Сумський ЦНАП дослухається до рекомендацій громадськості

08 травня 2014

7 травня у рамках проекту «Сумська громада ЗА якість надання адміністративних послуг» відбувся круглий стіл за результатами моніторингу якості надання адміністративних послуг ЦНАП м.Суми.

DSC02442

У засіданні круглого столу взяли участь: начальник відділу надання адміністративних послуг ЦНАП Роман Мороз, депутат Сумської міської ради Сергій Малюк, підприємець Олександр Ревенко, керівник проекту Андрій Рибалко, експерти та громадські діячі – Олексій Захарченко, Неля Поліщук, Анна Товстуха, Олександр Лазаренко.

Учасники круглого столу узагальнили проблемні питання і позитивні практики в діяльності ЦНАП. Як повідомив Андрій Рибалко, у ході моніторингу роботи ЦНАП було виявлено наступні проблеми:

1) Мала кількість спеціалістів, що ведуть одночасний прийом;
2) Бюрократичні процедури, що змушують звертатись декілька разів;
3) Черги, особливо це стосується державних реєстраторів;
4) Проблеми законодавства;
5) Погана якість роботи представників територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади;
6) Невиправдано довготривалі процедури при наданні установами адміністративних послуг.

DSC02446

Відповідно учасники круглого столу обговорили і підтримали пропозиції щодо поліпшення роботи ЦНАП у Сумській міській раді:

1) Запровадити електронну систему управління чергою та електронні інформаційні стенди.
2) Розширити перелік адміністративних послуг, які надаються через ЦНАП у м. Суми, шляхом включення до цього переліку адміністративних послуг наступних виконавчих органів Сумської міської ради: управління майна комунальної власності; управління містобудування та земельних відносин (у сфері земельних відносин).
3) Усім суб’єктам надання адміністративних послуг постійно працювати над спрощенням процедур (перш за все, зменшити різноманіття у формах заяв).
4) Для скорочення термінів опрацювання заяв суб’єктам надання адміністративних послуг запровадити електронний документообіг.
5) Запровадити попередній запис на прийом до адміністратора на визначену дату та час.
6) Забезпечити відвідувачів зручними місцями для очікування та вільним доступом (без пароля) до бездротової системи доступу до мережі Internet.
7) Врахувати у приміщенні, яке облаштовується для розміщення ЦНАП, необхідну за стандартами зону та зробити відповідний поділ на доступну та недоступну для відвідувачів частини.
8) Налагодити взаємодію з територіальними підрозділами центральних органів виконавчої влади в процесі надання адміністративних послуг та здійснити спрощення процедур при наданні цими установами адміністративних послуг.
9) Запровадити семінари, тренінгові навчання для підвищення якості надання адміністративних послуг представниками територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади
10) Запровадити надання у ЦНАП у м.Суми додаткових послуг: продаж канцелярських товарів, ксерокопіювання документів, фотографування, банківські послуги тощо.

DSC02459

Особливу увагу під час обговорення викликала робота державних реєстраторів. Найближчим часом координатори проекту «Сумська громада ЗА якість надання адміністративних послуг» розроблять та направлять до Головного управління юстиції в Сумській області пропозиції щодо поліпшення роботи держреєстраторів.

Захід був організований Громадським Бюро «Правозахист» у рамках реалізації проекту «Сумська громада ЗА якість надання адміністративних послуг» за підтримки МФ «Відродження».