У Сумах говорили про ефективність та фінансову прозорість комунальних підприємств

15 жовтня 2020
У Сумах говорили про ефективність та фінансову прозорість комунальних підприємств

13 жовтня 2020 року відбувся Круглий стіл на тему: “Оцінка ефективності діяльності, фінансової прозорості та підзвітності комунальних підприємств м.Суми”.

В роботі круглого столу взяли участь представники комунальних підприємств м. Суми, експерти Центру “Ейдос” та представники неурядових організацій.

Експерти Центру “Ейдос” презентували результати оцінки діяльності комунальних підприємств міста Суми. Дослідження проводилося в Одесі, Запоріжжі, Луцьку та Сумах і включало в себе: фінансовий аналіз діяльності підприємств за 2018-2019 рр., аналіз проведених закупівель та виконання вимог ЗУ “Про публічні закупівлі” підприємствами за 2018-2019 рр., аналіз рівня інформаційної відкритості та прозорості, дотримання керівниками вимог ЗУ “Про запобігання корупції”.

Експерт Центру “Ейдос” Катерина Багацька презентувала результати дослідження фінансового стану комунальних підприємств м. Суми. Сумські КП показали найвищий рівень рентабельності та поточної ліквідності серед досліджуваних міст. Практично всі комунальні підприємства мають суспільне значення та/або виконують соціальну функцію. Це треба коремо відмітити, бо в інших містах, які досліджувалися, цілі та діяльність деяких підприємств була незрозумілою, і доречність їх створення викликало питання.

1

Додатково було визначено, що за період, який охоплювався дослідженням, на дофінансування комунальних підприємств було витрачено 3% міського бюджету. КП, які отримали поповнення статутного капіталу: КП “Сумикомунінвест” та КП “Жилкомсервіс”. Додатковий капітал з бюджету міста отримали КП  “Міськсвітло”, КП “Центр догляду за тваринами”,КП “Хокейний клуб” та КП “БТІ”. Поповнюють власний капітал самостійно за рахунок свого заробленого прибутку лише 3 підприємства - КП “Міськсвітло”, КП “Жилкомсервіс” та КП “Паркінг”.

2

В цілому, в Сумах загальний результат діяльності комунальних підприємств є збитковим. Діяльність підприємств, умовно віднесені нами до категорії "сервіс" - Зеленбуд, Спецкомбінат та Електротранс - призводить не до накопичення капіталу, як це має бути в ринковій економіці, а до втрати капіталу, т.зв. декапіталізації. Особливо яскраво це видно по Електротрансу, інвестиції в капітал якого є вкрай неефективні. Натомість у інфраструктурних підприємств - Шляхрембуд, Теплоенергоцентраль та Водоканал - ситуація з капіталом краща: всі підприємства отримують прибуток і потроху капіталізуються. В цілому у більшості КП Сум в балансі є значні суми непокритого збитку,  які поступово скорочуються, проте не у всіх. Це свідчить про  повільний вихід КП з періоду тотальної збитковості і можливо є першим кроком до хоча б часткового переходу на ринкові рейки.

3

Експертка рекомендує в першу чергу запровадити управлінський облік з жорстким контролем витрат, зокрема запровадити системи KPI для керівників. В цілому, потрібно дотримуватися принципу - всі капітальні інвестиції мають призводити до підвищення ефективності.

Експерт Центру “Ейдос” Ольга Зеленяк презентувала результати аналізу публічних закупівель комунальних підприємств міста Суми. Дослідження виявило, що у 2019 році 69% комунальних підприємств не використовувало електронну систему закупівель Prozorro для здійснення конкурентного відбору постачальників. У 2018 році цей показник був ще гірший - 81%. Це найгірший показник серед міст, що досліджувалися. 

4

Частка неконкурентних закупівель є більшою, ніж конкурентних  у КП “Зеленбуд” та КП “Міськводоканал”. Серед тих КП, які здійснюють конкурентні закупівлі через Прозорро кількість тендерних пропозицій доволі низька - 2-3 учасника на закупівлю. 

5

Сумські підприємства у 2019 році мають середній показник розірваних договорів серед усіх досліджувальних міст. Цей показник дорівнює 11% від завершених договорів. За період 2018-2019 р.р. було розірвано 6 договорів на суму 3,9 млн грн Сплачено за розірваними договорами 2,4 млн грн.

6

Експертка порадила запровадити системний контроль закупівель комунальних підприємств, підпорядкованих Сумській міській раді з використанням  аналітичному модулю bi.prozorro. А керівникам КП рекомендувала запровадити практику проведення комунальними підприємствами попередніх ринкових консультацій  з метою аналізу ринку для планування закупівель та підготовки до проведення закупівель.

Експертка Центру “Ейдос” Бабакішієва Гюнель відмітила, що комунальні підприємства Сум показали середні результати по повноті опублікування інформації про свою діяльність. Жодне підприємство не розмістило всю інформацію, передбачену ст. 78 Господарського кодексу. Зокрема, не розмістили актуальну фінансову звітність - КП СМР “Електроавтотранс”, КП “Міськводоканал”, КП “Шляхрембуд”, КП “Сумижилкомсервіс” та КП “Центр догляду за тваринами”. Один з найгірших результатів сумські підприємства отримали і за опублікування звітів керівників (тільки КП «Міськводоканал» розмістив звіт про поточну діяльність на власному сайті). Тобто у відкритому доступі немає інформації для населення щодо поточної діяльності підприємств, їх керівників та подальших напрямів розвитку підприємств.

78

Не всі комунальні підприємства Сум зареєстровані на Єдиному веб-порталі використання публічних коштів (КП “Паркінг”, КП “Сумитеплоенергоцентраль”, КП “Сумське міське БТІ” та КОРП “Дрібнооптовий” не зареєстровані). Тільки 2 з 16 КП систематично публікують всю інформацію. Не можна назвати задовільним і дотримання комунальними підприємствами ЗУ “Про доступ до публічної інформації”. Зокрема, КП отримали запит з проханням надати копії наказів про преміювання керівника. 7 підприємств проігнорували запит, ще 1 відмовило у наданні інформації. Тобто, виконали ЗУ “Про доступ до публічної інформації” тільки 50% КП.

910

Що стосується дотримання керівниками КП вимог фінансового контролю - всі опублікували електронні декларації, проте було виявлено кілька можливих порушень. Зокрема, у керівника КП СМР “МСК з хокею на траві “Сумчанка” виявлений можливий конфлікт інтересів - згідно декларації Татаренка Сергія Олександровича, член його сім'ї (дружина) має постійне місце роботи на КП “Сумчанка”, тобто є його підлеглою. А в деклараціях керівників КП “Інфосервіс”, КП “Електромереж зовнішнього освітлення “Міськсвітло” та КП “Паркінг” виявлено порушення вимог фінансового контролю - не зазначено жодного права на володіння чи користування житлом.

Дослідження проводилося Центром "Ейдос" за підтримки Представництва "Фонду Фрідріха Науманна за Свободу" в Україні.

Результати дослідження та рекомендації експертів також будуть передані виконкому Сумської міської ради та  комунальним підприємствам.