Як у Сумах бюджет 2018 року приймали

Автор 

«Чому все не можна поділити на всіх?

Тому що всього мало, а всіх багато».

Невідомий автор

Розроблення і прийняття бюджету в будь-якому місті не обходиться без ламання списів – фінансових ресурсів міської скарбниці завжди менше, ніж «хотєлок» у розпорядників коштів. Проте, процедура бюджетування чітко виписана в бюджетному кодексі, а у деяких містах – і серед них і Суми – на додаток ще й у бюджетному регламенті.

В цілому процес прийняття бюджету міста Суми на 2018 рік можна оцінити як задовільний – не ідеальний, є ще над чим працювати але цілком пристойний. Чи це заслуга міської влади, чи результат багаторічної адвокації громадських організацій – питання залишається відкритим.

Бюджетування цього року наступило на ті самі граблі, що і в попередні роки – до робочої групи з розробки проекту бюджету-2018 знову включили лише чиновників, проігнорувавши норму бюджетного регламенту про включення до робочої групи депутатів та представників громадськості. Влада продовжує вважати, що їй краще знати, куди витрачати кошти платників податків. Бюджет, нажаль, знову готувався виключно всередині департаменту фінансів, так що які саме потреби розпорядників врахувати у проекті бюджету, а які ні вирішували виключно фінансисти. Ми не є винятком, у нашому місті розпорядники теж зазвичай у бюджетному запиті свідомо просять більше, щоб отримати вдвічі менше. Але хто вирішує, що саме попаде в проект бюджету? Згідно яких пріоритетів? Чи публічний цей процес? Відповідь, зрозуміло, негативна.

Цього року в бюджетному процесі було одразу декілька невизначеностей, що призвело до досить пізнього опублікування проекту бюджету (він був оприлюднений аж 20 листопада). Перша з них – це неприйняті  на час розробки проекту бюджету Сум закони про медичну реформу. Це залишило незрозумілим обсяг медичної субвенції та перелік первинних і вторинних медичних послуг. Які з них мали фінансуватися з державного бюджету, а за які прийдеться доплачувати з місцевого бюджету, було на той час незрозуміло. Друга невизначеність – це обсяг реверсної дотації (це зараз такий сучасний евфемізм для вилучення частини доходів із бюджетів фінансово спроможних міст). Між першим і другим читаннями державного бюджету ця цифра змінилася досить істотно. Разом ці дві невизначеності склали понад 186 мільйонів гривень. На щастя, в сторону збільшення міського бюджету.

Безумовно позитивним є той факт, що в Сумах проект бюджету публікують у повному обсязі, з усіма додатками та пояснювальною запискою. Причому не у вигляді pdf-скану, а вигляді вихідних таблиць Excel, що значно спрощує аналіз проекту бюджету для зацікавлених сумчан та аналітичних громадських організацій.

987654

Громадські слухання проекту бюджету на 2018 рік відбулися у суботу 16 грудня 2017 року. І відбулися вони класично для Сум – коли громадськість прийшла до синьої зали, більшість місць у ній була зайнята…працівниками міської ради. На зауваження містян, що це очевидна маніпуляція колишній керуючий справами виконкому Віктор Волонтирець, не блимнувши оком, заявив, що чиновники такі самі мешканці міста, як і інші. Звісно, така керована «громадськість» проект бюджету схвалила. Хто б сумнівався. Результатом громадських слухань стали декілька пропозицій, що їх передали на засідання виконкому після попереднього розгляду виконавчими органами. Заради справедливості мушу зазначити, що декілька дрібних пропозицій таки були враховані.

Наступним етапом бюджетного процесу стало засідання планово-бюджетної комісії Сумської міської ради. Воно відбулося 19 грудня, всього за два дні до розгляду бюджету у сесійній залі. Хоча доступ на засідання і був вільний, приміщення, в якому проводилося засідання, було замале, щоб вмістити всіх бажаючих. Скласти власне враження про це засідання можна із запису онлайн-трансляції. Правляча у міській раді коаліція (Батьківщина+Самопоміч+Свобода+Опоблок), маючи голоси у комісії, фактично проігнорувала абсолютну більшість пропозицій, поданих членами бюджетної комісії від опозиційних фракцій («За Україну!»+Солідарність). Із протоколом бюджетної комісії можна ознайомитися на сайті Сумської міської ради.

21 грудня відбулася сесія Сумської міської ради, на якому був прийнятий бюджет на 2018 рік. Незважаючи на те, що обговорення пропозицій до бюджету зайняло чимало часу, остаточне рішення про бюджет не особливо відрізняється від його проекту. Із цікавого – депутати проголосували за збільшення суми так званих «депутатських грошей» з 200 тисяч до 350, хоча звучала і пропозиція збільшити цю суму аж до півмільйона гривень. Як розгорталися події у сесійній залі, можна побачити з онлайн-трансляції.

На скріншоті наведені результати поіменного голосування за рішення бюджет в цілому. Як видно, не голосували за бюджет лише 7 депутатів – всі 7 з фракцій «За Україну!» та «Солідарність».

56789

Із протоколом засідання можна ознайомитися на сайті міської ради.

В цілому, незважаючи на певні недоліки, бюджетний процес 2018 року можна назвати задовільним. Проте, немає межі досконалості – треба впроваджувати кращі світові бюджетні практики, а не бути кращими серед гірших на власному хуторі. 

Олег Очкалов

Виконавчий директор "Бюро аналізу політики"

Події

ЗМІ про нас

Документи

Веб-дизайн