Проміжні результати дослідження Бюро аналізу політики щодо прозорості тендерних торгів

У травні поточного року набрав чинності Закон України «Про доступ до публічної інформації». Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб’єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного громадянина на доступ до публічної інформації. Виходячи з цього, Бюро аналізу політики активно досліджує ситуацію у сфері проведення тендерних закупівель державними установами Сумської області та використання бюджетних коштів.

Аналізуючи інформацію про зміст та підсумки тендерних закупівель, переможців торгів тощо, яку надає офіційний загальнодержавний веб-портал «Державні закупівлі», можна зробити висновки, що хоча Закон «Про доступ до публічної інформації» і був прийнятий, його норми, на жаль, не виконуютьс

Зокрема, з пропонованої на веб-порталі інформації неможливо отримати повної інформації про всіх учасників торгів, їхні тендерні пропозиції, ціни на окремі лоти продукції, виконання робіт чи надання послуг. Тому, аби отримати повну інформацію Бюро аналізу політики змушене звертатися із запитами на інформацію безпосередньо до організації чи владної структури, яка вказана як замовник та організатор тендерних торгів, що, з огляду на вже немалий відповідний досвід нашої організації, не завжди відбувається результативно. А саме: часто відповідь надходить або не в повному обсязі, або не надходить взагалі.

Так, наприклад, комунальне підприємство «Шляхрембуд» придбало на тендері велику кількість пального різних марок у маловідомого на ринку нафтопродуктів підприємства. Середня ціна придбаного пального складає 11 грн., що значно перевищує ринкову. При цьому половина всіх нафтопродуктів – бензин A-80. На запити Бюро аналізу політики щодо надання інформації про тендерну документацію підприємство не відповідає.

Все це свідчить про недосконалість Закону, що провокує непрозорість процесу проведення тендерних конкурсів, непрозорість використання бюджетних коштів та призводить до неможливості або значної складності громадянам і громадським організаціям реалізувати власне право на доступ до публічної інформації.

Також сумними наслідками вищезгаданого є сприятливі умови для безвідповідальності чиновників усіх рівнів та керівників комунальних підприємств – широчезне поле для корупційних дій. Але, це вже справа відповідних органів та прокуратури.

Отже, перші висновки такі. Прийнятий Закон у цілому не поганий і мав би стати дієвим інструментом моніторингу та контролю прозорості використання бюджетних коштів, тобто коштів громадян-платників податків. Але, на жаль, загальна систем оприлюднення інформації не надає у повні мірі такої можливості і потребує негайного та кардинального вдосконалення.

Інакше – 9-й вал корупції в країні ще довго не зупинити…

Виконавчий директор БАП Олег Очкалов

 

Експертна думка

ЗМІ про нас

Документи

Веб-дизайн