Енергетична криза спровокована Росією набирає обертів.

Олег Медуниця

Експерт з питань бюджету та децентралізації. Член Комітету Верховної Ради з питань бюджету VII-VIII скликань. Брав участь у процесах розробки та впровадження бюджетної реформи, адміністративно-територіальної реформи та реформи децентралізації. Навчався…

PLG_K2_UEF_SOCIAL_PROFILES

Сторінка у Фейсбук
27 жовтня 2021
Енергетична криза спровокована Росією набирає обертів.

 Цілі нації і держави вже потерпають від неї. Водночас інші безсоромно наживаються на енергокризі й використовують енергоносії, як зброю проти своїх противників.

 Європейський субконтинент у центрі події. Адже тут ще декілька років може зберігатися дефіцит енергії і незакрита потреба в додаткових ресурсах природнього газу.
Україна в епіцентрі кризи. Яких заходів необхідно вжити нашій державі зараз? Як нам це пережити з мінімальними втратами і можливо вийти з цього колапсу сильнішими?
Потрібно терміново прийняти державну стратегію переходу на альтернативні види палива. І у проекті бюджету на наступний рік передбачити на це видатки.
Місцеві державні адміністрації мають узагальнити пропозиції від громад щодо переведення котелень на біопаливо. Досвід і кадри для розв'язання проблеми є. Влада має мобілізувати ресурси. Головна мета - споживати як можна менше природнього газу у якості палива. Тріска, дрова, енергетичний торф та інші відновлювані джерела біоенергії є в достатній кількості.
Слід також підняти ренту на вирубку деревини і, можливо, ввести тимчасове експортне мито на енергетичну біосировину та продукти її переробки (пелети, брикети).
Поставити завдання перед державними лісгоспами наростити обсяги заготівлі деревини для потреб енергетики. Не шляхом збільшення основних вирубок, а, у першу чергу, змусити вивезти із лісу сухостій та падалищне дерево.
Паралельно активно впроваджувати програми енергозбереження. Утеплення споруд, ізоляція мереж та раціональне використання тепла.
Стосовно газу. В державі необхідно запровадити надзвичайний стан і режим економії цього наразі цінного й, фактично, вже стратегічного ресурсу.
Одночасно потрібно прийняти програму швидкого нарощування видобутку газу. Державні капітальні видатки слід перерозподілити саме на видобуток. І це має стати пріорітетом на найближчі два-три роки.
Необхідно розвивати атомну енергетику та будувати малі ГЕС там, де це є доцільним. Також потрібно обмежити дію "зелених тарифів", і привести їх до рівня середньозважених.
Владі Зеленського пора перестати гратися у піар гру під назвою "Велике будівництво" і сконцентрувати ресурси держави над вирішенням проблеми нового енергетичного виклику, який може дорого коштувати Україні та українцям.