Маємо розраховувати тільки на себе – підприємці Сумщини про бізнес-клімат в області

22 серпня у Конрес-Центрі СумДУ відбувся круглий стіл на тему «Позиціонування Сумщини в рамках євротрансформації України».   До участі в ньому були запрошені народні депутати України від Сумської області, представники обласної та міської влади, бізнесу, вчені, громадські експерти, які обговорили проблеми залучення інвестицій до Сумської області, туристичний потенціал Сумщини, спад доходів місцевих бюджетів, причини зупинки заводів області.

 

Відкриваючи захід Віктор Бобиренко зазначив: «Причин, чому немає євроінтеграційного прориву України, багато. Вони комплексні, зазвичай пов’язані між собою, є суб’єктивні, є об’єктивні. Серед основних, виділив би корупцію та невизначеність законодавства, демографічну кризу, яка посилюється особливо зараз з відтоком молодих кадрів. Крім того, маємо фактор війни, і він у плані притоку інвестицій особливо відчутний саме для областей, що межують з Росією. Власне, про це й хотілося б сьогодні поговорити».

1

Народний депутат Олег Медуниця зауважив, що Сумщині не пощастило з сусідом. «Думаю, що найближчі 10 - 20 років нічого не зміниться. Миру з Росією скоро не буде і нам треба з цим навчитися жити і при цьому ще й розвиватися. Якщо подивитися карту відкриття нових підприємств по Україні, то побачимо, що вони знаходять у західній, центральній і південній частині країни. Сумщина залишається білою плямою. Держава має сьогодні особливо подбати про розвиток прикордонних областей в плані стимуляції бізнесу. Бо немає бізнесу – немає доходів бюджету. Варто зазначити, що бізнес області порівняно швидко переорієнтувався на західні ринки. І це добре. А серед першочергових завдань держави саме в прикордонних областях потрібна підтримка фермерського руху. Цього року ми заклали 10 млрд грн на підтримку аграрного сектору. Маємо закінчити проект «Стіна», як це зробила Харківщина. І ще важливо, щоб від області звучали якісь пропозиції. Україна вже переходить до середньострокового бюджетного планування на три роки вперед, що збільшує можливості фінансування ідей від областей. І ще хотілось би акцентувати. У нас за опитуваннями збільшується кількість прихильників євроінтеграції, але люди мають відчувати що це їм щось дає: робочі місця, можливість отримувати освіту, і це задача влади. Бізнесу ми не маємо заважати. Наприклад, в області одні з найвищих тарифів на електроенергію, що теж не сприяє розвитку бізнесу», -сказав Олег Медуниця.

7

В продовження теми тарифів Іван Телющенко, генеральний директор ТОВ «Керамейя» сказав, що питання тарифів на енергоносії актуальне для представників бізнесу. «Монополісти, складається таке враження, займаються вимаганням. Наприклад, чому у різних областях різні тарифи на електроенергію? Ми ж не можемо конкурувати з подібними підприємствами з інших областей. Це потрібно змінювати. Економіку може прискорити товарне виробництво, але його у нас не підтримують. А є ж ще регуляторна корупція. Важко вирішувати питання логістики з «Укрзалізницею». Влада розуміє ці проблеми, але суспільство мовчить і саме з нашої мовчазної згоди відбувається все те, що заважає країні розвиватися.  Ми мовчки спостерігали, як завод «СМНПО» вивозили разом із спеціалістами в Росію. Ми експортуємо тільки робочі руки. А товар нам експортувати важко, бо тільки за останній час газ зріс у ціні на 40%, електроенергія на 25%, а в структурі виробництва вартість енергоносіїв складає 40%. Так, ми поставляємо продукцію в Європу, але працюємо майже в нуль. Зараз потрібно прибрати дерегуляторні бар’єри і все, бізнес почне розвиватися».

Підприємець Ігор Марченко теж поділився власним досвідом ведення бізнесу: «Ми зараз зіткнулися з тим, що з України просто забирають кращу молодь. Так, у Польщі все роблять для того, щоб молоді українці, які поїхали туди на навчання і вчаться добре, залишалися там. Для них створюються максимально сприятливі умови. Тому, вже найближчим часом ми зіштовхнемося з величезною проблемою відсутності кадрів. Бізнес просто ні з ким і ні для кого буде розвивати.

4

Якщо ж говорити про роль держави в розвитку бізнесу, то вона може на допомогти у освоєнні західних ринків. Українським підприємствам потрібна промоція. В країнах ЄС одним із видів просування на ринок є виставки. Але для наших виробників це дороге задоволення. Участь у профільній виставці  коштує 20- 25 тисяч євро. Для того, щоб вони дали ефект, потрібно взяти участь у хоча б 10 - 15 виставках на рік. У Європі це фінансується державою на 80% і 20% самим підприємством», - поділився Ігор Марченко.

Марина Лобова, юрисконсульт Сумського підрозділу Центру розвитку місцевого самоврядування зазначила, що важелі для розвитку підприємництва є. «Маємо Закон про державно-приватне партнерство, який дає певні механізми для розвитку бізнесу. У сусідній Полтавській області цей закон активно реалізується і є певна позитивна динаміка. У нас бізнес не настільки націлений на співпрацю. Можливо варто представникам бізнесу бути більш активними і йти зі своїми проблемами до влади. Ми зіткнулися ще й з такою проблемою, що бізнес не завжди хоче співпрацювати. Але ж не всі проблеми вирішують на законодавчому рівні. Зараз з початком децентралізаційних процесів і місцева влада має певні важелі», - сказала вона.

5

Представник від влади – заступник голови сумської облдержадміністрації Вадим Акпєров повідомив, що дійсно програми, які б сприяли розвитку бізнесу є. «Але вони не настільки фінансуються щоб ми могли покривати витрати на участь у виставках.  Крім того, підприємці не спішать брати гроші, які виділяються в рамках реалізації програм. Можливо, програми не настільки відповідають вимогам бізнесу? Ми готові слухати, вносити корективи в програми, щоб вони були ефективними і потрібними. А ще важливо щоб політичні амбіції не заважали віддавати повноваження на місця і щоб громади могли розвиватися так, як вони вважають за доцільне, а держава залишила собі тільки функцію контролю», зауважив Вадим Акпєров.

Олександр Бакликов, Лебединський міський голова розповів, що і владі не завжди просто вирішувати певні проблеми. «Я сам у владу прийшов з бізнесу і скажу, що ніде не бувало просто вирішувати проблеми. У бізнесу вони свої – у влади – свої. Скажімо, тут вже говорили настільки важлива логістика. Але, я вам скажу, що для того, щоб зібрати всі дозвільні документи на ремонт дороги потрібно не один місяць витратити. Це кола пекла. І я, як міський голова не маю жодних важелів впливу для того, щоб ці процеси прискорити», - розповів він.

2

Народний депутат України Олександр Сугоняко висловив впевненість, що децентралізація стимулюватиме розвиток бізнесу. «Потенціал області яскраво показав візит делегації з Китаю. Вони підписали угоду про співпрацю з двома вишами. От це і є те, що ми можемо запропонувати інвестору зараз. А далі вже потрібно розвивати виробництво паралельно з розвитком інфраструктури. Бізнесу і підприємцям стабільність принесе децентралізація. Я в цьому впевнений. Реальна можливість громад впливати на рішення щодо розвитку своїх територій  принесе підприємцям стабільність, перспективу розвитку. Єдиною перепоною можуть стати політичні ігри. Доки вся країна не визначиться зі шліхом розвитку, доки й матимемо безлад. Ми маємо 356 партій і саме ці партії ведуть суспільство сотнею стежин. Отож, ми не визначилися з тим яку державу хочемо мати, тому маємо й не ефективне керівництво, парламент, який не займається стратегічними речами, на місцях ті ж проблеми», зауважив депутат.

Григорій Стариков, радник з питань регіонального розвитку Сумського відокремленого підрозділу Установи "Центр розвитку місцевого самоврядування сказав: «Сьогодні ми зіткнулися з тим, що на місцях гальмуються децентралізаційні процеси. Зокрема місцевими агрохолдингами, бо одні з перших кроків – це інвентаризація земель. Але то тимчасове. Що ж стосується позиціонування регіону, залучення інвестицій, просування інвестпроектів, виведення підприємств на експорт, формування обласних стратегій – це функція Агенції регіонального розвитку, яка працює у зв’язці влада – бізнес – наука. Але в областях, де були створені агенції  не завжди вдавалось створити цю зв’язку, бо є проблеми з науковцями – їх просто немає».

6

Доктор економічних наук Юрій Петрушенко зауважив, що сумські виші, які мають безпосередній стосунок до «створення» науковців вже почали відчувати брак абітурієнтів: «Цьогоріч, скажімо, СумДУ мав найменшу хвилю набору абітурієнтів. Проаналізувавши причини дійшли висновку, що все через відсутність позиціювання області. Випускники їдуть за кордон навіть у менш престижні виші, бо там вони бачать своє майбутнє. Їдуть у Кив, Львів. Студент, вступаючи до вишу, має розуміти що він матиме закінчивши його. І тут вже мають своє слово сказати і влада, і бізнес, адже саме вони мали б бути зацікавленими в тому, щоб молодь з освітою залишалася і працювала на місцях».

Начальник відділу туризму облдержадміністрації Юрій Гладенко вважає, що в ОТГ зараз є всі можливості для розвитку територій. «Робити це можна за рахунок розвитку туризму. Це сприятиме й об’єднанню громад для реалізації спільної ідеї, розвитку бізнесу, а крім того і підвищенню свідомості укранців. «Коли ми будемо показувати яку багату історію маємо, які у нас є унікальні місця, які історичні постаті жили і творили в нашому краї, то можливо, хтось і задумається  і захоче він стати продовженням своєї історії, а не чужої», - сказав Юрій Гладенко.

Учасники круглого столу зазначили, що подібні зустрічі потрібно проводити на постійній основі, адже вони дозволяють обговорити значне коло проблем і пошукати шляхи їх вирішення.

Експертна думка

 • Прозорість сумських бюджетів: результати
  Дмитро Бобиренко
  За результатами моніторингу прозорості бюджетів Сумської області місто Суми отримало 78 з 135 можливих балів. Це, очікувано, кращий результат в…
  Написано в Понеділок, 27 травня 2019 00:00
 • Зеленський та мажоритарники: технології, шанси, прогнози й парадокси виборів до Ради
  Віктор Бобиренко
  У системі вчення про нейролінгвістичне програмування (у народі НЛП) є одна із базових парадигм: "управляє найбільш гнучкий". Тобто той, у…
  Написано в П'ятниця, 24 травня 2019 00:00
 • Скорочена програма для дітей з особливими освітніми потребами
  Іван Бондаренко
  У новому 2018 - 2019 навчальному році діти з особливими освітніми потребами навчатимуться за новою програмою, яка дозволить їм краще…
  Написано в Середа, 13 лютого 2019 00:00
 • Про бюджет Сум-2019: що святий Миколай покладе під подушки сумчанам
  Андрій Крамченков
  Написано в П'ятниця, 14 грудня 2018 09:11
 • Недержавна ментальність
  Віктор Бобиренко
  Український менталітет дуже дивний. Українці люблять свою землю, країну, народ (себе самих). Але терпіти не можуть державу. Державу як систему…
  Написано в Понеділок, 26 листопада 2018 00:00
 • Знати про бюджет
  Віктор Бобиренко
  Проводив днями акцію у Галицинівській громаді. В рамках антикорупційного компоненту програми «DOBRE» ми видали газету, у якій жителям громади докладно…
  Написано в Четвер, 22 листопада 2018 00:00
 • А вас опитували? або Як формується стратегія міста Суми
  Максим Корнієнко
  "Візьми участь! Пройди опитування!", - закликає мене сайт міської ради та сторінка Проектного офісу із аж 80-ма підписниками (але про…
  Написано в Вівторок, 13 листопада 2018 00:00
 • Людський капітал та політика
  Віктор Бобиренко
  Я дивлюся місцеві телеканали. Особливо люблю новини. Щоб поржати. Цікаво дивитись, як жуліки розказують про свою любов до людей. Ось недавно…
  Написано в Понеділок, 12 листопада 2018 00:00
 • Прозорі Суми?
  Віктор Бобиренко
  Суми вже другий рік поспіль є першими в Україні серед обласних центрів по прозорості та відкритості бюджетів за версією (і…
  Написано в П'ятниця, 26 жовтня 2018 00:00
 • Автономізовані та щасливі: медична реформа на Сумщині
  Наталія Орлова
  Як тепер охоронятимуть наше здоров’я? В Україні триває медична реформа. Міністерство охорони здоров’я, яке відповідає за її розробку та впровадження,…
  Написано в Четвер, 25 жовтня 2018 09:47

ЗМІ про нас

Документи

Веб-дизайн