На фінішній прямій: що пропонують кандидати?

ГО “Центр UA” проаналізувала передвиборчі програми кандидатів, які вийшли у другий тур

Презентація результатів аналізу програмних обіцянок двох кандидатів у президенти, які вийшли у другий тур, відбулася 18 квітня у місті Суми.

Аналітики ГО “Центр UA” проаналізували позиції кандидатів у тих сферах політики, на які має прямий або опосередкований вплив президент. Йдеться про сферу національної безпеки та оборони, міжнародну політику, розподіл повноважень між різними гілками влади, права людини та соціально-економічний розвиток.

Зовнішня політика

Варто зауважити, що до основних компетенцій президента належить діяльність у сфері міжнародної політики, фактично він є головним дипломатом країни, а також він керує оборонною сферою та має гарантувати незалежність, територіальну цілісність та національну безпеку країни (стаття 106 Конституції). Обидва кандидати підтримують європейський напрямок розвитку України, але у різний спосіб.

міжнародна політика Рис 1

Безпека і оборона

Питання повернення окупованих територій залишається досить актуальним і до сьогодні. І тому важливо знати, про що саме пропонують кандидати у цій сфері, зокрема як вони повертатимуть анексований Крим та окупований Донбас. Тут погляди кандидатів дещо різняться.

Безпека Рис 2

Устрій і врядування

У питаннях децентралізації обидва кандидати планують продовжити політику децентралізації. Водночас Зеленський зазначає, що потрібно припинити концентрацію центральних органів влади у Києві.

У питаннях врядування кандидати мають дещо різні позиції. У програмі Порошенка взагалі про сто не зазначено, однак у його штабі на наше уточнююче запитання заявили про бажання посилити спроможність місцевої влади оперативно вирішувати свої локальні проблеми. У Зеленського є більш конкретні кроки – зокрема перейти на електронне врядування, скоротити функції держави та планує у разі своєї перемоги навіть підвищити зарплати держслужбовцям.

Врядування Рис 3

Антикорупційна політика

Різні позиції у Порошенка та Зеленського щодо бачення судової системи та боротьби з корупцією.

Порошенко планує завершити розпочату ним судову реформу, в той час як Зеленський хоче забезпечити реальну незалежність судової гілки влади, запровадити електронний суд та знизить розмір судового збору – щоправда, ці позиції він уточнив у відповіді на наші уточнюючі питання. Крім цього, у планах Зеленського запровадити інститут мирових суддів, яких обирає народ, а також суд присяжних для розгляду кримінальних злочинів.

Обидва кандидати планують сприяти діяльності новостворених антикорупційних органів. Порошенко навіть планує захистити їх від політичних впливів. А Зеленський має дещо розгорнуті позиції- наприклад хоче відмінити можливість виходу під заставу підозрюваним у корупції, забезпечити матеріальне заохочення та державний захист викривачам корупції та планує значно обмежити можливості засудженим за корупцію, зокрема забезпечити конфіскацію майна та довічну заборону займати державні посади.

антикорупційна політика Рис 4

Освіта і охорона здоровя

Двоє кандидатів задекларували намір оновити медичну інфраструктуру. Порошенко планує завершити медичну чинну реформу – підвищити якість та доступність медичних послуг і зарплати медикам.

У питаннях освіти кандидати мають більш відмінні позиції.

охорона здовя і освіта Рис 5

Економіка

У питаннях економіки кандидати теж мають досить відмінні погляди на зміни. В енергетичній політиці Порошенко планує привести тарифи до економічно обгрунтованих витрат та розширити енергоефективні заходи, а Зеленський забезпечуватиме потреби населення за рахунок власних енергетичних ресурсів.

Економіка рис 6

Соціальна політика

Обидва кандидати мають бачення про те, у який спосіб має розвиватися соціальна політика. Володимир Зеленський навів чимало планів – зокрема запровадження економічного паспорта українця – на якому міститимуться кошти на рахунку до повноліття; запровадить програму молодіжного кредитування оселі, надасть підтримку та пільгове кредитування молодим підприємцям, монетизує пільги та субсидії, а для пенсіонерів – пропонує перейти від солідарної до накопичувальної пенсійної системи, а всі збережені накопичення перейдуть у спадщину.

Петро Порошенко планує розвивати демографічну політику та збільшить обсяги допомоги при народженні та догляді за дитиною, а також планує надати соціальну підтримку для найменш забезпечених верства населення.

Соц політика Рис 7

“Передвиборча програма кандидати у президента - це його план розвитку країни на наступні п’ять років і голосуючи за того чи іншого кандидата, ми підписуємось під цим планом. Знати програмі обіцянки своїх фаворитів - це мінімум відповідального виборця, аби вимагати від них підзвітності”, — наголосила представниця Марина Носаченко.

Якщо вийшло так, що ви ще не знаєте, за які програмні положення із двох кандидатів  віддати свій голос, радимо ще раз уважно прочитати його програму. Тільки за умови доброї поінформованості можна зробити направду осмислений вибір.

Експертна думка

 • Прозорість сумських бюджетів: результати
  Дмитро Бобиренко
  За результатами моніторингу прозорості бюджетів Сумської області місто Суми отримало 78 з 135 можливих балів. Це, очікувано, кращий результат в…
  Написано в Понеділок, 27 травня 2019 00:00
 • Зеленський та мажоритарники: технології, шанси, прогнози й парадокси виборів до Ради
  Віктор Бобиренко
  У системі вчення про нейролінгвістичне програмування (у народі НЛП) є одна із базових парадигм: "управляє найбільш гнучкий". Тобто той, у…
  Написано в П'ятниця, 24 травня 2019 00:00
 • Скорочена програма для дітей з особливими освітніми потребами
  Іван Бондаренко
  У новому 2018 - 2019 навчальному році діти з особливими освітніми потребами навчатимуться за новою програмою, яка дозволить їм краще…
  Написано в Середа, 13 лютого 2019 00:00
 • Про бюджет Сум-2019: що святий Миколай покладе під подушки сумчанам
  Андрій Крамченков
  Написано в П'ятниця, 14 грудня 2018 09:11
 • Недержавна ментальність
  Віктор Бобиренко
  Український менталітет дуже дивний. Українці люблять свою землю, країну, народ (себе самих). Але терпіти не можуть державу. Державу як систему…
  Написано в Понеділок, 26 листопада 2018 00:00
 • Знати про бюджет
  Віктор Бобиренко
  Проводив днями акцію у Галицинівській громаді. В рамках антикорупційного компоненту програми «DOBRE» ми видали газету, у якій жителям громади докладно…
  Написано в Четвер, 22 листопада 2018 00:00
 • А вас опитували? або Як формується стратегія міста Суми
  Максим Корнієнко
  "Візьми участь! Пройди опитування!", - закликає мене сайт міської ради та сторінка Проектного офісу із аж 80-ма підписниками (але про…
  Написано в Вівторок, 13 листопада 2018 00:00
 • Людський капітал та політика
  Віктор Бобиренко
  Я дивлюся місцеві телеканали. Особливо люблю новини. Щоб поржати. Цікаво дивитись, як жуліки розказують про свою любов до людей. Ось недавно…
  Написано в Понеділок, 12 листопада 2018 00:00
 • Прозорі Суми?
  Віктор Бобиренко
  Суми вже другий рік поспіль є першими в Україні серед обласних центрів по прозорості та відкритості бюджетів за версією (і…
  Написано в П'ятниця, 26 жовтня 2018 00:00
 • Автономізовані та щасливі: медична реформа на Сумщині
  Наталія Орлова
  Як тепер охоронятимуть наше здоров’я? В Україні триває медична реформа. Міністерство охорони здоров’я, яке відповідає за її розробку та впровадження,…
  Написано в Четвер, 25 жовтня 2018 09:47

ЗМІ про нас

Документи

Веб-дизайн