Сумська міська рада і публічність. Рік 2013.

Автор 

У вересні 2013 р. Центр політичних студій та аналітики за підсумками громадського моніторингу оприлюднив результати рейтингу виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації» місцевими органами влади. Сумська міська рада посіла перше місце в рейтингу і була визнана найвідкритішою в Україні.

volya

Однак Бюро аналізу політики також досліджувало публічність Сумської міської ради за 2013 р., і ми вважаємо за потрібне вказати фактори, що впливають на рейтинг прозорості роботи органів місцевого самоврядування. У першому кварталі 2013 року на сайті мерії оприлюднювалися протоколи засідань всіх депутатських комісій. З цих протоколів можна було дізнатися, які рекомендації дають депутати до розгляду питань на сесії міської ради. А у випадку комісії з питань комунальної власності - кому і які приміщення, що належать місту, здаються в оренду.

Після того, як в Сумах розгорівся скандал з приміщеннями загальною площею 160 м.кв. на вул. Воскресенська, які спочатку передали в оренду, а потім дозволили приватизувати невідомій громадський організації «Мистецький світ», з сайту зникли всі протоколи комісій. 16 липня 2013 року виконавчий комітет Сумської міської ради прийняв рішення №340 «Про затвердження Положення про порядок організації доступу до публічної інформації, що знаходиться у володінні Сумської міської ради та її виконавчих органів», згідно з яким протоколи депутатських комісій внесли до переліку інформації «для службового користування». На жаль, проект рішення виконкому, який мав би виправити цю ситуацію, набрав аж 1 голос на засіданні виконкому 17 грудня.Влітку з сайту мерії зникли протоколи сесій міської ради. Якщо раніше будь-який громадянин міг подивитись, як розглядалися питання на сесії Сумської міської ради і хто з депутатів міської ради голосував за те чи інше питання, то тепер це аж ніяк не можливо.

Однією з версій цього зникнення є те, що частина фракції «Батьківщина» сформувала так звану «групу Мінаєва». І нововведення має на меті сховати персональне голосування членів фракції «Батьківщина», якы підтримують міського голову. Адже промінаєвськи налаштовані депутати фракції «Батьківщина» можуть повторити долю депутатів фракції «Фронт змін». Останніх за синхронні голосування з більшістю міського голови виключили з партії, а саму фракцію розпустили, чим перекреслили всі їх політичні амбіції. Для того, щоб укріпити позиції «групи» було ініційовано внесення змін до регламенту роботи Сумської міської ради в грудні 2013. Пропонувалось не вносити результати поіменного голосування до протоколів сесій. Тобто виборець не міг би знати, як персонально проголосував його депутат. Це викликало обурення в середовищі журналістів та громадських активістів. На щастя, ця пропозиції не була підтримана депутатами, а Геннадій Мінаєв поки відмовився від цієї ідеї, хоча саме він був ініціатором. Проте не виключено, що повторна спроба буде зроблена в наступному році. Таким чином, за проєвропейськими деклараціями міської влади стоять зовсім не європейські дії. Вищенаведені факти свідчать про те, що в 2013 році відбулося згортання прозорості у роботі Сумської міської ради та її виконавчих органів. Останні кадрові призначення в міському «уряді» показують, що ці негативні тенденції, скоріш за все, продовжаться.

Микола Чернотицький

Експерт з питань комунальної власності та земельних ресурсів, медіа-експерт, експерт "Бюро аналізу політики", голова Сумської обласної громадської організації «Freedom media»

Події

ЗМІ про нас

Документи

Веб-дизайн