Підставні фірми Харківщини

Олександр Сулима

Експерт Бюро аналізу політики з аналізу державних закупівель, співзасновник Харківської ініціативної групи “Досить красти” e-mail: sashkomortum@gmail.com

09 лютого 2017

Природний газ – ласий шматочок на ринку, як Харківщини, так і будь якого іншого. У ході досідження тендерних закупівель цього сектору, була помічена певна тенденція. Дуже часто, коли справа стосувалася закупівлі природного палива майже серед усіх останніх тендерів брали участь дві фірми ТОВ ХАРКІВГАЗ ЗБУТ та ТОВ "ЦЕНТРНАФТОГАЗПОСТАЧ". 

Цікавим фактом є те, що якщо у аукціоні брали участь лише ці дві «контори», то перемагало завжди ТОВ ХАРКІВГАЗ ЗБУТ, навіть з перевагою в 1 копійку, або і без такої!

Нижче наведені приклади подібних закупівель.

Додаток4.Доказ1 copy

Додаток4.Доказ2 copy

При чому особливістю ситуації можна виділити те, що ці фірми взаємодіють лише між собою, а не разом із замовником, як це часто буває у подібних схемах. Тому іноді виникають ситуації, коли їхня схема дає збій, а саме це випадки участі ще якихось підприємств зі збуту природного газу.

Додаток4.Доказ3

На всіх зображеннях чітко видно, яку різницю у ціні мають ці дві фірми. Крім того, якщо подивитися на останній скріншот, одразу впадає в око різниця у цінових пропозиціях між ними та «ЕСКО-ПІВНІЧ», що говорить про непомірну ринкову ціну.

З огляду на всі ці факти, можна дійти нескладного висновку про наявність підставної фірми у цій схемі. У ході невеликого розслідування була знайдена наступна інформація. Виявилось, що материнською фірмою для ТОВ "ЦЕНТРНАФТОГАЗПОСТАЧ" є Кіпрська контора СЕГІАРА ТРЕЙДІНГ ЛІІМТЕД, директором якою зараз є ніхто інша, як Маргарита Софоклеус. Маргарита є дружиною одіозного адвоката з Кіпру – Андреаса Софоклеуса, що є фігурантом одразу кількох офшорних фірм острова.

Додаток4.Доказ4

Публікацію створено в рамках проекту «Експертне співтовариство Східної України проти корупції у бюджетній сфері», який впроваджується «Бюро аналізу політики» за фінансової підтримки National Endowment for Democracy.