Публічні закупівлі Сумської міської ради: економія, порушення процедури та завищені ціни

Автор 

Вже майже рік Сумська міська рада працює в системі публічних закупівель Prozorro. За це час проведено майже 4 тисячі процедур на загальну суму більше ніж 2 мільярди гривень. Економія до міського бюджету склала майже 80 мільйонів гривень. Деякі з цих закупівель ми розглянемо нижче. 

Комунальна установа «Сумська міська лікарня №5» в березні 2017 року провела відкриті торги по 3 лотах щодо закупівлі медичних матеріалів очікуваною вартістю 1,6 млн.грн.

Фактично ж лікарня закупила необхідну кількість товару трохи більше ніж за 500 тис.грн. Економія до бюджету лікарні склала майже 1,1 млн. грн.

Мал. 1

У лоті №1 брало участь 5 претендентів: ТОВ «Волес», ПВКП «ВАЛЛЕНТА», ТОВ «ІГАР», ТОВ «Бадм-Б» та ТОВ «Медичний системний інтегральний сервіс». І хоча система “Prozorro”  автоматично визначила переможцем учасника з найнижчою ціною.

Порте конкурсна комісія всі 4 найдешевші пропозиції відхилила, посилаючись на порушення в тендерній документації та визначила переможцем ТОВ «Медичний системний інтегральний сервіс», яке надало пропозицію на 30% дорожчу ніж в конкурентів.

Мал. 2

У лоті №2 брали участь 4 претенденти: ТОВ «Медичний системний інтегральний сервіс», ТОВ «Бадм-Б», ТОВ «Ватфарм» та ПВКП «ВАЛЛЕНТА».

Не зважаючи на те, що ПВКП «ВАЛЛЕНТА» подало найнижчу пропозицію – переможцем визначено ТОВ «Ватфарм».

Мал. 3

В лоті №3 брали участь 3 учасники: ТОВ «Медичний системний інтегральний сервіс», ТОВ «Бадм-Б» та ТОВ «ІГАР».

Проте знову ж не зважаючи на досить низьку цінову пропозицію ТОВ «Ігар» переможцем визначено ТОВ «Бадм-Б».

Мал. 4

Цікавим є той факт що очікувана вартість по цьому лоту становила 1,2 млн.грн. Проте вже первинна пропозиція була більш ніж на 65% нижча за очікувану, а за результатами торгів економія склала майже 70%.

Таким чином, можно сміливо зробити висновок, що або замовник свідомо зависив очікувану вартість закупівлі, або попередньо не вивчав цінову пропозицію на ринку.

КП СМР «Електроавтотранс» закуповує шини у депутата міської ради.

В лютому 2017 року на порталі публічних закупівель «Prozorro» комунальним підприємством Сумської міської ради «Електроавтотранс» опубліковано звіт про  укладений договір на закупівлю 240 шин загальною вартістю 900  тис.грн. 

Не зважаючи на те, що з серпня 2016 року всі закупівлі товарів за бюджетні кошти вартістю більше 200 тис.грн. мають проводитись виключно через публічні торги, комунальне підприємство чомусь це не робить.

Договір на поставку товару укладений 9 лютого 2017 року з ТОВ «Регіональний шинний склад» в особі Сахно Ю.О.

Мал.1

Як видно з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань єдиним засновником зазначеного підприємства є Калініченко В.А.

І тепер стає зрозуміло чому комунальне підприємство порушуючи чинне законодавство уклало договір саме з цим підприємством.

Адже пан Калініченко з 2008 року є членом партії «Батьківщина», а з 2010 року двічі обирався депутатом Сумської міської ради саме від цієї політичної сили, яка на чолі з мером керує в місті.

Мал.4

Міськводоканал закуповує товари без проведення тендерів

Законом України «Про публічні закупівлі» визначено, що з 1 серпня 2016 року всі комунальні чи державні установи, підприємства, організації мають проводити закупівлі публічно в разі якщо купуються товари більш ніж на 200 тис.грн, а роботи та послуги більш ніж на 1,5 млн.грн.

Проте комунальне підприємство «Міськводоканал» систематично цю вимогу порушує.

Так, починаючи з січня 2017 року підприємством опубліковано 45 звітів про укладені договори на загальну суму більш ніж 18 мільйонів гривень. Кожен з цих договорів укладений більш ніж на 200 тис.грн.

мал.1

Так наприклад, в січні 2017 року Міськводоканал без проведення конкурентних процедур закупив більше 3 тисяч пар взуття у підприємства «Сумиспецодяг» на загальну суму майже 1 мільйон гривень. 

Мал.2 copy

Причому деякі позиції в договорі явно завищені. Так наприклад черевики «Оскар» були куплені за 630 грн. за пару, проте в мережі інтернет перше ж оголошення пропонує ціну за аналогічне взуття майже на 100 грн. дешевше.

Мал.3

Таким чином, окрім того, що комунальним підприємством порушується чинне законодавство, так і закуповується товар за завищеними цінами, що спричиняє збитки для територіальної громади.

Закупівля 4 тролейбусів для громади міста Суми

Не зважаючи на те, що КП СМР «Електроавтотранс» дуже часто намагається уникнути публічних закупівель, є на цьому підприємстві і позитивні приклади роботи у системі Prozorro.

Так підприємство в березні 2017 року провело тендер на закупівлю 4 тролейбусів з очікуваною вартістю 20 мільйонів гривень.

В тендері взяло участь 6 підприємств: ТОВ «СП «Янікс», ТОВ «Торговий Дім «ЛІТАН», ПАТ «Керуюча компанія холдингу «Белкоммунмаш», ДП АСЗ 1 «АТ «АК «Богдан Моторс», ПрАТ «ЧЕРНІГІВСЬКИЙ АВТОЗАВОД», та ТОВ «Науково-технічне підприємство СТГ Інженерінг». 

4мал.1

У зв’язку з невідповідністю поданих документів нормам закону України «Про публічні закупівлі» пропозицію останнього підприємства було відхилено.

До участі у тендері було допущено 5 учасників. В ході конкурентної боротьби, ціну було знижено на 13%. Переможцем визначено ТОВ «СП «Янікс», з яким і було укладено договір на поставку 4 тролейбусів на загальну суму 17,4 мільйонів гривень.

4мал.2

Таким чином, економія від проведеної конкурентної  процедури закупівлі тролейбусів для громади міста склала 2,6 мільйони гривень.

Отже, як ми бачимо, міській владі потрібно ще працювати і працювати над подоланням корупції у закупівлях. І хоча є дійсно показові приклади прозорої роботи в системі, проте більшість закупівель і досі мають ознаки корупції, відбуваються процедурні порушення, укладаються договори з «правильними» фірмами, штучно відхиляються пропозиції з кращою ціновою політикою.

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту "Просування реформ в регіони", який реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій і «Європейською правдою» за сприяння Європейського Союзу.» Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю автора та ГО "Бюро аналізу політики"  і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.

 

Максим Паляниця

Експерт Бюро аналізу політики

Події

ЗМІ про нас

Документи

Веб-дизайн