Чи потрібна громадська рада при малоефективному НАЗК?

5 квітня Кабінет Міністрів затвердив склад Громадської ради при Національному агентстві з питань запобігання корупції до якої ввійшли представники Всеукраїнських ініціатив РПР, Чесно, “Під контролем,” Центру “Ейдос” та низки регіональних організацій. 

Одразу виникає запитання для чого формувати громадську раду при органі, який не ефективно працює, знаходиться під постійною критикою, а в парламенті вже зареєстрований законопроект, який передбачає переформатування повноважень та персонального складу Агентства? Відповідь потрібно шукати у 14 статті закону “Про запобігання корупції.” Нею передбачені унікальні та розширені повноваження громадської ради, яка:

- заслуховує інформацію про діяльність, виконання планів і завдань Національного агентства,

- надає висновки за результатами експертизи проектів актів Національного агентства,

- делегує для участі в засіданнях Національного агентства свого представника з правом дорадчого голосу,

- затверджує щорічні звіти, які готує Національне агентство про свою діяльність, які потім оприлюднюються на його офіційному веб-сайті.

Як на практиці виглядає цей механізм? Наприклад, вчора на першому офіційному засіданні громадській раді принесли чотири проекти рішень один з яких дозволяв Агенству у певних випадках закривати публічний доступ до реєстру декларацій.

 проект

Оскільки норма була не чітко виписана, це дає потенційну можливість Агенству зловживати цим правом, закривши публічний доступ до реєстру на невизначений час. Цілком очевидно, що запропонований проект рішення Громадськ рада заблокувала і повернула на доопрацювання.

Ще один проект передбачав відмовити у запиті Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі у початку провадження по дослідженню декларації чиновника по якому здійснюґться кримінальне провадження. Цей проет також був відправлений на доопрацювання, оскільки на думку членів громадської ради САП надав достатньо доказів і провадження потрібно проводити.

Також громадська рада обговорила можливість розпочати спільно з представниками НАЗК досліджувати декларації чиновників категорії  «А,» які мають надмірні статки, але при цьому працювали переважно на державній службі.  До першої вибірки потрапили декілька мерів, депутатів місцевих рад та парламенту, зокрема Сергій Міщенко. Громадські перевірки деларацій чиновників тільки розпочинаються тому громадяни можуть безпосередньо звертатися до членів громадської ради та повідомляти про чиновників в діях яких є корупційні ризики.

Наступні два тижні, поки тривають організаційні питання та формування Секретаріату Громадської ради, звертатися можна на електронну адресу Центру «Ейдос,» представник якого очолив Громадську раду.

Також задати свої питання можна представникам ГО "Бюро аналізу політики" за адресою м. Суми, вул. Данила Галицького, 27 чи надіслати на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. .

Фото: espresso.tv

Експертна думка

 • Відкрита влада?
  Максим Корнієнко
  Місто Суми. Відкритість міської влади. Альтернативний погляд громадського активіста.  
  Написано в Субота, 24 лютого 2018 09:39
 • Роздуми про бюджет.
  Максим Корнієнко
  Що я думаю про бюджет міста Суми?  
  Написано в Вівторок, 30 січня 2018 09:02
 • Як у Сумах бюджет 2018 року приймали
  Олег Очкалов
  «Чому все не можна поділити на всіх? Тому що всього мало, а всіх багато». Невідомий автор Розроблення і прийняття бюджету…
  Написано в Понеділок, 29 січня 2018 00:00
 • Динамічна ціна як метод бюджетного дерибану
  Максим Корнієнко
  На останньому пленарному засіданні сесії Сумської міської ради депутати мали змогу подолати один із механізмів бюджетного дерибану, завдяки якому щороку…
  Написано в Середа, 27 грудня 2017 20:27
 • Яким буде бюджет міста Суми на 2018 рік?
  Віктор Бобиренко
  21 грудня Сумська міська рада після досить гарячих дебатів у сесійній залі прийняла рішення №2909-МР «Про міський бюджет на 2018…
  Написано в Вівторок, 26 грудня 2017 14:18
 • Там, де лежить безкоштовний сир
  Іван Бондаренко
  Низка негараздів обманутих вкладників ТОВ «Номак-Інвест» все ніяк не закінчиться. Здавалося б, ось нарешті знайшовся благодійник, готовий безкоштовно надати 35…
  Написано в П'ятниця, 15 грудня 2017 17:55
 • Майже дебати, або Кого хвилює доля бюджету
  Іван Бондаренко
  Учора, 13 грудня, мали відбутися теледебати на тему "Сумський бюджет 2018". Як каже нам всезнаюча "Вікіпедія": "Дебати - це чітко структурований…
  Написано в Четвер, 14 грудня 2017 14:58
 • Громада пропонує
  Максим Корнієнко
  Для того, щоби впливати на владу, мало говорити про «Хто так будує?» чи «все вкрадено ще до нас». Якщо ви…
  Написано в Четвер, 14 грудня 2017 14:44
 • Менше грошей Києву
  Іван Бондаренко
  Народні обранці цьогоріч неабияк постаралися. Розумію, що в наших реаліях цю фразу можна трактувати як завгодно і не лише в…
  Написано в Вівторок, 12 грудня 2017 12:02
 • Що рік бюджетний нам готує?
  Віктор Бобиренко
  Трапилося диво. Верховна рада вчасно і навіть передчасно прийняла Бюджет на 2018 рік. 7 грудня, а не під Йолку. 
  Написано в П'ятниця, 08 грудня 2017 13:00

ЗМІ про нас

Документи

Веб-дизайн