Зробимо діяльність благодійних фондів в охороні здоров'я прозорою

11 серпня 2016
Зробимо діяльність благодійних фондів в охороні здоров'я прозорою

В області розпочинає роботу кампанія щодо запровадження політики прозорої та підзвітної діяльності благодійних фондів на території закладів охорони здоров’я.

Про це заявив регіональний координатор програми «Протидія поборам за безкоштовні медичні послуги» на прес-конференції, що відбулася 11 серпня. Активіст також презентував стратегію протидії явищу неформальних платежів у закладах охорони здоров’я Сумської області для місцевої влади у регіональній площині та оголосив про наміри створити робочу групу, яка займатиметься унормуванням діяльності благодійних фондів.

Ні для кого не секрет, що медицина України істотно не дофінансовується. Відтак, лікарні змушені шукати альтернативні джерела наповнення бюджету, найбільш вживаним серед яких є модель діяльності благодійних фондів зі збору благодійних пожертв з пацієнтів на території лікарень. Майже кожен пацієнт хоча б один раз в житті сплачував до них кошти задля того, аби отримати необхідне лікування. Втім, ці структури у нашій країні мають ряд недоліків.

За ідеальних обставин благодійні фонди – це чудова модель додаткового поповнення бюджету медзакладу, а отже позитивний вплив на медичне обслуговування та здоров'я пацієнтів. В Україні – все інакше. – зауважує Володимир Чепік , регіональний представник програми «Протидія поборам за безкоштовні медичні послуги». – Сьогодні діяльність благодійних фондів є певним чином "ізольованою" від пацієнтів та загалу. Адже ніхто не знає, скільки вони коштів зібрали на території лікарні для її ж потреб та скільки реально передали такому лікувальному закладу. Це пов’язано з неналежним нормативним урегулюванням, а фактично його відсутністю. Це й утворює "люфт" необов'язковості звітування.

Втім, дослідження, проведені Інститутом аналітики та адвокації, демонструють, що люди готові платити благодійні внески, але за умови, що вони бачитимуть, куди йдуть кошти та знатимуть, як це вплине на їх лікування.

Метою кампанії є зменшення корупції, подолання поборів з користувачів безоплатної медичної допомоги та формування нового вектору розвитку прозорої та підзвітної медицини, який допоможе збільшити обсяг додаткового фінансування галузі охорони здоров’я.

Саме тому, сьогодні потрібно забезпечити максимальну прозорість та підзвітність роботи фондів при лікарнях. Першим кроком до досягнення поставленої мети є створенням робочої групи при профільних управліннях та/або департаменті охорони здоров’я. До її складу ми пропонуємо включити профільних представників місцевої влади (УОЗ/ДОЗ),  головних лікарів, громадські організації, представників благодійних фондів області тощо. Всі разом ми працюватимемо у напрямку створення необхідної нормативної бази на місцевому рівні. Це сприятиме довірі пацієнтів та громади до діяльності фондів зі збору пожертв та сприятиме збільшенню фінансуванню лікувальних закладів. – додав Володимир Чепік, регіональний представник програми «Протидія поборам за безкоштовні медичні послуги», експерт ГО «Бюро аналізу політики», депутат Сумської міської ради.

На національному рівні активісти спільно з партнерами з Інституту аналітики та адвокації намагатимуться просувати законопроект. Останній має унормувати діяльність благодійних фондів при медзакладах та, головне, забезпечити загальнообов'язкові умови прозорої та підзвітної діяльності фондів і лікарень. Це сприятиме як збільшенню довіри пацієнтів, так і збільшенню фінансування медичних закладів, а отже, покращить медичне обслуговування, що позначиться на здоров'ї пацієнтів.

 

Довідка:                                    

«Протидія поборам за безкоштовні медичні послуги» - програма, яку 3 рік поспіль реалізують експерти Інституту аналітики та адвокації у різних областях України. Основна мета - "опрозорення" та нормативне врегулювання співпраці благодійних фондів та лікувальних закладів. Минулого року команді "побороборців" вдалось запровадити механізми підзвітної діяльності у Луцьку, Вінниці, Черкасах, Чернігові, ще раніше у Полтаві і вже сьогодні місцеві громади цих міст бачать скільки коштів збирається фондами та куди і скільки коштів витрачається лікарнями, адже останні публічно та відкрито звітуються. Слід зауважити, що до ініціативи сьогодні приєдналось понад 18 громадських організацій з абсолютно різних регіонів країни. До кінця 2016 планують запровадити таку практику у Тернополі, Сумах, Миколаєві та Житомирі.

Фото1

Фото 2