Аналіз закупівель в Недригайлівській громаді

Андрій Рибалко

голова ВГО "Молодий народний рух"

30 липня 2017

Недригайлівська ОТГ утворилася в кінці 2016 року. Ми вирішили проаналізувати 5 найзначиміших закупівель, які були проведені селищною радою у 2017 році.

Світлодіодні лампи

27 березня Недригайлівська селищна рада оголосила про проведення допорогової закупівлі на закупівлю енергозберігаючих ламп. 

Недригайлів лампи

Очікувана вартість закупівлі – 55 тисяч гривень. Участь у допорогових торгах взяли лише два підприємці із Сум: Жаренко Віталій Олександрович та Колесник Олексій Вікторович. При цьому ФОП Жаренко запропонував найнижчу ціну – 45 тисяч гривень. Однак тендерний комітет відхилив його пропозицію.

Ось які аргументи наведено у протоколі відхилення: «Було встановлено, що деякі лампи не відповідають заявленим критеріям. А саме:

1) учасником запропоновані аналоги, з якими селищна рада не працює;

2) розмір лампи 65 Вт більше лампи 50 Вт, тобто вона не підходить до світильників, в яких ми плануємо їх експлуатувати;

3) потужність завелика так, як виділена потужність лінії не дає змогу їх встановити.»

Насправді замовник дійсно може прийняти рішення і при допорогах не приймати заявки щодо аналогів, хоча така позиція є дещо дивною. Також сумнівними є недостатність виділених потужностей електроліній. Адже енергозберігаючі лампи почали використовуватися відносно нещодавно, а раніше селище освітлювали лампи розжарювання, чия енергозатратність значно більша, а отже і більше навантаження на електромережу.

А от із аргументом про розмір ламп варто погодитися. Адже якщо деякі лампи є більшими і не підійдуть для обладнання, яке використовується селищною радою, то їх застосування є неможливим.

Цікаво, що ФОП Жарко вже після розкриття пропозицій подав оновлену заявку, яка відповідає всім вимогам. Однак прийняти її вже не було законних підстав. Таким чином угода була укладена із ФОП Колесник на суму 53 996 грн, що на 9 тисяч гривень дорожче за пропозицію ФОП Жарко.

Вже в травні ФОП Колесник отримав більшу частину коштів, згідно угоди. 

Олійник транзакція

Окрім Недригайлова ФОП Колесник поставляє товари в Алтинівську сільську раду Кролевецького району, Ворожбянську міську раду та Управління ЖКГ Роменської міської ради.

Залишається побажати підприємцю працювати оперативніше, а Недригайлівській селищній раді заощаджувати не тільки на енергоефективності, а й на ефективному проведенні закупівель.  

Щебінь

В кінці березня Недригайлівська селищна рада оголосила допорогові торги на закупівлю щебню

Очікувана вартість угоди складала 150 тисяч гривень. На торги заявилося три учасники:  ТОВ "Торгова група Укрресурс" зі Львова, ТОВ «БГМ» із Кременчука та місцевий підприємець Володимир Ющенко. 

Пропозиції щебінь

Переможцем торгів стало ТОВ «Торгова група Укрресурс». Однак від укладення угоди фірма відмовилася, у зв’язку з неможливістю експедитора забезпечити поставки дрібним автотранспортом у Недригайлівському регіоні.

Тому щебінь для Недригайлова буде поставляти ФОП Ющенко. Варто зазначити, що його цінова пропозиція була лише на 10 грн. дорожчою за конкурента.

Поставки щебеню здійснюються регулярно, про що свідчать відомості про оплату згідно договору, які публікуються на порталі E-Data.

Ющенко транзакція

Цікаво, що ФОП Ющенко також надає Недригайлівській селищній раді послуги з автомобільних перевезень, а також вантажних перевезень.

Ющенко закупівлі

Угода про поставку щебню є найбільшою з них.

 

Закупівля комп’ютерного обладнання

В кінці лютого Недригайлівська селищна рада оголосила допорогові торги на закупівлю комп’ютерного обладнання та приладдя. 

Очікувана вартість закупівлі складала 170 тисяч гривень.

 

Єдиним підприємцем, який подався на торги, став Химченко Олександр Юрійович. Перелік обладнання та його вартість вказано у комерційній пропозиції. 

специфікація компютерне обладнання

 

Варто зазначити, що незважаючи, конкурсних торгів фактично не відбулося, ціни, запропоновані підприємцем не є завищеними.

Наприклад принтер Canon i-SENSYS MF3010 (5252B004) згідно угоди коштує 3942 грн. Натомість на сайті Розетка цей притер коштує більш ніж на 1000 грн дорожче. 

Принтер

Таким чином вважаємо, що ця закупівля була вигідною для Недригайлівської селищної ради.

Вивіз сміття

Вивезення сміття – прибутковий бізнес у великих містах. За цей ринок змагаються великі фірми. Однак у Недригайлові ситуація зовсім інша. Селищна рада двічі оголошувала тендер на послуги вивезення сміття на суму 300 000 грн. Однак охочих подавати пропозиції не знаходилося, окрім КП "Недригайлівводосервіс".

Вдповідно до п.4, ч.2, с.35 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме, якщо замовником було двічі відмінено тендер через відсутність достатньої кількості учасників, угода укладається шляхом переговорної процедури. При цьому предмет закупівлі, його технічні та якісні характеристики, а також вимоги до учасника не повинні відрізнятися від вимог, що були визначені замовником у тендерній документації.

Таким чином з КП "Недригайлівводосервіс" була укладена угода на суму 299 990,95 грн. Підприємство зобов’язується забезпечити вивіз сміття та відходів із смт. Недригайлів, с. Віхове, с. Луки с. Маршали, с.Гринівка,с. Нелини, с. Якименки,с. Хоружівка, с. Спартак, с. Біж,с. Лаврове, с. Омелькове,с. Спартак, с. Дараганове, с. Іваниця, с. Чемоданівка,с. Зелене, с. Клин, с.Кулишівка, с.Костянтинів, с. Бродок.  Строк встановлюється окремо та зазначається у письмовому повідомленні Замовника про початок та завершення надання послуг.

Виконавець послуг з ліквідації стихійних звалищ зобов'язаний забезпечити навантаження здійснювати механічним та ручним способом,  навантаженням у транспортні засоби; перевезення здійснювати самоскидами, на полігон ТПВ. Підприємство-виконавець повинне в розрахунку вартості послуг врахувати плату за користування полігоном.

Закупівля офісних меблів

Ця закупівля не є однією із найбільших за своєю сумою. Однак ми вважаємо за необхідне висвітлити її як показову – про те, як місцева влада за наявності політичної волі може суттєво економити кошти громади.

У лютому Недригайлівська селищна рада оголошує допорогові торги на закупівлю офісних стільців та крісел на стартову ціну 20 200 грн. 

Це невелика сума. Згідно законодавства замовник міг взагалі укласти пряму угоду з підприємцем на власний розсуд, однак з метою економії коштів селищна рада оголошує торги.

На них заявляється 8 учасників. 

меблі пропозиції

Остаточна пропозиція складає на 7 тисяч гривень менше, ніж очікувана. Договір на суму 13 299 грн. укладено із Філія"ВВ - Суми" ТОВ ВКФ "ВВ" (ця фірма більш відома як «Віват канцелярія».)

Внаслідок проведення торгів, селищна рада суттєво зекономила кошти громади.

Наприклад стілець офісний Новый Стил ISO Black C-11в інтернет-магазині comfy.ua коштує 345 грн. 

Комфі стілець

умська «Віват канцелярія» вже в початковій пропозиції заявила ціну 298 грн. 

специфікація меблі

Остаточна вартість меблів згідно договору стала ще нижчою.

Підсумовуючи наш вибірковий аналіз закупівель Недригайлівської селищної ради, слід відмітити, що порушень законодавства нами не виявлено. Слід позитивно відзначити політичну волю місцевої влади проводити аукціони на допорогові суми. Таке рішення корисне не лише з позиції заощадження бюджетних коштів, а й також стимулює бізнес працювати в Недригайлові та для Недригайлівської громади.

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту "Просування реформ в регіони", який реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій і «Європейською правдою» за сприяння Європейського Союзу.» Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю автора та ГО "Бюро аналізу політики"  і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.