Децентралізація. Юля, Азаров і Зе!Уряд

Віктор Бобиренко

Керівник експертної групи Бюро аналізу політики. Навчався в Національній академії державного управління. Магістр державного управління, політолог, політтехнолог. Вивчає ментальні риси та динамічний стан основних етносів сучасності. Спеціаліст з виборчих технологій.…

PLG_K2_UEF_SOCIAL_PROFILES

Сторінка у Фейсбук
12 вересня 2019

У грудні 2009 року в Сумах трапився трагікомічний випадок. Влітку того ж року взяли одну випускницю академії банківської справи на роботу в казначейство (може навіть і не по блату).

До грудня вона набралася досвііду і вже зверхньо поглядала на бухгалтерів розпорядників коштів (управлінь і департаментів обладміністрації та комунальних установ). Ось ввечері дитина закриває програми. Вона бачить: такий то інтернат - скільки то коштів на залишку, таке то управління - скільки то. Всього мільйон з чимось висить на казначейських рахунках.
Вранці дівчинка приходить, відкриває комп - а там нулі. Скрізь.
Бамц - і обморок. Коли з нашатирепм її привели до тями - вона така: "Хакери казну обікрали".
А все було прозаїчніше.
Перед виборами не вистачало коштів виплатити пенсіонерам грудневу пенсію. А значить президентським амбіціям Юлії Володимирівни - кирдик.
Воно, звичайно, основний принцип бюджетного кодексу, стовп так сказать, сформульовано так: бюджети не відповідають один перед одним.
І якщо проблеми у держбюджету, при чому тут бюджети місцеві?
Але Юля забрала усі кошти у місцевих бюджетів і розрахувалася з пенсіонерами. Їй це не допомогло. Гроші по грудневим боргам підрядникам віддавав уже уряд Азарова у березні.
Але їм сподобалася безпосередність папєрєднікав, вони стали затягувати проплати по зобовязанням і за пізнього януковича казна відставала від реальності вже на пів-року. Тобто, бібліотека підписалася на газету з січня, а оплатили їй підписку у липні.
випили у дитсадку молоко діти сьогодні, а проплата пройде весною.
Ризики непроплат закладалися у розрахунки. Коли ми били в набат типу: "а, управління закупило окорочки за 50 гривень, а на ринку вони по 43". Нам замовник відповідав, що це тому, що бізнес так страхує ризики.Дорожче - бо довгий розрахунок.
Тепер увага! Цю систему прийняв на себе уряд Яценюка. І вирівняли, тобто стали платити день у день борги у вересні 2014-го, у розпал боїв (це якщо комусь уряд Яценюка гірший за азаровщину).
І ось, як кажуть, ніколи не було і апять.
Вчора стало відомо, що мінфін прислав листа на місця з тим, щоб повернули останню субвенцію на розвиток окремих територій.
Тобто субвенцію, яку виділив місцевим громадам ще уряд Гройсмана.
Версія тут буде така: ці попередники не правильно розподілили гроші, є корупційні ризики, не дамо вкрасти іт.д.
Насправді ж ця версія ніяка.
Ну так, частину коштів Гройсман виділив громадам, керівники яких чи нардепи, які пробивали субвенцію - лояльні до нього.
Але уявімо ситуацію. Якийсь дитсадок у Сумах. Батьки довго бігали за мером, місцевим депутатом, щоб зробили їм спортзал та ігрову кімнату для діток. Для ДІТОК, а не для депутата.
Депутат гроші вибив. Мерія гроші розподілила. Тендер провели. Замовник уклав угоду з підрядником. бухгалтер вночі сидів із платіжками і вранці вже у черзі (до дівчинки, ви зрозуміли, тільки вже старшої на 10 років).
І тут хлоп - лист Мінфіну. Будем відміняти.
Жах, плач, соплі замовників і підрядників. Десь уже під чесне слово голів/мерів і роботи зробили (бо осінь же ж).
Я раджу усім розпорядникам в ОТГ - гроші не віддавати. Забити болт і цитувати нагору бюджетний кодекс.
Але ж. Хтось не захоче сваритися з новими хазяями життя. А іншим просто не пропускатиме ці кошти Казна (змушено має пропустити до 31 грудня, але ж ми живемо у державі Україна, де на закон плювати навіть тим, хто їх творить, адже головне - це революційна доцільність).
Насправді - ситуація проста. Державний бюджет не виконується (вперше після 2013 року, да саме за Зеленського). І треба секвеструвати. Або, щоб секвестр (а значить і проблему) не показувати - не пропустити зобовязання минулого уряду.
Це звичайно, зашквар у очах міжнародних і вітчизняних експертів.
Але кого це обходить?
А у мене таке відчуття, що історія повторюється до дрібниць: спочатку над місцевим самоврядуванням познущалась Юлія Володимирівна, потім Азаров.
Чим вони закінчили, уЗе!ленські памятаєтають?
Це все, що треба знати про відношення уряду до Децентралізації?