Наскільки ефективні та фінансово прозорі сумські комунальні підприємства?

Автор 

13 жовтня у Сумах відбувся круглий стіл на тему: «Оцінка ефективності діяльності, фінансової прозорості та підзвітності комунальних підприємств м. Суми». До участі у заході долучилися представники сумських комунальних підприємств, експерти Центру «Ейдос» та представники громадських організацій.

Оцінювалися підприємства у ході дослідження, що включало в себе:

  • фінансовий аналіз діяльності підприємств за 2018-2019 рр.,
  • аналіз проведених закупівель та виконання вимог ЗУ «Про публічні закупівлі» підприємствами за 2018-2019 рр.,
  • аналіз рівня інформаційної відкритості та прозорості, дотримання керівниками вимог ЗУ «Про запобігання корупції».

Додатково було визначено, що за період, який охоплювався дослідженням, на дофінансування комунальних підприємств було витрачено 3% міського бюджету. Поповнюють власний капітал самостійно за рахунок свого заробленого прибутку лише 3 підприємства – КП «Міськсвітло», КП «Жилкомсервіс» та КП «Паркінг».

Щодо аналізу публічних закупівель комунальних підприємств міста Суми – дослідження виявило, що у 2019 році 69% комунальних підприємств не використовувало електронну систему закупівель Prozorro для здійснення конкурентного відбору постачальників. У 2018 році цей показник був ще гірший – 81%.

Комунальні підприємства Сум показали середні результати по повноті опублікування інформації про свою діяльність. Жодне підприємство не розмістило всю інформацію, передбачену ст. 78 Господарського кодексу. Один з найгірших результатів сумські підприємства отримали і за опублікування звітів керівників (тільки КП «Міськводоканал» розмістив звіт про поточну діяльність на власному сайті). Тобто у відкритому доступі немає інформації для населення щодо поточної діяльності підприємств, їх керівників та подальших напрямів розвитку підприємств.

Не всі комунальні підприємства Сум зареєстровані на Єдиному веб-порталі використання публічних коштів. Тільки 2 з 16 КП систематично публікують всю інформацію. Не можна назвати задовільним і дотримання комунальними підприємствами ЗУ «Про доступ до публічної інформації». Зокрема, КП отримали запит з проханням надати копії наказів про преміювання керівника. 7 підприємств проігнорували запит, ще 1 відмовило у наданні інформації. Тобто, виконали ЗУ «Про доступ до публічної інформації» тільки 50% КП.

Усі керівники  сумських КП опублікували електронні декларації, проте було виявлено кілька можливих порушень. Зокрема, у керівника КП СМР «МСК з хокею на траві «Сумчанка» виявлений можливий конфлікт інтересів. А в деклараціях керівників КП «Інфосервіс», КП «Електромереж зовнішнього освітлення «Міськсвітло» та КП «Паркінг» виявлено порушення вимог фінансового контролю – не зазначено жодного права на володіння чи користування житлом.

Іван Бондаренко

Експерт Бюро аналізу політики

Події

Документи

Веб-дизайн