Про передвиборче засівання

Олег Медуниця

Експерт з питань бюджету та децентралізації. Член Комітету Верховної Ради з питань бюджету VII-VIII скликань. Брав участь у процесах розробки та впровадження бюджетної реформи, адміністративно-територіальної реформи та реформи децентралізації. Навчався…

PLG_K2_UEF_SOCIAL_PROFILES

Сторінка у Фейсбук
24 вересня 2020

За останні півтора місяці Суми як прорвало. Наше місто відвідали Разумков, Зеленський і Шмигналь. За півтора року повного ігнорування Сумщини ми нарешті побачили зелених очільників нашої країни наживо. Але я сьогодні не про це. А про гроші і популізм.

Лише Разумков у Суми приїхав досить чемно і нічого не обіцяв. У всіх решти манна лилася з вуст. Я спробував і проаналізувати і узагальнити, що чекає на Сумщину в найближчі роки і чи реальними є обіцянки можновладців.

Отже. Озвучено "Аеропорт Суми" 2,2 млрд. грн. (на 7 років). Медичне містечко при обласній лікарні 1,1 млрд грн. (до 2023 року). Уже в наступному році комплекс садиби Харитоненка 300 млн. грн. Обласний художній музей 150 млн. грн.

У підсумку, для виконання обіцянок, уже наступного року має бути мінімум 850 млн. грн. Потужно! А тепер дивимося цифри. В проекті бюджету шукаємо джерела запланованих видатків на 2021 рік. Видатки Державного Фонду Регіонального Розвитку (ДФРР) - 7,5 мільярдів. Видатки на соцеконом розвиток територій - 2 мільярди. Національні інвестиційні проекти - 1,8 мільярди. Із останніх і почнемо.

Фінансування виділяється урядом під уже наявні проекти. Жодних з обіцяних у місті Суми об'єктів у переліку проектів немає.

Гортаємо бюджет далі. Соцеконом. 2 мільярди. Якщо Сумщина отримає мільйонів 60 із цих коштів, то це буде добре, але далеко не факт, що і їх віддадуть у повному обсязі.

ДФРР тут найсолідніша цифра. З огляду на пропорційний розподіл, Сумщина може отримати не більше 250 млн. грн. І знову не факт, що усі вони підуть на означені цілі.

Отже дірка по обіцянкам - у півмільярда гривень. І це тільки по Сумщині. Думаю, в інших регіонах підхід подібний - вибори ж.

А тепер про дірку у дірці. У бюджеті наступного року дефіцит становитиме 6%. Тобто 270 ярдів треба десь позичити. З огляду на останні політичні події і паніку зовнішніх інвесторів, позичити їм може лише ручний Нацбанк, надрукувавши нічим не забезпечені гривні.

І на останок одна історія. Поки кораблі бороздять космічні простори... Тестів на COVID уже нема. Мій товариш здав аналіз на COVID ще у п'ятницю, результату і до сьогодні не дають. Психанув, поїхав на КТ, яке вже показало пневмонію. І така ситуація не лише в Сумах, а й по всій Україні.

А наші очільники досі не можуть вийти із образу виступаючих зі сцени 95 кварталу. І для них першочергові потреби людей - ніщо на фоні їхнього стремління сподобатися своїми обіцянками зі сцени. Тепер уже політичної.