Охтирська психіатрична лікаря: хто нагрівається на психічнохворих?

Андрій Рибалко

голова ВГО "Молодий народний рух"

16 січня 2017

Нещодавно Сумщину сколихнув скандал: в Охтирській обласній спеціалізованій психіатричній лікарні зазнала аварії система опалення. Керівництво області прийняло рішення про евакуацію хворих, однак працівники закладу забарикадувалися, щоб не допустити цього. Навіть після ліквідації аварії температурний режим в палатах залишається незадовільним. 

Керівництво лікарні стверджує, що причиною всіх бід є хронічне недофінансування закладу. З цим складно не погодитися. Але ми вирішили поцікавитися на скільки раціональним є використання бюджетних коштів, яких так не вистачає нашій медицині.

До зими заклад почав готуватися заздалегідь – ще весною оголосили тендер на закупівлю 650 тон вугілля марки ДГ 13-100. Участь в торгах взяли шість підприємств. Пропозицію лисичанського ТОВ «Будівельно-монтажне управління» на суму 1 млн. 365 тисяч та пропозицію дніпровського ТОВ «Восток-сервіс» на суму 1 млн. 404 тисячі було відхилено. Переможцем оголошено ТОВ «Укртовмет-Союз». Фірма зареєстрована в Києві, хоча її засновниками є сумчани Юрій Гришко та Андрій Хахалєв. Ціна угоди склала 1 млн. 424 тисячі грн, що на 20 тисяч дорожче, ніж пропонував «Восток-серсвіс» та на 59 тисячі дорожче за пропозицію «Будівельно-монтажного управління».

У протоколі відхилення пропозицій зазначено, що у ТОВ «Будівельно-монтажне управління» відсутня копія підтверджуючих документів про акредитацію лабораторії, завірена печаткою, яка підтверджує якість вугілля, а в ПП «Востоксервіс» документація конкурсних торгів надана в повному обсязі, але копія договору між Учасником та лабораторією не завірена печаткою. І хоча в складі документації підприємством було надано оригінал протоколу лабораторного дослідження, пропозицію ПП «Востоксервіс» було відхилено.

Згодом керівництво закладу уклало додаткову угоду із  ТОВ «Укртовмет-Союз» і зменшило об’єм закупівлі до 789 417 грн. У листопаді психіатрична лікарня провела аукціон за системою ProZorro. ТОВ «Будівельно-монтажне управління» запропонувало поставити 150 т. вугілля марки ДГ 13-100 за 340 тисяч гривень. Однак переможцем стало знову ТОВ «Укртовмет-Союз» з пропозицією 358 тисяч, тобто на 18 тисяч дорожче.

Причини відхилення дешевшої пропозиції: копія договору оренди не завірена власником майна та відсутня копія технічних умов вугілля. Мається на увазі, що копія договору оренди складу та вагів завірена лише однією стороною. 14 грудня лікарня проводить допорогову процедуру і укладає угоду із ТОВ «Укртовмет-Союз» на поставку 82,5 тон вугілля на суму 198 тисяч грн (тобто на дві тисячі менше, ніж сума закупівлі, яку необхідно винести на аукціон). А 29 грудня заклад збільшує суму угоди від 28 листопада на 20% і закуповує в «Укртовмет-Союз» ще 30 тон вугілля на загальну суму 71 730 грн.

Зрозуміло, що в кінці бюджетного року не до бюрократичних процедур. Однак не зрозуміло, чому керівництво закладу так любить працювати лише з однією фірмою, тим паче, коли є дешевші пропозиції інших підприємств і формальні порушення.

Також складається враження, що заклад свідомо уникає конкурентних торгів, адже якщо потреба у вугіллі була більшою, то необхідно було оголошувати аукціон, а не проводити спочатку допороги, а потім ще збільшувати на 20% суму угоди. 

Публікацію створено в рамках проекту «Експертне співтовариство Східної України проти корупції у бюджетній сфері», який впроваджується «Бюро аналізу політики» за фінансової підтримки National Endowment for Democracy.