Підвищенню вартості проїзду у Харківському метрополітені присвячується!

Олександр Сулима

Експерт Бюро аналізу політики з аналізу державних закупівель, співзасновник Харківської ініціативної групи “Досить красти” e-mail: sashkomortum@gmail.com

06 червня 2013

 23-го травня КП “Харківський метрополітен” урочисто підняв вартість проїзду. Щоправда, пасажирів попередили заздалегідь та обґрунтували підвищення ціни, хоча і вийшло це  не дуже схоже на правду (публікація на цю тему на сайті “Главное”).

 Якщо коротко, то підстави для недовіри такі:

-          закупівля лавочок для станції Олексіївська по 63 тис. грн./шт. (а після галасу в ЗМІ - вже по 20 тис. грн.);

-           таблички з назвами станцій, 1 м.кв. яких коштує як “квадрат” квартири;

-           непрозоре надання площ в оренду під комерційну діяльність;

-           наявність “сірих” точок продажу (ті, що без стаціонарних кіосків) та їх ймовірне “кришування”;

-           невідповідність заявлених прибутків від рекламної діяльності реальним розцінкам на рекламу в метро;

-           інше.

 До речі, один знайомий звертався в прокуратуру щодо лавочок. Звісно відмовили в порушенні справи.

Vidmova1

 

 

Vidmova2

Хочу розказати ще одну сумнівну історію в тему. Про листування з КП.

Прочитавши публікації на сайті “НАШІ ГРОШІ” (тут і тут) з приводу закупівлі метрополітеном майнових прав на програму для видачі одноразових паперових квитків за 26 млн. грн., я поцікавився у знайомого програміста, скільки реально може коштувати така програма. Виявилося, що програму такого рівня декілька студентів зроблять за смішні (у порівнянні із закупівельною ціною) гроші -  десятки тисяч, але аж ніяк не мільйони. Ну добре, нехай я не знаю якихось нюансів, нехай компанія-виробник хоче отримати гонорар за інтелектуальну інновацію та оригінальний IT-продукт. Плюс, можливо, я не знаю додаткових вимог Метрополітену до програми, ну, нехай це буде 1 млн грн. АЛЕ Ж НЕ 26!!!

Ми зацікавились і за допомогою наших однодумців із Бюро аналізу політики надіслали депутатський інформаційний запит.

1

Прийшла відповідь. Нам відмовили. Очікувано.

На перший погляд, усі викладені причини для відмови, окрім передостаннього абзацу, - повний нонсенс!

Перше.

З приводу того, що робота КП не належить до компетенції депутата (хоча у відповіді навіть не спромоглися вказати правильний закон стосовно повноважень депутата), то ми порадили б їм прочитати ст. 15,16,17 ЗУ “Про статус народного депутата”. Я навіть не цитую його, бо підстав для запиту там на дві сторінки.

Друге.

 Відповідно до частини 5 ст.6 ЗУ “Про доступ до публічної інформації”:

 “Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.”

 Що ми тут бачимо:

  - вартість проїзду пільгових категорій громадян компенсує держава, а це вже бюджетні кошти;

- Метрополітен - комунальне підприємство! Тим більше, що Цивільний кодекс України чітко визначає, хто є власником комунального майна. У ст. 327 «Право комунальної власності» йдеться, що «У комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді.» та «Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.»

Третє.

З приводу останнього аргументу відмови - наказу про захист комерційної таємниці КП. Можливо, підстави достатні. Але цим логічно було б користуватись, якщо мова йде про приватне підприємство, що проводить комерційну діяльність та конкурує з іншими приватними підприємствами. Але ж КП належить територіальній громаді, і ми як представники цієї громади цікавимось його діяльністю та прозорістю встановлення тарифів для нас.

Тим більше, якщо це було б комерційною таємницею, то відомості про закупівлю не з’явилися б у Віснику держзакупівель!

І останній аргумент.

Якщо все прозоро і чесно, то чому б не надати документи? Які проблеми? Ви - найняті нами менеджери, які керують нашою власністю, і маєте від нас якісь секрети?

Тому вибачте, керівники КП, але якщо ви приховуєте суспільно важливу і НЕконфеденційну інформацію, то ми робимо висновок, що має місце фінансовий злочин.

На нашу думку, звісно.

Будемо робити все, щоб остаточну оцінку цій закупівлі дали уповноважені органи.

 

Олександр Сулима

Експерт Бюро аналізу політики

Харківська ініціативна група “Досить красти!”