Пенсійна реформа – читаємо між рядками

Автор 

Кожного разу, коли приймається якась реформа суспільство ділиться на тих, хто кричать зрада і на тих, хто кричить перемога. Насправді, кожна реформа не може ощасливити всіх. Комусь від неї краще, комусь гірше. Що у нашому випадку?

 

  1. Пенсійна реформа назріла і перезріла. Увесь пенсійний фонд зараз – понад 288 мільярдів. Із них 146 мільярдів (фактично половина) це дефіцит. Тобто, якщо вам хтось у телевізорі говорить про те, що збільшить вам пенсію – сміливо посилайте телевізор. Зараз платники податків не в змозі утримувати пенсіонерів. Чому? 12 мільйонів пенсіонерів. 12,8 мільйонів платників страхового внеску. Далі очікувано ситуація буде тільки гіршою.
  2. Пенсійну реформу давно вимагав МВФ. Наші торгувалися. Щоб не піднімати пенсійний вік. Тому, що це непопулярне рішення. Тому що популісти заклюють і за цей уряд вже не проголосують. Люди хочуть у 60-т років і працювати, і отримувати пенсію.
  3. Пенсійна реформа побудована на принципі страхового стажу. Це компромісний варіант. Не підвищуємо пенсійний вік – підвищуємо страховий стаж. І це правильно. Про це не написано у самому законі, проте у цьому суть.
  4. З 1 січня 2004 року введено поняття страхового стажу. Просто відтоді усі надходження до пенсійного фонду стали обліковувати. Ви і зараз на сайті фонду можете глянути коли і скільки за вас бухгалтерія нарахувала видатків. І це основний плюс реформи. Тепер кожен мусить знати – ваша пенсія буде такою, як ви платили страхові внески. Усе, що ви отримували до того – це трудовий стаж. І тут є і мінуси. Наприклад, усі, хто закінчив вузи до 2004 року усі 5 років отримали у стаж. Нинішні студенти 5 років навчання у вузах втрачають. Ні, закон дозволяє сплачувати самим за себе мінімальний соціальний внесок. Але більшість студентів сама за себе платити не буде. Якось невдобно вийшло.
  5. Цей закон сигнал усім – треба платити. Якщо ви працюєте водієм маршрутки і вам ваш хазяїн платить мінімалку, а решту ви отримуєте в конверті – це ваші проблеми. Ви самі себе лишаєте пенсії. У нас правда жирна відмазка: та я до тієї пенсії не доживу. Неправда. 92% 30-літніх жінок та 85% чоловіків – доживуть. Так –що це позитивний момент реформи – витягти зарплати з тіні.
  6. Негативний момент. Якщо ви зараз працюєте в Польщі чи росії – ви платите пенсії чужим. А в цей час ваш соціальний стаж не поповнюється. Таким чином, цією реформою держава провокує своїх громадян залишатися на чужині, приймати чуже громадянство і накопичувати пенсійний стаж на чужині.

Pensijna reforma

Більшість бюджетників реформа не зачепить. Хто все життя працював у школі чи медзакладі – свої 35 років стажу набирають легко. Гірше тим, хто у 90-ті працював на себе, записів у трудовій не має. Або тим, хто працює без трудової зараз. Проте, основна суть реформи правильна – пенсії отримує той, хто сам здавав у пенсійний фонд. 

Віктор Бобиренко

експерт з гуманітарної та молодіжної політики, тренер, публіцист, екс-начальник управління у справах молоді та спорту Сумської ОДА

Події

ЗМІ про нас

Документи

Веб-дизайн