Контроль над держзакупівлями – громаді!

12 грудня 2012
Контроль над держзакупівлями – громаді!

Україна міцно закріпилася у світових корупційних рейтингах. Згідно з Індексом сприйняття корупції 2012 року від міжнародної організації Transparency International за рівнем корупції Україна займає 144-е місце з 176 країн світу. І хоча боротьба з корупцією – лейтмотив більшості урядових заяв, загальмувати стрімке падіння країни у прірву корупції не в змозі ніякі структури, які періодично створюються на рівні держави. Тому, на думку багатьох експертів, контролювати рух бюджетних коштів повинні саме громадські організації.

У Сумах моніторингом і аналізом бюджетних витрат вже кілька років займається громадська організація «Бюро аналізу політики». Останні півроку Бюро розширило територію своєї діяльності і у рамках проекту «Експертне співтовариство північно-східної України проти корупції у державних закупівлях» працює ще й у Харківській та Полтавській областях. Суть проекту в тому, щоб створити середовище громадських активістів, які б системно й активно досліджували державні закупівлі, знаходили факти зловживань і оприлюднювали їх. Як виявилося, до початку проекту таким видом громадської роботи в Україні займалися, м’яко кажучи, одиниці. Проект же покликаний сформувати армію експертів, які боротимуться проти зловживань та хабарництва. Про це у День боротьби з корупцією 9 грудня розповів керівник проекту, експерт «Бюро аналізу політики» Іван БОРТНІК.

- Іван Васильович, розкажіть, будь ласка, про ваш антикорупційний проект. Яким чином ви плануєте побороти хабарництво? Чи це взагалі можливо?


Впевнений, що можливо. Звісно, навряд можна розраховувати на успішний «бліцкриг», але, формуючи суспільну думку, крок за кроком ми можемо зменшувати можливість хабарництва та відкатів. Після оприлюднення сумнівних оборудок посадовців їм стає все складніше брати гроші. Власне, це і є мета нашого проекту і вона чітко відображена у його назві. Ми хочемо навчити спеціалістів, які виявлятимуть фінансові афери з бюджетними коштами. У рамках цього проекту ми працюємо на території Харківської, Полтавської та Сумської областей. Проект розрахований на 2012 – 2013 роки. Протягом першого етапу проекту, який щойно завершився, ми вже провели дводенні тренінги та семінари у кожному з перерахованих регіонів, презентували методику дослідження держзакупівель, показали, як аналізувати місцеві бюджети. Навчили близько 60 громадських активістів.

- Як Ви оцінюєте результати першого етапу проекту?


Навчені активісти у Сумській, Полтавській, Харківській областях та місті Харкові вже працюють над дослідженням державних закупівель у своїх регіонах. Найактивнішими на даний момент є сумчани, оскільки найперші тренінги були проведені саме у Сумах і люди мали більше часу на дослідження та аналіз. Зараз готується низка публікацій про виявлені порушення при здійсненні державних закупівель. Маю сказати, факти кричущі. Розраховуємо, що правоохоронні органи звернуть увагу на ці матеріали. Хоча це не є прямою метою проекту. Ми прагнемо навчити громадян впливати на політику прийняття рішень, розбиратися у бюджетних процесах, не боятися і вміти моніторити процес держзакупівель. Звичайно, на перший погляд це здається важким і складним. Проте при дотриманні нашої методики, цей процес є досить зрозумілим і планомірним, а більше того – він необхідний.

- Чи задоволені Ви якістю підготованих експертів?


Після закінчення усіх тренінгів і семінарів можу констатувати, що у кожному регіоні, де ми були, сформувалися групи експертів з держзакупівель. Звісно, окрім знань, їм треба ще набратися й досвіду. У цьому ми їм, звісно, допомагаємо – консультуємо, підказуємо. Серед навчених громадських лідерів багато юристів, економістів, педагогів за освітою. Кваліфікація учасників досить висока, як і потенціал.

- Охарактеризуйте, будь-ласка, стан справ у держзакупівлях у країні в цілому.


Попри те, що уряд декларує тотальну, на винищення, боротьбу з корупцією, на мою думку, насправді все інакше. Досліджуючи бюджетні закупівлі, ми досі бачимо і завищені ціни, і проведення тендерів під якусь конкретну фірму, що також є порушенням. Отже, справа далі декларацій не пішла.


Нещодавно змінили закон про державні закупівлі, і тепер не всі тендери реєструються на сайті державних закупівель. Відтак знайти інформацію про них стало значно важче, а подекуди й не можливо. Де-факто, з’явилася низка процедур, які ніхто не може відслідкувати. Крім того, існує багато безтендерних закупівель, які проходять тишком-нишком. Ми, звичайно, намагаємося моніторити і їх, проте це значно складніше, оскільки посадові особи без великої радості відносяться до наших запитів на інформацію.


Загалом же громадська організація «Бюро аналізу політики» досліджує тендери вже не один рік, і, маю сказати, під впливом громадськості ситуація таки трохи, наголошую, трохи(!) змінюється. От у Сумській області після наших резонансних розслідувань про закупівлю продуктів харчування для освітніх закладів останні вже намагаються закупати харчі за приблизно ринковими цінами, а не дорожче у 2-3 рази, як це подекуди було раніше. Поки що це поодинокий випадок, який характерний саме для нашого регіону. Сподіваємось на такий же ефект у тих областях, де ми навчили активістів робити те саме, що й самі. Власне, для цього ми й започаткували проект.

- Які маєте плани на майбутнє? Чи продовжуватимете діяльність після закінчення проекту?


Я сподіваюся, що подальший перебіг нашого проекту буде таким же вдалим, як і його початок. Звісно, плануємо працювати й далі, хочемо залучити й інші області України, наприклад, Чернігівську, Дніпропетровську тощо.


Тільки громадськість, люди, які мають досвід у моніторингу бюджетів і держзакупівель, можуть бути реальною силою, яка боротиметься з хабарництвом в Україні. На мою думку, саме держава повинна заохочувати людей і фінансувати такі проекти, як наш. Хоча наразі ми можемо сподіватися лише на підтримку міжнародних фондів, як от Національного Фонду Підтримки Демократії (NED), МФ «Відродження». За що ми їм дуже вдячні.


Загалом, на мою думку, з корупцією не можна боротися, утворюючі нові контролюючі структури, яких у нас і так безліч. Країні потрібен громадський контроль.

"Сотня"