30% українців готові продати свій голос на виборах – результати дослідження

30% українців візьмуть гроші від кандидатів в депутати/мери, якщо така нагода випаде. При цьому середня сума, за яку українці погоджуються продати свій голос – 580 гривень. Такими є результати спільного дослідження Центру політичних студій та аналітики і VoxUkraine, які були представлені 12 листопада в Українському кризовому медіа центрі. 

При цьому лише 32% з числа тих, хто готовий узяти гроші від кандидатів, обов’язково голосуватимуть саме за нього. Ще 39% заявили, що самостійно вирішуватимуть за кого голосуватимуть не зважаючи на отримані кошти, а 29% - що візьмуть гроші, але проголосують за іншого кандидата.

12244061 547249488772601 361404846 n

За словами голови Центру політичних студій та аналітики Віктора Тарана, українці схильні також вестися на непрямий підкуп, як, наприклад, ремонт лікарні чи благоустрій вулиці за кошти кандидата. 40% опитаних були готові проголосувати за кандидата, який пожертвує гроші лікарні і 38% - за кандидата, що заплатить за благоустрій вулиці.

Як повідомив дослідник VoxUkraine Дмитро Остапчук, заради грошей українці готові піти і на порушення виборчого законодавства. 18% з тих, хто погодився отримати кошти від кандидата, готові сфотографувати бюлетень з відміткою навпроти «потрібного» кандидата, ще 28% готові зробити це за додаткову оплату. 7% українців готові за гроші також винести бюлетень за межі виборчої дільниці, а 4% - проголосувати під чужим прізвищем.

 

В порівнянні з аналогічним дослідженням компанії «SocioStream», яке проводилося в червні, за останні кілька місяців кількість українців, які готові продати свій голос зменшилась, проте ціна підкупу дещо зросла – з 500 до 580 гривень. Натомість відповідно до досліджень російського Левада-Центру, в Росії піти на підкуп готові лише 17%.

По місту Суми, як зазначають спеціалісти Громадської організації «Бюро аналізу політики», мешканці готові голосувати в середньому за 500 гривень. Проте  75% тих, хто візьме кошти, точно голосуватимуть за кандидата, який запропонував гроші, і лише 17% опитаних іще вирішуватимуть, за кого віддати голос.

«Позитивною тенденцією є те, що 96% сумчан не готові йти на серйозний злочин і виносити бюлетені з дільниці чи голосувати під чужим ім’ям. Це свідчить про підвищення свідомості виборців, що є першим кроком до морального оздоровлення виборців», - вважають експерти.

В регіональному розрізі, найбільш готовими продати голос виявилися жителі півдня України, найменше – Заходу та Центру. При цьому найдорожче оцінили свій голос жителі Заходу України (в середньому 650 грн.), найдешевше – жителі півночі (близько 500 грн.).

Дослідження проводилося шляхом анкетування 1205 респондентів у 12 областях України (не менше 100 анкет на область). До вибірки увійшли Вінницька, Дніпропетровська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Львівська, Одеська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська та Чернігівська області. Опитування проходило після першого туру місцевих виборів. 

2 copy copy copy copy copy

Леся Кирій

Експертна думка

ЗМІ про нас

Документи

Веб-дизайн