Прозорі Суми?

Автор 

Суми вже другий рік поспіль є першими в Україні серед обласних центрів по прозорості та відкритості бюджетів за версією (і методикою) Громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети». Це очевидна перемога Сум і нам є чим пишатися. Проте, давайте з’ясуємо для себе: це заслуга не тільки нинішнього мера та ради.

Для того, щоб це сталося було зроблено багато за часів Мінаєва. Це і постійний тиск з боку фракції «Нічного дозору», яка постійно наполягала на відкритості. Та і сам «ранній» Мінаєв мав «Відкритість» на своєму прапорі. Це і тиск громадянського суспільства. Звичайно, у цьому велика заслуга і Світлани Липової та управління фінансів міської ради, які знайшли у собі сили ще у 2000-х зробити найпрозорішу систему «бачення» бюджетної політики. І безумовно у цьому пряма заслуга покійного Андрія Сокури, який зробив усе для прозорості викладення матеріалів на сайті мерії.

Те, що і зараз недосяжне для більшості громад України, вже років десять норма для Сум. Хоча, треба визнати, що наші перші місця – це на рівні загальноукраїнської Хацапетовки. І до європейського рівня нам потрібно ще рости і рости.

Методика, яку використовує Партнерство «За прозорі місцеві бюджети», є унікальною в Україні і охоплює багато критеріїв, за допомогою яких і рейтингується процес підготовки, прийняття та реалізації бюджетів. Звичайно, більшості обивателів до цього немає діла. Проте наукове та експертне середовище розуміє, що дотримання процедур відкритості і прозорості – це зменшення корупції.

Що стосується Сум, то загальна оцінка за результатами оцінювання рівня прозорості бюджету міста Суми склала 57 балів (57%), що відповідає високому рівню прозорості, проте не дотягує до інновативного рівня.

Оцінка, отримана містом по етапу складання бюджету становила 15 балів (53% - високий рівень). Оцінка, отримана містом по етапу розгляду та затвердження бюджету склала 16 балів (63%‑ високий рівень).

По етапу виконання бюджету місто Суми отримало 15 балів (54% - високий рівень). Оцінка, отримана містом по етапу звітування, становила 12 балів (61% - високий рівень). За параметром відкритості інформації оцінка склала 30 балів (68% - високий рівень, за крок до інновативного).

Отримана оцінка щодо параметру прозорості рішень становить 22 бали (80% - інновативний рівень). За параметром інновативних практик місто Суми набрало всього 6 балів (20% - задовільний рівень). Серед найкращих практик Сумської міської ради слід відзначити:

 • проект рішення про місцевий бюджет на наступний рік публікується на сайті вчасно, з усіма додатками та пояснювальною запискою, причому в машиночитному форматі;
 • рішення про місцевий бюджет оприлюднене на сайті вчасно, з усіма додатками та пояснювальною запискою, причому в машиночитному форматі;
 • засідання бюджетної комісії СМР, на якому обговорювався проект рішення про місцевий бюджет, було проведено у приміщенні із безперешкодним доступом громадян, було заздалегідь анонсовано, оприлюднений протокол цього засідання та відеозапис онлайн-трансляції;
 • засідання сесії, на якій розглядався проект рішення про бюджет, було заздалегідь анонсовано, відбулося 21 грудня (вчасно), протокол оприлюднений , оприлюднений відеозапис, доступ у приміщення сесійної зали був безперешкодний за умови пред’явлення посвідчення особи;
 • Сумська міська рада реалізує бюджет участі (Партиципаторний бюджет) на сайті є розділ, присвячений питанням реалізації бюджету участі, а громадяни можуть голосувати за проекти як онлайн, так і очно.
 • Містом досягнуто інновативного рівня по показнику прозорості.
 • Міська рада активно залучає громадян до бюджетного процесу. Всі заході унормовані прийнятими радою локальними нормативно-правовими актами: Бюджетним регламентом та Положенням про громадські слухання. Так, проводяться електронні консультації щодо проекту міського бюджету та Програми соціально-економічного розвитку.

Проте, необхідно багато чого змінити. Або вдосконалити. Щоб бюджетний процес був зрозумілішим. А значить і доступнішим для активістів. А значить і більш легітимним.

Які ж пропозиції та рекомендації можна дати міській раді та її виконавчим органам?

 1. Стратегія розвитку громади. Ну дуже довго у нас розробляється стратегія. Практика свідчить про те, що така стратегія працюватиме тільки у випадку, коли вона розробляється не для піару чи доступу до європейських ресурсів, а коли управлінці ставляться до розробки стратегії відповідально і професійно. З максимальним залученням експертів.
 2. Програма соціально-економічного розвитку публікується. Але у наявності не усі додатки. Це мінус. Але виправити це можна з легкістю якщо буде бажання.
 3. Збір пропозицій від громадян під час складання бюджету на наступний рік. Пропозиції у 2018 році були зібрані не вчасно.
 4. На сайті Сумської міської ради є розділ «Бюджет», але це підрозділ розділу «Документи» . Наполегливо рекомендуємо керівництву ради зробити на сайті окремий головний пункт меню «Міський бюджет». У розділі «Бюджет» треба додати перелік головних розпорядників бюджетних коштів (ГРБК) із кодами ЄДРПОУ, посилання на розпорядників бюджетних коштів на порталі E-Data. Крім того, програму соц.- економ. розвитку варто оприлюднити в розділі «Бюджет», а не в сусідньому. Те ж саме стосується і паспортів бюджетних програм. В розділі «Бюджет» слід також оприлюднити кошторис на утримання органу місцевого самоврядування, щоб люди точно знали, скільки їм коштує влада.  Рішення про виконання бюджетних програм разом із рішеннями про їх затвердження мають бути оприлюднені в розділі «Бюджет», а не у сусідньому розділі – «Програми розвитку міста». Перелік капітальних видатків має бути в одному місці, в розділі «Бюджет». В розділі треба додати посилання на інтерактивну онлайн платформу пооб'єктної візуалізації капітальних видатків – це зручно як для платників податків, так і для самого органу місцевого самоврядування.  Розділ «Партиципаторний бюджет» теж слід перенести в розділ «Бюджет».
 5. Владі  слід оприлюднити бюджетні запити головних розпорядників бюджетних коштів, щоб ми знали що хочуть розпорядники і що вони мають.
 6. Онлайн-інструменти консультування та візуалізації.поки-що не використовуються нашою владою. На жаль. Хоча вже 21 століття.
 7. На сайті СМР не оприлюднені усі  розпорядники бюджетних коштів разом із кодами ЄДРПОУ. А це значить, що експертам важко звіряти куди йдуть гроші по допороговим закупівлям.
 8. На сайті СМР в розділі, присвяченому діяльності комунальних підприємств відсутні коди ЄДРПОУ всіх комунальних підприємств. Не оприлюднені фінансові плани КП і всі звіти про їх виконання, не оприлюднені реєстри укладених комунальними підприємствами договорів щодо робіт та послуг, профінансованих з коштів місцевого бюджету;
 9. Не при всіх КП  створені наглядові ради, розроблені і оприлюднені плани розвитку та звіти про їх виконання. І це треба терміново виправляти.
 10. До оцінки ефективності використання бюджетних коштів не залучено громадськість. Взагалі з громадським аудитом у місті поки-що погано.

Не все у нас погано. Але і до ідеалу далеко. І щоб ми і далі, і по справжньому були кращими, потрібно, щоб постаралася влада. Ну і ми, громадяни.

 

Матеріал підготовлено за результатами моніторингу в межах проекту “Підвищення прозорості бюджетного процесу на локальному рівні”, що здійснюється Громадським Партнерством “За прозорі місцеві бюдеджети!” за підтримки МФ “Відродження”.

Віктор Бобиренко

експерт з гуманітарної та молодіжної політики, тренер, публіцист, екс-начальник управління у справах молоді та спорту Сумської ОДА

Події

ЗМІ про нас

Документи

Веб-дизайн