Бюджет Недригайлівської громади: Скільки? Звідки? І куди?

Андрій Рибалко

голова ВГО "Молодий народний рух"

11 серпня 2017

Загальна інформація

Недригайлівська об’єднана територіальна громада (далі – Недригайлівська селищна рада) утворилася на базі об’єднання 1 селищної та 5 сільських рад Недригайлівського району з адміністративним центром смт Недригайлів та складає четверту частину всього району. До складу громади входить 23 населених пункти, а саме: смт. Недригайлів, с. Віхове, с. Пушкарщина, с. Луки, с. Вакулки, с. Кулішівка, с. Бродок, с. Костянтинів, с. Хоружівка, с. Лаврове, с. Спартак, с. Біж, с. Дараганове, с. Омелькове, с. Іваниця, с. Зелене, с. Чемоданівка, с. Клин, с. Гринівка, с. Нелини, с. Якименки, с. Маршали, с. Польове. Загальна площа території Недригайлівської об’єднаної громади складає 295,66 кв. км. 

 

Станом на 01.01.2017 року загальна чисельність населення об’єднаної територіальної громади складає 8753 осіб.

В Недригайлівській об’єднаній громаді кількість населення працездатного віку складає 4692 осіб. Найбільший відсоток працюючого населення зайнятий в  особистому підсобному господарстві і складає 48% до загальної чисельності населення працездатного віку. Слід зазначити, що члени ОСГ не сплачують податок на доходи фізичних осіб. З одного боку більшість з членів особистих селянських господарств знаходиться на межі, чи за межею бідності. З іншого – майже половина працездатного населення громади не сплачує податків до місцевого бюджету. Таким чином працює формула: бідні жителі – бідна громада.

На території  Недригайлівської громади зареєстровано 297 фізичних осіб-підприємців.

Згідно пояснювальної записки до  рішення «Про селищний бюджет на 2017 рік» В 2016 році Недригайлівською об’єднаною громадою забезпечено виконання затверджених місцевими радами на поточний рік за власними доходами загального фонду. Надходження за 11 місяців звітного року по Недригайлівській селищній раді склали 11982,6 тис. грн., або 120,7% до планових показників січня-листопада (+ 2056,5 тис. грн.).

Відповідно до 2015 року збільшення надходжень становить 3567,1 тис. грн. або 149,7%. 

Збережено позитивну тенденцію в частині приросту власних доходів відносно 2015 року. Очікувані надходження цих доходів в поточному році планується отримати в сумі 25874,8 тис. грн. (з ПДФО).  Без врахування ПДФО доходи очікується отримати у сумі 13258,0 тис. грн., що складе 122,8 % до уточнених затверджених обсягів та на 4533,2тис. грн., або на 52%, більше фактичних надходжень за 2015 рік.

Збільшення доходів відбулося в першу чергу як підсумок внесення змін до Бюджетного кодексу України, а саме за рахунок зарахування до місцевих бюджетів коштів за надання адміністративних послуг, також вплив мали фактори: стрімкий ріст індексації нормативної грошової оцінки земель, збільшення ставки оподаткування у 1,8 рази по єдиному податку з сільськогосподарських товаровиробників, застосування єдиної ставки оподаткування – 18% (замість 15% та 20%) по податку з доходів фізичних осіб.

Доходи громади

Всього дохідна частина бюджету Недригайлівської селищної ради  станом на початок року складала 53,5 млн. грн.

З них податкові надходження складають 29,2 млн. грн. 

Трансферти з державного бюджету до загального фонду селищного бюджету  складають 23453,9 тис. грн., з них:

$1·        освітня субвенція – 11725,0 тис. грн.;

$1·        медична субвенція – 6980,9 тис. грн.    

$1·        додаткова дотація – 4748,0 тис. грн.;

              По спеціальному фонду селищного бюджету на початок року надходження були заплановані в сумі 207,9 тис. грн. – це власні надходження бюджетних установ (201,9 тис. грн.), надходження екологічного податку (6,0 тис. грн.). Однак спеціальний фонд був значно збільшений при внесенні наступних змін до бюджету.

Видатки

Апарат управління

У 2017 році на утримання аппарату управління та виконавчих органів об'єднаної територіальної громади передбачаються кошти загального фонду в сумі 7,2 млн. грн.

На оплату праці з нарахуваннями передбачені кошти в сумі 6225,9 тис.грн., або 88,0%, від загальної суми видатків на аппарат управління, що забезпечує потребу на оплату праці в повному обсязі.

Видатки на енергоносії та комунальні послуги передбачені в сумі 306,0 тис. грн., інші видатки в сумі 671,9 тис. грн. 

З утворенням об’єднаної громади виникла потреба утворити нові відділи в апараті управління. Кількість штатних одиниць збільшується до 52. В ОТГ створені та функціонують відділи фінансів та економічного розвитку; земельних відносин, містобудування та благоустрою; правового забезпечення; відділ освіти; централізована бухгалтерія; культури, молоді, спорту і туризму; соціального захисту населення.

З одного боку це наблизило доступність послуг до громад. Але в більшій мірі – це чергове зростання чисельності бюрократичного апарату, яке забирає значну частину ресурсу громади і не дозволяє їй розвиватися.

Освіта

          В громаді  функціонує Недригайлівська спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Недригайлівської селищної ради Сумської області (опорний заклад) до складу якої входять  4 філії Недригайлівської СЗОШ: Іваницька, Курманівська, Маршалівська, Червонослобідська; 2 навчально-виховні комплекси: Хоружівський та Гринівський НВК: ЗОШ І-ІІІ ступенів ДНЗ, до складу яких входять загальноосвітні школи та дошкільні навчальні заклади а також Недригайлівський та Іваницький ДНЗ. Всього в цих  закладах навчається 740 учнів та 207 дошкільнят.

        У 2017 році на утримання галузі в селищному  бюджеті плануються кошти  в сумі 17 млн. 87,0 тис. грн.  (16 млн. 787тис.грн. - загальний фонд  та 300 тис. грн. - спеціальний фонд).

Таким чином середня вартість навчання одного школяра і вихованця садочка складає 18043 грн.

          На заробітну плату педагогічним працівників загальноосвітніх закладів передбачено освітню субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на 2017 рік в сумі 11 млн. 725 тис. грн. В обсягах освітньої субвенції враховані видатки на  покращення умов оплати праці педагогічних працівників, шкіл шляхом встановлення мінімального тарифного розряду на рівні, не нижче десятого, та додаткової дотації з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти в сумі 2070,9тис шкіл, та кошти селищного бюджету 3592,2тис.грн.

        В видатках на галузь передбачені видатки на харчування учнів 1-4 класів та дітей дошкільного віку в сумі 1 млн. 8,4 тис. грн. Вартість харчування одного учня 1-4 класів за рахунок загального фонду складає 7,60 грн в день.

          На оплату комунальних послуг та енергоносіїв установ освіти передбачено – 2 млн. 677,1 тис. грн.

         

Соціальний захист

 

          Видатки на соціальний захист складаються із допомоги на поховання для непрацюючих жителів  сумі 32 тис. грн., а також  надання одноразової допомоги учасникам АТО на суму 90,0тис.грн.

Культура і мистецтво

В галузі культури і мистецтва на 2017 рік передбачено видатки на  суму 1,8 млн.

Обсяг видатків загального фонду передбачено направити на:

         - утримання 5-х сільських бібліотек (Іваницької, Гринівської, Хоружівської, Кулишівської, Маршалівської ) – 315,1 тис. грн.;

         - утримання 6-ти сільських клубів та 3 сільських будинків культури  (Віхівський, Іваницький, Гринівський, Хоружівський, Кулишівський, Маршалівський) – 923,4 тис. грн.

         - утримання комунального підприємства «Культурно спортивний комплекс «Колос»» - 579,6тис.грн. Викликає запитання, чому із бюджету більше мільйону іде на утримання підприємства, яке за своєю суттю покликане приносити прибуток, а не витрати. Звісно, що «Колос» є важливим елементом соціальної інфраструктури, але якщо його діяльність є стабільно-збитковою, то чи не варто його зробити просто комунальним закладом?

На оплату праці по працівникам культури передбачено 1,1 млн. грн., нарахування на заробітну плату складають 240,8 тис. грн. На оплату комунальних послуг та енергоносіїв передбачено – 113,6 тис. грн.

Благоустрій

На забезпечення благоустрою населених пунктів в 2017 році передбачено витратити  2 млн. 97,1 тис. грн.

Ці кошти використовуватимуться на: придбання матеріалів для надбудов для колодязів – 80,0 тис. грн, придбання секцій та стовпців для огорожі кладовищ – 80,0 тис. грн., придбання предметів матеріалів, обладнання та інвентарю – 54,0тис.грн.,технічне обслуговування ліній електропередач – 90,0 тис. грн., послуги з ремонту вуличного освітлення та заміни електричних лампочок –  90,0 тис. грн., послуги автогрейдера з розчистки вулиць від снігу – 80,0 тис. грн., послуги автогрейдера ( доріг вулиць) – 90,0тис.грн., поточний ремонт доріг – 550,6 тис. грн., чистка колодязів – 40,0 тис. грн., вивезення та утилізація сміття – 464,4 тис. грн.,  авто послуги - 200,0 тис. грн., оплата електроенергії (вуличне освітлення) –  278,1 тис. грн.

Проведення заходів з фізичної культури

На 2017 рік заплановані кошти  у сумі 166,7 тис. грн. на :

-        придбання спортивного інвентарю – 60,0тис.грн.

-        компенсація витрат на харчування учасника спортивних заходів 106,7тис.грн.

Охорона здоров'я

Медичну допомогу населенню Недригайлівської громади надають: КЗ «Недригайлівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги», до складу якого входять 2 амбулаторії загальної практики сімейної медицини в смт Недригайлів та с. Хоружівка, 10 фельдшерських пунктів с. Віхове, с. Гринівка, с. Якименки, с. Маршали, с. Біж, с. Іваниця, с. Зелене, с. Чемоданівка, с. Кулішівка, с. Костянтинів та Центральна районна лікарня.

На утримання лікувальних закладів передбачені кошти  за рахунок обсягу медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам в сумі 6 млн. 980,9 тис. грн.

Регіональні програми

На фінансування  державних та регіональних  програм в селищному бюджеті на 2017 рік передбачено 2127,2 тис. грн.

                                                     

Участь у міжнародних  програмах розвитку територій.

Недригайлівська громада працює з Програмою розвитку організації об’єднаних націй, яка направлена на стимулювання сталого соціального, економічного та екологічного розвитку територіальної громади протягом 2016‑2017 років.

Продовжується реалізація третьої фази Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду». В основній фазі  Проекту громадськими організаціями, що діють на території Недригайлівської об’єднаної територіальної громади,виконано роботи згідно розроблених мікропроектних пропозицій.

В 2016 році завершені роботи по реалізації проектів міжнародної організації ПРООН «Реконструкція приміщень фельдшерського пункту, придбання медобладнання с. Маршали Недригайлівського району Сумської області» вартість проекту 376 551 гривень, «Будівництво  водопровідних мереж 3-ї категорії с. Зелене Недригайлівського району Сумської області» вартість проекту 353 382 гривень.

Крім цього реалізуються проекти ПРООН в економічному компоненті (розвиток кооперативного руху) участь в реалізації яких взяли громада смт Недригайлів та с. Хоружівки. Втілення в життя програми розвитку кооперативів відбувається протягом трьох років. На кошти ПРООН учасники кооперативу придбали сільгосптехніку та обладнання.

 

Міжбюджетні відносини

На сьогодні адміністративно-територіальний устрій Недригайлівщини залишається на перехідному етапі. Основні фінансові ресурси зосереджені в громадах. Однак залишаються структурні підрозділи Недригайлівської РДА, які виконують важливі функції для жителів громади. Але районних бюджет фактично позбавлений власних ресурсів. Тому місцеві громади, в тому числі і Недригайлівська селищна здійснюють субвенції до районного бюджету та інших бюджетів.

Наприклад на утримання управління праці , територіального центру соціального обслуговування одиноких громадян, ДМШ, фізична культура і спорт, відділ культури, туризму, національностей і релігій, передбачені кошти   за рахунок передачі іншої субвенції з бюджету Недригайлівської ОТГ до районного  бюджету в сумі  7 млн. 412,1 тис. грн.

Також селищна рада прийняла рішення виділити кошти Недригайлівському відділенню поліції Роменського відділу поліції ГУНП в Сумській області на суму 18000 грн., а також 18000 грн. Недригайлівському районному військовому комісаріату Ці видатки мали б покриватися державою, однак місцева громада також зацікавлена в безпеці та правопорядку в своїх населених пунктах.

Також Недригайлівська ОТГ здійснює субвенції в обласний бюджет

У квітні селищна рада прийняла рішення виділити 99 600 грн для передачі обласному бюджету для обласного комунального закладу «Сумський обласний клінічний онкологічний диспансер» на проведення капітального ремонту гама терапевтичних апаратів. Також в обласний бюджет була спрямована субвенціяна суму 550000 грн на придбання  шкільного автобуса для перевезення дітей.

Фінансування із Державного фонду регіонального розвитку

З ДФРР у 2017 році в Недригайлові фінансується лише один об’єкт - реконструкція Недригайлівської спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів. Проект передбачає  такі роботи – заміна вікон, заміна зовнішніх дверей, утеплення зовнішніх стін та суміщеного покриття, заміна покрівельного шару є ріст цін на енергоносії, що призводить до значних затрат бюджетних коштів на теплопостачання.

Загальна кошторисна вартість проекту складає 12 млн. 478 тис. в тому числі: будівельні роботи – 9 млн. 946 грн. інші витрати – 2 млн. 531 тис.грн.  Джерела фінансування: Кошти державного фонду регіонального розвитку – 5 млн. грн; місцевий бюджет – 7 млн. 478 тис. грн. 

Варто зазначити, що бюджет Недригайлівської громади змінюється дуже динамічно. Рішення про зміни до бюджету приймаються практично на кожній сесії. Станом на 1 липня показники бюджету були такі:

Загальний обсяг доходів селищного бюджету складає 58 млн. 847,8 тис. грн. В тому числі доходи загального фонду  селищного бюджету 53 млн.  425,0 тис. грн., доходи спеціального фонду селищного бюджету 5 млн. 422,8 тис. грн., у тому числі бюджету розвитку  4 млн. 622,4 тис. грн.

 Загальний обсяг видатків складає 63 млн. 565,5 тис. грн.,  в тому числі видатки загального фонду селищного  бюджету  53 млн.  719,9 тис. грн., видатки  спеціального фонду  селищного  бюджету    9 млн. 845,6 тис. грн.

          Як бачимо, показники загального фонду майже не змінилися. З моменту прийняття бюджету змінилися в бік збільшення показники спеціального фонду, бюджету розвитку.

Цікаво порівняти ці показники із показниками бюджетом Недригайлівського району, до якого недавно входила об’єднана громада.

Районний бюджет на 2017 рік по доходах складає 181 млн. 947,7 тис. грн., в тому числі доходи загального фонду 180 млн. 115,9 тис. грн., спеціального 1 млн. 831,8 тис. грн.

 Загальний фонд доходів районного бюджету складається з власних та закріплених доходів 34 млн. 885,3 тис. грн. (тому числі податку на доходи фізичних осіб – 34 млн. 589,5 тис. грн., плати за надання адмінпослуг – 1 млн. 26,1 тис. грн., .надходжень від оренди комунального майна – 100,0 тис.грн., державного мита – 0,4 тис. грн.  та інших надходжень – 69,3 тис. грн.) ,   трансфертів з державного бюджету – 144 млн. 374,4 тис. грн. , з них – базова дотація 3 млн. 292,9 тис. грн., додаткова дотація – 15 млн. 421,0 тис. грн., субвенції на соціальний захист населення – 90 млн. 561,5 тис.грн., освітня субвенція в сумі 15 млн. 769,7 тис. грн., медична субвенцій в сумі 19 млн. 329,3 тис. грн. Медична субвенція на забезпечення лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет (з обласного бюджету) – 408,2 тис. грн. Інша субвенція (з обласного бюджету) – 208,5 тис. грн. та субвенція на утримання  об’єктів спільного користування (трудового архіву) – 239,5 тис. грн.

Спеціальний фонд районного бюджету складається з власних надходжень бюджетних установ в сумі 1 млн. 831,8 тис. грн.,

Очевидно, що не зовсім коректно порівнювати показники бюджету громади і району: відрізняється база оподаткування, відрізняються і видатки.
Однак навіть поверхневий аналіз свідчить, що якби децентралізація на Недригайлівщині відбулася за принципом «один район – одна громада», то ці ресурси б залишилися в Недригайлівській ОТГ. Поки що громаді вигідно наявність РДА хоча б тим, що всі її працівники отримують заробітну плату із районного бюджету, а податок на доходи фізичних осіб сплачують до місцевого бюджету. Однак із 2018 року РДА не буде, а в кожній із  новостворених громад, що з’являться замість Недригайлівського району, (Коровинській, Тернівській, Вільшанській) будуть створюватися нові відділи та нові штатні структури апарату управління. Тобто замість того, щоб скоротити витрати на утримання адмінапарату, жителі колишнього району збільшать його кількість орієнтовно втричі.

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту "Просування реформ в регіони", який реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій і «Європейською правдою» за сприяння Європейського Союзу.» Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю автора та ГО "Бюро аналізу політики"  і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.