Студентство проти корупції

В Україні після Революції Гідності більшість людей визначають дві проблеми - війна на Сході та корупція, з якою напряму пов’язують зубожіння нижчих прошарків населення. І корупція ця не прихована, а корупція незнання. 

Мало кому відомо, що законодавчо обумовленим є зобовязання розпорядників коштів викладати власні бюджети на своїх сайтах. Наприклад, у більшості випадків ми можемо легко побачити бюджет держави чи міста на відповідних сайтах. Проте, закон не зобовязує  публікувати бюджети розпорядників коштів 2- рівня – до прикладу, освітніх закладів. Лише деякі ВНЗ публікують свої бюджети на власних сайтах. У той самий час складається ситуацію, коли сукупні бюджети ВНЗ Харкова та Сум більші за міські.  І простим громадянам про розподіл цих коштів нічого не відомо.

Кожний ВНЗ, який не бажає публікувати власний бюджет на сайті легко «вивести на чисту воду» за допомогою інформаційних запитів чи, у гіршому випадку, позову до суду. Однак хто це може зробити, якщо навіть найактивніша частина студентства – студсамоврядування – не обізнане у питаннях бюджетної політики як власного навчального закладу, так і міста, держави?

Ще один приклад - з першого січня 2016 року вступає у силу положення нового Закону України «Про вищу освіту», що регламентує надання студентському самоврядуванню університетів 0, 05% від спеціального фонду на реалізацію проектів, які вони вважають за потрібне здійснити. Однак як саме розприділити ці кошти та на які потреби – студенти також не знають. Про ці та інші питання йшла мова у кінці серпня-на початку вересня на першому циклі тренінгів «Аналіз бюджету ВНЗ, бюджету міста», реалізованих у рамках проекту «Студенти Сумської та Харківської областей проти корупції у ВНЗ та молодіжній галузі».

Рішення проблеми очевидне – пропаганда важливих для активних молодих громадян знань. Саме цю мету несе у собі новий проект «Сумського обласного комітету молодіжних організацій», який реалізується за фінансової підтримки Посольства Сполучених Штатів в Україні.

IMG 7109

«Ми впевнені, що головним результатом проекту стане зміна формату відносин у площині адміністрація ВНЗ -  громада - студентство. І бюджети, особливо їх видаткова частина, будуть обговорюватись не в кабінетах мера чи ректора, а на круглих столах із залученням експертів та представників студентства. Це дасть можливість запровадити дієвий механізм контролю за місцевою владою (у реалізації молодіжної політики) та адміністрацією ВНЗ, мобілізує студентство, значно підсилить роль студентського самоврядування і  встановить більший рівень довіри по осі «студентське самоврядування - студентські організації - адміністрації ВНЗ», що у свою чергу підвищить ефективність місцевої політики та управління змінами», - коментує проект голова СОКМО, Дєнісова Наталія.

Якщо ти не потрапив на тренінги першого циклу, не переймайся! Наприкінці жовтня починається другий цикл тренінгів, присвячених комунікаціям та адвокасі, за ще місяць – ще один цикл про проектний менеджмент.

Леся Кирій

Експертна думка

ЗМІ про нас

Документи

Веб-дизайн