Крісла по ціні 6-х мінімальних зарплат

Олександр Сулима

Експерт Бюро аналізу політики з аналізу державних закупівель, співзасновник Харківської ініціативної групи “Досить красти” e-mail: sashkomortum@gmail.com

29 червня 2016

У кінці березня ПАТ "Укртрансгаз" в особі філії "Агрогаз" було заявлено про проведення відкритих торгів по закупівлі меблів на суму 1 503 577 грн. та 3 361 440 грн. (Вісник державних закупівель №55, оголошення №081811 та №081825 відповідно).

На перший погляд нічим не примітна закупівля, але є одне “але”. Існує постанова КМУ № 65 від 1 березня 2014 р. «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету» яка накладає заборону на придбання певного переліку товарів (в котрі входять і меблі) “для утримання органів державної влади та інших державних органів, утворених органами державної влади підприємств, установ та організацій, які використовують кошти державного бюджету”. До цієї заборони, на нашу думку, також  потрапляє і запланована закупівля меблів ПАТ "Укртрансгаз".

Крім того була порушена ще одна постанова КМУ №332 від 4 квітня 2001 р. «Про граничні суми витрат на придбання автомобілів, меблів, іншого обладнання та устаткування, мобільних телефонів, комп'ютерів державними органами, а також установами та організаціями, які утримуються за рахунок державного бюджету». Порівнюючи максимальні ціни, встановлені КМУ, з очікуваною вартістю закувіплі, ми доходимо висновку, що закупівля (запланована в оголошенні №081811) навіть за середньоарифметичними розрахунками перевищує граничні суми витрат майже в 3 (!) рази.

І таких закупівель меблів, здійснених незважаючи на заборону КМУ, з початку дії постанови по теперішній час було проведено аж 13 (!) на суму близько 7 млн грн. З приводу вищевикладених зловживань команда ГО «Бюро Аналізу Політики» вже направила звернення до Прем'єр-міністра України, Голови Державної аудиторської служби, а також повідомлення про злочин до Начальника департаменту захисту економіки Національної поліції України. На час публікації статті відповіді по суті звернення від останньго з адресатів ми не отримали, а от Державна фінансова інспекція України пообіцяла дослідити викладені у зверненні факти про що надіслала доволі цікаву відповідь, з котрої випливає, що ПАТ “Укртрансгаз” послав на три літери державний контролюючий орган разом з його запитом. Воно й не дивно, звикли до свого превілійованого становища, бо всі роки незалежності газовий монополіст проводив свої багатомільярдні оборутки під патронатом вищого керівництва держави. Також ми отримали відповідь з КМУ, котра є банальною відпискою. Тобто  вони не вбачають нічого поганого у порушенні їми ж виданих постанов.

Але це ще не все. Поки ми займались вищезазначеним, щедрий ПАТ "Укртрансгаз", котрий жити не може без дорогих меблів, провів процедури розкриття пропозицій та акцепту стосовно предмету оголошення №081811. Здавалось би звичайні процедури, але є одне “але”. Серед трьох учасників учаснику з найменшою ціною пропозиції було відмовлено у участі в торгах, і відмовлено не на підставі невідповідності, наприклад, критерію якості, а на підставі невідповідності критерію, висмоктаному з пальця організаторами тендеру, котрий вони включили в “Документацію конкурсних торгів”. Цитуємо:

“в складі пропозиції відсутні наступні документи:

-   відомості про керівника* …  якій/-им надано право щодо підпису документів пропозиції конкурсних торгів та/або на укладання договору про закупівлю...;

-   копії 1-6 сторінок паспорту (зразок підпису керівника).

Таким чином ми бачимо, що вимоги не стосуються технічних аспектів виконання умов договору, є формальними і по суті є інстументом дискримінації “чужих” учасників тендеру. Ми визнаємо, що вимоги не є неймовірно складними, і технічно недосяжними, але виходить, що умови для участі навмисно роздуті для створення надмірного масиву хоч і простих, але обов’язкових тендерних квестів. Тим більше, що такі аспекти, як надання копій сторінок паспорту, можуть узгоджуватись вже під час підписання договору з переможцем. От і вийшло, що ціна ненадання копій шістьох сторінок паспорту та однієї довідки коштуватиме платникам податків 400 тис. грн.! Але і це ще не все.

На сайті Вісника з’явився документ з прийнятими цінами за одиницю товару. І порівнюючи обрані навмання позиції з ринковими цінами ми бачимо м’яко кажучі суттєву різницю.  Наприклад:

1.  Позиція “крісло Tunis P Steel Chrome” ринкова ціна (від 4500  грн до 4800 грн (посилання1, посилання2, посилання3), ціна в договорі  - 7974 грн;

2.  Позиція “крісло FIDEL Lux Extra” ринкова ціна (від 5500 до 6100 (посилання1, посилання2, посилання3), ціна в договорі  - 7847 грн;

3.  Позиція “крісло Марсель” ринкова ціна (від 2800 грн до 3400 грн (посилання1, посилання2 (сайт виробника) ), ціна в договорі  - 4137 грн;

Конкретні моделі не були вказані у вищезгаданому документі, але за критеріями в тендерній документації ми можемо зорієнтуватись яку саме модель вимагає замовник (наприклад, крісло Tunis P Steel Chrome має модель з оббивкою із шкіри LE-09 і шкірозамінника D-5, H-17). Звісно ми розуміємо, що ціна з доставкою буде більше ніж ціна в інтернет магазинах. Але з іншого боку очікувано, що на гуртовій партії постачальник запропонує менші ціни, ніж роздрібні. Тому як не крути, а перевищення ринкових цін в 1.2 — 1.7 рази важко не помітити.

З тендерної документації нам не видно, для кого саме призначені меблі, для рядових працівників чи для працівників керівного апарату. Але навіть для керівника відповідно до псотанови КМУ № 332 вартість всього комплекту меблів обмежена сумою 6500 грн, а тут одне лише крісло має ціну 8000 грн!  Також виникає питання, для чого в офіс держ підприєства купувати диван вартісттю 18000 грн ?! Для відвідувачів? У країні, що веде війну? Саме час для придбання дорогих меблів. Все це виглядає особливо цинічно на фоні нещодавньої заяви НКРЄ про підняття тарифів на послуги теплопостачання для населення майже вдвічі та озвучення однієї з підстав для цього:

“Якщо раніше на паливо припадало 400 грн у вартість 1 Гкал тепла (75% вартості), то з 1 липня ця цифра склав 874 грн (84% вартості).” Особисто я лише підтримую економічно обгрутновані, не штучно занижені, ціни на комунальні послуги для населення, але може спочатку для зменшення собівартості газу потрібно пересісти з Мерседесів по 100 тис. вічнозелених на Daewoo-Lanos та з крісел по ціні 6-ти мінімальних зарплат на щось простіше?!

Тому виникають закономірні питання до @volodymyrgroysman, може Ви наведете порядок в підлеглому КМУ держпідприєстві перш ніж піднімати ціни для населення? Ну і не завадило б міністру  @Arsen  Avakov звернути увагу на те, що вказані дії мають ознаки злочину передбаченого Ст. 364 Кримінального кодексу України. Але не сподіваючись на те, що згадані панове читають Фейсбук, ми вже надіслали звернення в Кабмін та обов’язково надішлемо нове повідомлення про скоєння вже кримінального злочину в Національну поліцію, а в разі виявлення підстав для підслідності і в @НАБУ.

Тобто виходить, що в той час коли країна воює, і народ змушений затягувати паски та звикати до ринкових тарифів посадовці чергового держпідприємства, що існує за наші податки, не тільки купують меблі далеко не економ-класу, а ще й займаються улюбленою справою - “розпилом”. 

Публікацію створено в рамках проекту «Експертне співтовариство проти корупції у бюджетній сфері», який впроваджується «Бюро аналізу політики» за фінансової підтримки National Endowment for Democracy.