами - повертаємося до зрівнялівки - ті заклади, які готові до медреформи зрівняють із тими неефективними, де фінансувалося утримання лікарні.

2. МОЗ збирається покрити дефіцит фінансування усіх медичних закладів, включно з тими, які надають спеціалізовану і високоспеціалізовану медичну допомогу. Профінансують в повному обсязі феофанії та інші "Національні" лікарні.

3. За словами очільника відомства, головним закупівельником залишиться Національна служба здоров'я України. Але це нереально. Для збереження всіх лікарень, як декларує міністр, треба повертатися до старого механізму розподілу медичної субвенції.

4. МОЗ планує підвищити медикам заробітну плату на 50% з 1 липня. Для цього просить в Уряду і Верховної Ради 11 млрд. грн. Це в середньому 3,5 тис. грн. на місяць. Знову ж таки підвищувати будуть однаково всім, в незалежності від рівня надання медичних послуг закладом.

5. Приватний медичний сектор, який також готувався до реформи тепер "нервово курить" десь із боку. Він за бюджетні гроші в цьому році нікого лікувати не буде. Жаргоном 90-тих, його просто "кинули на бабки".

Висновки. Додаткове фінансування, яке отримає галузь, нічого не змінить. Гроші підуть в бездонну бочку "совєцкої" медицини. Буде збережено диспропорцію між оплатою праці лікарів первинної, вторинної і третинної ланок. Фактично первинна система збережеться реформованою, а інші ланки ні.

Що насправді треба було робити? Збільшене фінансування віддати Центру Національного здоров'я для перегляду у бік збільшення його медичних тарифів. Це дало б змогу підвищити з/п у тих закладах, які реально лікують хворих.

Але, на жаль, проти бюджетної безграмотность та управлінської профанації лікарі безсилі.