Дезінформація як загроза

Андрій Букін

Виконавчий директор ГО "Клуб "Шанс". Експерт з питань бюджету та охорони здоров‘я. Навчався в Українській академії банківської справи. Юрист. СумДПУ. Практичний психолог. СумДУ. Бізнес-адміністрування. Має досвід 7 років роботи у…

PLG_K2_UEF_SOCIAL_PROFILES

Сторінка у Фейсбук
15 серпня 2020

Дезінформація – це інструмент яким вправно користуються наші вороги, як зовнішні, так і внутрішні. Нажаль за шість років війни, ми так і не випрацювали ефективних механізмів протидії дезінформації. Натомість наші вороги укріпилися, і стали сильнішими у інформаційному полі. Насправді, саме вони на сьогодні, формують порядок денний новин, які споживають українці.

У цьому мали б відігравати значну роль державні контролюючі органи, але і вони зазвичай працюють на замовлення олігархату і відвертої п’ятої колони.

За крайній рік інформаційне поле країни досить сильно змінило вектор. Ми менше говоримо про розвиток українського, ми не пишаємося своїми захисниками, натомість на перші плани вийшли теми про мирне врегулювання, велике будівництво і т.д.

Взагалі досить цікаво спостерігати за новинами, які пов’язані з ветеранами. Як правило ЗМІ змальовують образ ветерана, як неврівноваженого часто нарко- алко- залежного, який готовий на вчинення протиправних дій кожної хвилини. Звісно, що серед ветеранів трапляються різні люди, але факт того що ЗМІ не ілюструють позитивні новини про ветеранів це факт. А таких подій вистачає. Це і нова література, яка написана учасниками війни, у цьому році таких книжок вийшло 165, це і започаткування власної справи, таких як Veterano Coffee , Чоловіча білизна "Regata Club" виробництво ножів та сокир і тисячі інших, це волонтерство, це і реабілітаційні центри, такі як Бандерівський схрон. Але про це все не говорять у широких колах, ці новини не потрапляють у центральні новини, так як ці новини формують позитивний імідж ветерана, захисника.

Інформаційні хвилі, які запускають політтехнологи в країні, досить легко відслідковуються. Вони часто направлені на переведення уваги суспільства з однієї проблеми на іншу. Так для прикладу, вже стало традиційним замінування в столиці та регіонах об’єктів, коли у президента виникають «інформаційні проблеми». Увага суспільства переключається на більш небезпечну проблему, а за п’ять днів вже майже ніхто не згаду, що було у минулому тижні.

Але найбільша загроза лишається дезінформація. Коли автори повідомлень, навмисно генерують неправдиву інформацію, щоб зманіпулювати суспільною думкою. Щоб сформувати той чи інший образ людини чи події, проти якої вони працюють. Так у головах українців досить міцно укріпився московський наратив про неонацистів, бандерівців, фашистів. Не дивлячись на всю абсурдність цих повідомлень, вже шостий рік формують ці інформаційні повідомлення. Якщо зазирнути у інформаційне поле сусідньої Білорусі, то злегкістю можна знайти повідомлення про фашистів, неонацистів – які вийшли на вулиці. Протестуючі називають фашистами – ОМОН. І тут московія перемогла. Їхній меседжі продовжує працювати серед пересічних громадян.

Це стосується і більш приземлених ситуацій. Коли технологи починають працювати над створенням негативного іміджу конкретної людини. Так впродовж довгого часу можуть з’являтися «викривні» повідомлення, статті, сюжети, з відвертою брехнею про людину. Через певний проміжок часу у суспільстві сформується негативне ставлення до цієї людини. І вона вже ніколи не зможе довести, що вона ні в чому не винна. На будь-кого можна знайти якусь інформацію, і маніпулювати нею. От для прикладу. Я у людина автомобіль – значить вона вкрала гроші. Не має автомобіля – значить він бездар, що не може заробити навіть на авто. Працює у бізнесі – значить барига, він наживається на простих людях, а якщо працює на «державних» посадах - значить краде з бюджету. Якщо працює у громадській організації – значить сарасьонок. Тут слід зробити відступ і сказати що термін «сарасята» був введений у інформаційне поле «інформаційними собаками» олігархів, і він означає щось набагато страшніше за «фашистів».

Власне нам ще доведеться поборотися за чистоту інформаційного простору. Це війна майбутнього. А поки слідкуйте за інформаційною гігієною, перевіряйте спожиту інформацію і будьте критичні, особливо до новин.