Про зарплати чиновників

Олег Медуниця

Експерт з питань бюджету та децентралізації. Член Комітету Верховної Ради з питань бюджету VII-VIII скликань. Брав участь у процесах розробки та впровадження бюджетної реформи, адміністративно-територіальної реформи та реформи децентралізації. Навчався…

PLG_K2_UEF_SOCIAL_PROFILES

Сторінка у Фейсбук
03 червня 2020
Про зарплати чиновників

1-го червня закінчився термін подачі декларацій осіб, які, згідно з вимогами закону, звітують перед суспільством про свої статки. Почалася чергова хвиля обговорень розміру зарплат чиновників та керівників комунальних підприємств. Хочу висловити власну думку з цього приводу.

Як на мене, слід відділити чиновників, які отримують зарплату з бюджету, і менеджмент державних та комунальних підприємств. Оскільки ми живемо в Сумах, то в першу чергу буду писати саме про наших місцевих чиновників.

Я не є популістом і вважаю, що чиновник має отримувати достойну зарплату. Яку саме? Спробую визначити її "коридори". Керівник такої громади, як Сумська ОТГ, має отримувати 7-8 середніх зарплат в тій громаді, де він керує. Всі решта - по низхідній.

Я вважаю, що слід обмежити і певні привілеї місцевих чиновників. Які саме? В першу чергу право на отримання 13 і 14 заробітної плати. Це так звана матеріальна і соціальна допомога. Ця практика має бути скасована, а така допомога має видаватися лише в екстрених випадках. Свого часу ми її скасували для депутатів Верховної Ради. Як, до речі, скасували і решту пільг - програму будівництва житла для депутатів, безкоштовного оздоровлення, отримання матеріальної та соціальної допомоги, безлімітної оплати проїзду. Паралельно перевели депутатів Верховної Ради, і не тільки їх, на загальну пенсійну систему.

Більш того, я вважаю, що міський голова і міська рада мають обмежувати заробітні плати у випадку критичного невиконання місцевого бюджету. Секвестр видатків міської скарбниці має стосуватися не лише видатків розвитку, а й фонду оплати праці службовців. Так ми зробили свого часу в 2014 році, на початку війни. Ми обмежили власну зарплату і зарплату в державному секторі управління.

Тепер про комунальні підприємства. На мою думку, заробітні плати керівників комунальних підприємств у місті Суми завищені. Чому? Тому, що у деяких директорів КП зарплати більші, ніж у міського голови. І розмір зарплат керівників КП наразі не залежить від результатів їхньої праці. У сфері комунальних підприємств мене цікавить лише одне - їхній економічний результат. Тобто прибуток і гроші, які вони зароблять для нас - мешканців територіальної громади.

Одразу за межі цього обговорення винесу комунальний транспорт і, можливо, водопостачання та водовідведення, утримання і розвиток комунальних мереж теплопостачання.

Всі решта компідприємств, на мою думку, мають бути приватизованими. А до моменту приватизації зарплата керівників комунальних підприємств має залежати від їхньої економічної діяльності, а не від сум бюджетних дотацій, чи коштів "перелитих" із бюджету за виконання робіт. Маєш прибуток - маєш право на додаткове заохочення!