Майже дебати, або Кого хвилює доля бюджету

Автор 

Учора, 13 грудня, мали відбутися теледебати на тему "Сумський бюджет 2018". Як каже нам всезнаюча "Вікіпедія": "Дебати - це чітко структурований і спеціально організований публічний обмін думками між двома сторонами з актуальної теми." Спочатку все саме так і планувалося. Актуальне питання є? Є!Публічність і структурованість також влаштували. От тільки обмін думками між двома сторонами не дуже вдався...

Теледебати "Сумський бюджет 2018" не телеканалі "UA:Суми" пройшли доволі непогано, якщо враховувати, що сам формат заходу неочікувано змінився із заплановних дебатів на громадське обговорення. Запрошені представники влади на ефір не з'явилися. У часи популярності дуельних поєдинків не прийти на дуель було справою сороміцькою і безчесною. Та то було давно, дуелі заборонили, непорозуміння стали вирішувати іншими методами, дебатувати, наприклад. І хоч стріляти ніхто не збирався, опонент все одно не прийшов. 

Не зважаючи на це, захід відбувся. Громадські експерти та представники фракцій Сумської міської ради висловилися стосовно основних проблемних питань бюджету:  як збільшити бюджет міста; соціальний вимір та бюджет розвитку. Найактивнішу участь у обговоренні взяли Андрій Фролков, Голова Ради Асоціації платників податків Сумщини, член ГО "Агенція Міського Розвитку" та громадської експертної комісії при Сумській міській раді з питань економіки та бюджету; Максим Корнієнко, член громадської експертної комісії з питань бюджету Сумької міської ради; Андрій Крамченков, депутат Сумської міськради, лідер фракції "За Україну!" Дмитро Лантушенко, начальник  Сумського обласного управління молоді та спорту, депутат Сумської міської ради; Ігор Перепека, депутат Сумської міськради від Опозиційного блоку.

Андрій Крамченков розповів про ризики міжбюджетних відносин. Це доволі розлоге питання, що торкається сфери професійно-технічної освіти, державного фонду регіонального розвитку, субвенції на виконання місцевих програм соціально-економічного розвитку та дорожнього фонду. В усіх цих сферах є певні нюанси, що мають неабияке значення на місцевому рівні. 

Крім вищезазначеного іще одним із найбільш обговорюваних питань стосовно сумського бюджету на 2018 рік став бюджет розвитку, тобто, доходи і видатки місцевого бюджету, які утворюються і використовуються для реалізації програм соціально-економічного розвитку, зміцнення матеріально-фінансової бази. Саме поняття "бюджет розвитку" має доволі позитивне значення, проте саме йом властива також негативна тенденція перетворюватись на бюджет проїдання.

Максим Корнієнко зазначив: "Бюджет розвитку знову сформований на принципах перспективи максимального ручного керівництва протягом року: відсутність визначених пріоритетів, давні та нові довгобуди, титульні списки з суб'єктивним визначенням черговості, будівництво купи об'єктів одночасно, при тому, що на реалізацію тих об'єктів, за якими відома остаточна вартість – передбачається недостатньо коштів. Такий підхід аж ніяк не сприяє раціональному використанню бюджетних коштів завдяки зміні вартості робіт та повторним закупівлям."

Такий формат обговорення цьогорічного бюджету доводить, що є люди, яким небайдужа доля бюджету, а отже і доля міста. У прямому ефірі бюджетні нюанси обговорювали експерти, та варто пам'ятати (а комусь може треба усвідомити), що будь який свідомий громадянин може впливати на формування бюджету. Цей процес потребує громадського контролю. 

Іван Бондаренко

Експерт Бюро аналізу політики

Події

ЗМІ про нас

Документи

Веб-дизайн