×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з ID: 67

Юрій Чмирь – «переможець» рейтингу «Тайнус Агентус»

19 березня 2012
Юрій Чмирь – «переможець» рейтингу «Тайнус Агентус»

19 березня у приміщенні Бюро аналізу політики відбулася презентація щорічного рейтингу «Тайнус Агентус». До рейтингу увійшли посадовці та державні (комунальні) організації, які методично приховують публічну інформацію від журналістів та представників неурядових організацій.

Як розповів виконавчий директор Бюро аналізу політики (БАП) Олег Очкалов, протягом 2011 – 2012 років представники БАПу зверталися до розпорядників інформації з офіційними запитами, які здебільшого стосувалися підозріло корупційних державних закупівель палива, послуг та харчів. На жаль, виявилося, що велика кількість посадовців не воліє ділитися інформацією з громадою. Так, на більш ніж 230 запитів від Бюро аналізу політики надійшло близько 80% листів із повною запитуваною інформацією, 15% відповідей посадовців виявилися формальними відписками, а у 5% випадків – запити залишилися без відповіді взагалі. Посадовці також досить часто ігнорують офіційні звернення журналістів місцевих медіа. На думку Олега Очкалова, не відповідаючи на запити (чи то формально відписуючись) посадовці фактично порушують Закон України «Про доступ до публічної інформації». Шанс для України запобігти подібній практиці - це Міжнародна ініціатива Партнерство «Відкритий Уряд».

Таким чином, було сформовано список посадовців та підприємств, які є найбільш «закритими» для громадськості. А от безпосередньо рейтинг номінантів у списку визначали незалежні експерти - журналісти місцевих засобів масової інформації.

Переможцем проекту «Тайнус агентус» став Юрій Чмирь, голова Сумської ОДА. «Лаврового вінка» очільник області удостоївся завдяки своєму небажанню відповісти на запит щодо переліку та вартості закупленого медичного обладнання для Сумського обласного психоневрологічного диспансеру. Із таким офіційним проханням до губернатора звернулося Бюро аналізу політики після безрезультатних запитів до керівника обласного УКБ, який проводив тендер, головного лікаря диспансеру, а також до управління майна комунальної власності Сумської обласної ради. Не отримавши необхідної інформації, БАП звернулося до Юрія Чмиря як до останньої інстанції і отримало відповідь: «ваше звернення перенаправлено до головного лікаря обласного психоневрологічного диспансеру»…

На II місці – Микола Король, начальник Управління капітального будівництва Сумської ОДА. Бюро аналізу політики звернулося до УКБ СОДА з проханням надати копію угоди з переможцем тендерних торгів - ТОВ «Скат» - на будівництво ЦРЛ в м. Охтирка на суму 5 330 461,89 грн. бюджетних коштів. Формальна відповідь управління навіть і близько не містила запитуваної інформації.

Третім у антиретингу виявися Анатолій Вербовик, начальник Служби автомобільних доріг у Сумській області ДСАД України. На інформаційний запит БАПу щодо копії угоди з ВАТ ДАК «Сумський облавтодор» про експлуатацію магістралей (на суму 3 710 745,5 грн.) де-юро відповідь надійшла, де-факто – надійшла, так би мовити, відмова ділитися інформацією.

Отже, нагороди знайшли своїх «переможців». На завершення презентації Олег Очкалов продемонстрував спеціальні грамоти із зображенням «секретного агента», які представники БАПу пообіцяли вручити посадовцям за першої ж нагоди.

Олег Очкалов також зазначив: «Деякі можновладці, на жаль, думають, що зайнявши певне крісло, вони «схопили Бога за бороду» і не вважають за потрібне виконувати вимоги закону та ділитися інформацією. Але ж ми розуміємо, що там, де приховують інформацію, скоріш за все, щось не чисто. Тому ми, у свою чергу, будемо і надалі відслідковувати подібні випадки, оприлюднювати їх, що на мою думку, є одним з найефективніших інструментів запобігання корупції».

Неля Поліщук – регіональний представник програми Партнерство "Відкритий Уряд" висловила думку, що, проводячи та оприлюднюючи подібні рейтинги, громадськість спонукає можновладців виконувати закони та бути відкритими для народу.

Прес-служба «Бюро аналізу політики»