(Не)зручність доступу до публічної інформації у Сумах

Олексій Захарченко

Медіа-експерт, експерт з виборчих технологій. Регіональний представник Інституту масової інформації в Сумській області, експерт з моніторингу ГО «Детектор медіа», голова правління ГО «Сумський прес-клуб», голова Сумського міського відділення Комітету виборців…

PLG_K2_UEF_SOCIAL_PROFILES

Сторінка у Фейсбук
05 вересня 2021
(Не)зручність доступу до публічної інформації у Сумах


Інститут масової інформації вирішив проаналізувати, наскільки пристосованими є сайти сумських органів влади для оперативного і зручного подання запитів.

Безсумнівно, право на доступ до публічної інформації є одним із основних дієвих інструментів отримання необхідної інформації в Україні. І хоча відповідний закон, який надає це право, не містить розбіжностей між правом на інформацію журналістів і правом на інформацію інших осіб, користуються ним здебільшого саме журналісти. Власне, через професійну необхідність, адже робота журналіста – це робота з інформацією.

Закон України «Про доступ до публічної інформації» передбачає досить широкі можливості: запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. А розпорядники інформації зобов’язані «надавати її безперешкодно і безкоштовно».

Для журналіста вкрай важливим є отримання інформації швидко та у зручному форматі, адже одним з найважливіших стандартів сучасної журналістики є оперативність. Відповідно, направляти запит поштою – це непотрібна втрата часу. Власне, певна потреба в такому форматі надсилання все ж є, і журналісти її використовують - адже у разі, якщо відповідь вчасно не надійне (або не надійде взагалі), «паперова» форма запиту є можливістю довести свою правоту. На відміну від, наприклад, запитів через відповідну форму на сайті. Але все ж, як правило, журналісти задля дотримання оперативності надсилають запит електронним способом, а через пошту лише підстраховуються.

Слід пам’ятати, що органи, які є розпорядниками інформації, в ідеалі мали б усіляко сприяти швидкому і зручному формату подання запитів на інформацію.

Про реальний стан доступності даних від держорганів — у детальному дослідженні MEDIA-коло

Останнє від
Олексій Захарченко