Довгограючий серіал «На чиєму ти боці, чугуївська фемідо?»

Олександр Сулима

Експерт Бюро аналізу політики з аналізу державних закупівель, співзасновник Харківської ініціативної групи “Досить красти” e-mail: sashkomortum@gmail.com

31 січня 2015

Раніше Харківська ініціативна група «Досить красти» вже публікувала інформацію (кейс 1/2012 від 02.08.2013) про те, що в результаті ініційованого нами кримінального розслідування за фактом завищення ціни при тендерній закупівлі відділом освіти Чугуївської міської ради була зменшена вартість закупівлі. Це дало змогу зекономити бюджетні кошти (додаток 1, додаток 2).

Проте нас цікавить не лише рятування наших грошей від розкрадання, але ще й покарання фігурантів, або хоча б (залежно від сумлінності правоохоронців) відбивання у фігурантів бажання красти далі. Другої мети ми на якийсь час досягли, це видно з цін на наступні закупівлі, котрі є набагато адекватніші у порівнянні з ринковими реаліями (наприклад, додаток 3). Також зміну настроїв підтверджує інсайдерська інформація з Чугуєва. А от з приводу самого покарання очікувано зустрічаємо опір системи, про що і піде мова далі.

Заяви правоохоронцям про вчинення злочину ми надсилали ще в листопаді 2012 року, проте завершити розслідування здавалося б простої справи вони не квапились. Нами був двічі (у квітні 2013 р. та в березні 2014 р.) надісланий інформзапит до міського відділу міліції Чугуєва, який вів слідство, але обидва рази ми отримали відмову, суть якої полягає у наступному: «розслідування триває, чекайте…» (додаток 4). А минуло 1,5 роки, при тому, що стаття 219 КПК України визначає граничні строки досудового розслідування, котрі мають бути в діапазоні від одного до шести місяців!

Після цього в жовтні 2014 року нами була надіслана заява прокурору, що здійснює нагляд за слідством, про затягування розслідування слідчим (додаток 5.1 та 5.2). І тут (о, яке неймовірне співпадіння!) розслідування раптом абсолютно випадково завершилось: 30.10.2014р. ми отримали лист від слідчого Гончарова Д.С. із постановою про закриття кримінального провадження у зв’язку з відсутністю складу злочину (додатки 6.1, 6.2, 6.3, 6.4). Згодом не забарилася і відповідь прокурора Хмелевського А. (датована тим таки 30.10.2014), котрий повідомив, що не заперечує проти такого стану речей (додаток 7). Помітили співпадіння дат нібито незалежних процесів? Таким чином, прийшла затверджена прокурором відмова. Неприємно, але очікувано. Ніхто ж не мав ілюзій, що із вигнанням Легітимича В.Ф. з країни, вся система раптом стане чесною і прозорою. Рухаємось далі.

У постанові нам повідомили, що рішення ми можемо оскаржити в суді протягом 10 днів. А тепер фокус №1. Лист із постановою був підписаний 30 жовтня, але сам конверт з листом має вихідний штамп Укрпошти від 6-го листопада (додаток 8). Чому лист 7 днів не могли віднести на пошту? Далі, отримавши лист-відповідь слідчого 10-го листопада, вже 13-го числа ми надсилаємо слідчому судді Чугуївського міського суду скаргу на постанову слідчого (додатки 9.1 та 9.2).

І що ж нам сказав представник Феміди? Слідчий суддя Ковригін О.С. відмовляє на підставі того, що ми не встигли подати скаргу у визначений законом термін! Бо, на його думку, оскільки постанова слідчого була винесена 29-го жовтня, то є неймовірним той факт, що лист ми отримали 10-го листопада, бо ми не довели це (!!!). Ймовірність затягування відправки слідчим нам копії постанови  чи збою в роботі Укрпошти не враховується. Тобто, на думку судді, важливим є не факт ймовірної корупції у МВС та прокуратурі, а формальне дотримання строків! Хоча в тій же такі статті 304 КПК йдеться про те,що слідчий суддя може прийняти рішення про поновлення строку при наявності у заяві особи підстав для цього. Тепер стає зрозумілим, чому лист 7 днів не міг дістатись до пошти…

Після цього на ім’я слідчого судді нами була надіслана заява про долучення доказів у вигляді конверту із штампом і датою від Укрпошти разом з письмовими поясненнями, на що ми отримали повторну відмову (додаток 10). Тобто секта адептів принципу «рука руку миє», на наш погляд, остаточно розширилась до кола чиновник-слідчий-прокурор-слідчий суддя. Є великі сумніви, що вся ця спайка тримається разом безкоштовно, виключно з любові до мистецтва.

Ну що ж, тим гірше для них, тепер кожен з них документально засвідчив свою згоду з тим, що купити цукор за бюджетні та батьківські кошти за вдвічі більшою ціною, а потім заднім числом підробити документи, замітаючи сліди – це нормально. Вони хоч помітили, що люди в цій країні вже інші? Ну, проте, їхні погляди – це їхня приватна справа, нам головне, що є офіційні документи з підписами.

Далі буде…