Там, де лежить безкоштовний сир

Автор 

Низка негараздів обманутих вкладників ТОВ «Номак-Інвест» все ніяк не закінчиться. Здавалося б, ось нарешті знайшовся благодійник, готовий безкоштовно надати 35 квартир – ТОВ «БВКК «Федорченко». Та раптом і він перестав бути таким хорошим і погрожує не передати ошуканим «Номаком» сумчанам обіцяні «безкоштовні» квартири.

Варто почати з того, що ті «безкоштовні» квартири насправді такими не є, якщо враховувати умови, на яких зійшлися міська влада і забудовник. ТОВ «БВКК «Федорченко» зобов’язалось:

  • безкоштовно надати 35 квартир людям, які були «ошукані» підрядниками Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву (загальна вартість в цінах 2015 року – 26 млн. грн.);
  • розробити землевпорядну документацію на земельну ділянку орієнтовною вартістю 20 тис. грн.;
  • організувати електропостачання новобудов (заміна трансформатора в мережах ВАТ «Сумиобленерго» (орієнтовна вартість – 60 млн. грн.);
  • погасити податковий борг у сумі 949 тис. грн.;
  • завершити будівництво до кінця 2019 року.

Окрім зобов’язань забудовник висунув свої вимоги:

  • звільнення від пайових внесків у розвиток інфраструктури міста на 26 млн. грн., що дорівнює вартості наданих «ошуканим» інвесторам квартир.
  • улаштування за рахунок міського бюджету під’їзних, внутрішньо квартальних доріг.
  • забезпечення новобудов водопостачанням та водовідведенням.

Для того, щоб зрозуміти всю «сіль» ситуації, варто порівняти хоча б перші пункти обох категорій. З одного боку забудовник зобов’язався безкоштовно надати 35 квартир вартістю 26 млн. грн. ошуканим людям, з іншого – поставив умову про звільнення від пайових внесків у розвиток інфраструктури міста (які є обов’язковими для будь-якого забудовника) на знову ж таки 26 млн. грн.

У червні 2017 року ТОВ «БВКК «Федорченко» звернулось до міського голови з заявою про звільнення товариства від сплати пайових внесків у розвиток інфраструктури м. Суми коштів за будівництво 10 житлових будинків відповідно до вимог конкурсу. У своєму зверненні компанія зазначає, що виконала основне зобов’язання щодо безкоштовного надання мешканцям 35 квартир.

Вимогу забудовника виконали. Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 23.08.17 ТОВ «БВКК «Федорченко» звільнене від сплати пайових внесків. Усі умови виконано. Будівництво розпочалось.

За наявною інформацією, мешканці переуклали договори з ТОВ «БВКК «Федорченко», згідно з якими уступили право вимоги боргу попереднього забудовника компанії та взяли зобов’язання доплатити залишок коштів. Фактично зобов’язалися  викупити у нього нові квартири.

Із 35-ти квартир, які необхідно було надати «ошуканим» інвесторам, право власності оформлено лише на сім. Всього мешканцями отримано приблизно 15 квартир, інші мають лише договори з компанією Федорченко.

Постає питання: якщо за квартири платять мешканці власними коштами, то яким чином компанія «Федорченко» виконала основне зобов’язання – БЕЗКОШТОВНЕ надання 35 квартир?

Та біда не приходить одна. Мало того, що обіцяне безкоштовне житло на ділі виявилось не таким вже й безкоштовним, так тепер ошукані інвестори ризикують не отримати нічого. Тепер же забудовник погрожує не передати квартири у власність мешканцям через судовий позов. Прокуратурою Сумської області до суду пред’явлено позов про скасування рішення виконкому Сумської міської ради, відповідно до якого ТОВ «БВКК «Федорченко» звільнено від сплати пайових внесків на розвиток інфраструктури населеного пункту, адже це рішення, на переконання прокуратури, суперечить інтересам держави та територіальної громади м. Суми.

Складається враження, що від самого початку існувала домовленість між двома сторонами. Умови такої угоди обох влаштовували. І тут в розпланований процес втрутилась прокуратура.

Фактично, відмовляючись надати обіцяні квартири, забудовник порушує умови конкурсу. З іншого боку ТОВ «БВКК «Федорченко» вважає  обманутими себе, адже спочатку усі обов’язки і вимоги були узгоджені і прийняті. А тепер, з втручанням третьої сторони, все руйнується…

То хто з ким домовлявся і на яких умовах?

Іван Бондаренко

Експерт Бюро аналізу політики

Події

ЗМІ про нас

Документи

Веб-дизайн