Лайте, собаки - караван буде йти!

Автор 

 

1  титул

“Реальними справами оновлюємо місто!” (c) або А що ви очікували від команди, яка прийшла до влади на популістичних лозунгах?

Досить часто від містян можна почути фразу на кшталт "Ніколи місто так не розбудовувалося як зараз - попередні мери не робили стільки для Сум.".

Перша частина даного вислову дійсно дуже близька до істини, але пояснення можливостей для розбудови криється далеко не в ефективній менеджерській роботі, а зовсім в іншому... 

З 2015 року в результаті бюджетної децентралізації  (законодавчих змін у податковій системі щодо розподілу податків між державним та місцевими бюджетами - до речі, за які найпопулярніша у сум’ян “юліна” партія не голосувала) коштів в регіонах залишається на порядок вище. Зокрема, якщо в 2013-му бюджет розвитку Сум (тобто, гаманець, з якого здійснюється модернізація міської інфраструктури: дороги, тротуари, транспорт, освітлення, нове будівництво, реконструкція) складав близько 60 млн.грн., то у 2017-му вже понад 600 млн. Більш того, на зміну проблемі “нема грошей” прийшла інша - “не встигли освоїти”: для прикладу, вільний залишок коштів за підсумками 2016 року склав аж 270 млн.грн.

Далі на кількох прикладах хотілося б порівняти слова та справи очільників нашого міста.

1.     Колектор.

12.10.2015 розпал робіт з реконструкції каналізаційного напірного колектора “вул. Д.Коротченка - вул. Кринична”.

Лисенко О.М., у спеціально відзнятому за рахунок коштів платників податків сюжеті, розповідаючи про те якого гарного сумського підрядника було обрано ще в червні-2015, кілька разів наголосивши яка ж шикарна все ж буде викоритана труба: “Все йде по плану! Ми не помилилися - наша компанія працює, як треба! Головне - цьому році закінчити роботи. Жодних відкатів не буде!”

Шилов В.В., підтримуючи шефа: “Всё будет хорошо! Мы взяли на себя ответственность. Объект под личным контролем мера города.”

2

 

А що ж насправді?

На сьогодні дане будівництво - це чи ненайцинічніший приклад розпилу бюджетних коштів та яскраве відображення фрази “гроші в трубу” (а в таку широченну трубу мільйони спускаються дуже легко).

Недаремно можновладці так захоплювалися даною трубою, бо на ній хтось добряче “нагрівся”: закуповували трубу за прайсовою ціною 11,3 тис.грн. за погонний метр.

3

При тому що на запит цінової пропозиції сторонній організації той самий постачальник запропонував ціну 7,6 тис.грн.

колектор

А ціна конкурента на аналогічну продукцію - 6,8 тис.

5

Тобто, лише на закупівлі 1 км. труб в чиюсь кишеню було “зекономлено” більше 4 млн.грн.? А загальна довжина колектора - 3,113 км...

Просто згадаємо слова мера “Все йде по плану. Жодних відкатів не буде!”

До кінця року, звісно ж, нічого не закінчено. В першій половині 2016-го вже всі 25 млн.грн. згідно договору було виплачено підряднику. Однак, виконала “іхня компанія, в якій вони не помилилися, та яка все робить як треба” лише половину робіт.  Що робить влада в особі міського голови та керівника управління капбудівництва? Проводить претензіно-позовну роботу щоб примусити порушника виконати свої зобов’язання?

Зовсім ні! Вони розповідають що “долар был 8, стал 25, всё подорожало больше чем в 2 раза”, але з моменту підписання договору (а підрядник погодився з договірною ціною “у цінах станом на 11.08.2015”) до моменту оголошення дублюючого тендеру долар виріс на 16%, а не втричі. А рівень інфляції склав 8%, і аж ніяк не 100%.

Оголошується дублююча процедуру закупівлі на той самий об’єкт! Підписується договір вартістю 24,4 млн.грн. із пов’язаною компанією з майже аналогічною назвою та зареєстрованою за тією ж адресою. Далі - кримінальна справа, спалення документів, перереєстрація фірм… і тиша.

От вам яскравий приклад того, як “Все йде по плану!”, 25 зайвих мільйонів через чудову трубу з бюджету міста (тобто з податків кожного сум’янина) перетікають у чиїсь кишені і потім у когось “Всьо будєт хорошо!”.

2. Євродвори.

Кожен сум'янин мабуть чув про ноу-хау від міського голови О.Лисенка - т.зв. програму "євродвір". Звісно ж, всім нам відомо про жахливий стан прибудинкових доріг та тротуарів у Сумах і начебто немає нічого поганого у бажанні мера та його команди “реальними справами оновити місто”, “створюючи Європу тут, на місці”.

8

Але є кілька “але”:

- програми "євродвір" взагалі не існує в природі - у розподілі дворів до ремонту відсутня будь-яка системність, визначення черговості здійснюється у ручному режимі за бажанням керівника УКБ та вказівкою мера (і абсолютно випадково 3/4 всіх відремонтованих дворів знаходяться на округах депутатів від їхньої партії);

- вимоги як громадськості, так і депутатів розробити та викласти у публічний доступ програму, де кожен мешканець міг би ознайомитися із планами ремонту - ігнорується;

- всі ремонтні роботи без жодних конкурсних процедур виконують кілька пов’язаних між собою організацій (із одним директором, або зареєстрованих за однією адресою);

- обходять закон про конкурсні закупівлі шляхом дроблення договорів на окремі об’єкти, хоч фактично одночасно одразу ремонтується комплекс сусідніх дворів (в середньому один двір - 1 млн.грн., при ремонті території кількох будинків сума множиться на їх кількість);

- використання для робіт бруківки сумнівної якості (теж чи не одного виробника), вартість якої, зі слів фахівців, враховуючи обсяги робіт, могла б бути як мінімум на 20% нижчою за наявності конкурсних процедур (а це близько 30 млн. зайвих витрат за два роки);

- порушення технології укладки бруківки, що призводить до її швидкого псування (а між іншим, договори із виконавцем робіт передбачають гарантію на 10 років - але чи звертався вже хтось за гарантійним ремонтом?);

- необлаштування систем ливневої каналізації;

- невиконання паралельно обсягу робіт із заміни комунікацій тепло- та водопостачання.

То наскільки такий стан речей  можна назвати реальними справами (якщо звісно не говорити про налагодження зручного потоку для виробництва бетонної тротуарної плитки фірмою, яку злі язики з кумом мера пов’язують: поки замостять останній двір - перший вже перестилати треба буде).

І наскільки це все на Європу схоже? 

9

є3

12

11 

3. Комунікації

Нащо міняти труби - якщо їх все одно не видно, і виборець цього не оцінить?

Дуже часто трапляється ситуація, коли щойно відремонтовану дорогу, чи той самий “євродвір”, розривають через пориви комунікацій (теплотрас, водогонів, каналізації). Правило “спочатку труби - потім дорога”, на жаль не працює.

Хоча іноді й декларується…

Ось лише один із прикладів.

В одному зі своїх “стрімів” міський голова розповідає про початок робіт із замощення двору “євробруквікою”, доповідаючи про те що саме тут все зроблено “по уму”, і спочатку Сумитеплоенерго провело роботи щодо заміни комунікацій.

13

Та не минуло й півроку і саме в цьому дворі проводиться розриття.

Здогадайтеся, ким? Правильно: Сумитеплоенерго.

14

І труби якось не дуже схожі на щойнозамінені…

15

Крім того, тут ми можемо помітити ще одну величезну проблему: теплопостачальник знов закопує в землю труби без теплоізоляції, завдяки яким кожен сум’янин у платіжці за тепло сумлінно сплачує таку складову як підігрів грунту та навколишнього повітря.

Величезна проблема у тому, що за вигідними з точки зору піару косметичними ремонтами міської інфраструктури про оперативне втручання всередину міського організму наш топ-менеджмент мало задумується. З часом така безпечність може призвести до техногенної катастрофи, коли машини в проваллях та гейзери посеред вулиць здадуться квіточками…

16

17

А що ж міські очільники з даного приводу говорять на числення звернення громадських експертів? (ну тих що "ви - ніхто, і звати вас - ніяк")

А нічого! 

У них взагалі досить цікаві стосунки з теплопостачальником…

4. Сумитеплоенерго

Мабуть ви чули про нещодавні баталії із фальсифікацією громадських слухань щодо запланованого підвищення тарифів на тепло. Та і з реакцією міського голови мабуть ознайомлені: “ми не підемо на поводу у монополіста!”

18

Впевнені, ви чули про нещодавні баталії із фальсифікацією громадських слухань щодо запланованого підвищення тарифів на тепло. Та і з реакцією міського голови щодо серйозного налаштування боротися зі свавіллям монополіста мабуть ознайомлені.

Гра на публіку виходить досить красивою: створюється спеціальна комісія, яка засідає-засідає, і пропонує “знизити” тарифи на 3% (насправді ж підвищити не на 18%, а не 15%)

Далі депутати на сесії підтримують звернення до НКРЕКП не приймати до розгляду проект рішення про встановлення тарифів Сумитеплоенерго на 2018 рік, оскільки вони так по факту і не пройшли громадських обговорень (рішення 27.09.2017 №2514-МР). І сам же мер його й підписує.

19

Але ж все найцікавіше завжди відбувається за кулісами…

А там заступник міського голови підписує сфальсифікований протокол за яким громадські слухання начебто відбулися.

Мер, слідом за підписаним ним публічним рішенням про непогодження тарифу, втиху пише листа на комісію НКРЕКП із проханням їх підтримати та командирує до Києва свого заступника Журбу із довіреністю озвучити позицію міської влади: “Ми за підвищення!”

20

Аргументом начебто послужив висновок експертного дослідження Київського НДІ судових експертиз, що завершується фразою "при цьому, відповідальність за достовірність інформації ... несе ТОВ "Сумитеплоенерго". Тобто, намагаючись перекласти з себе відповідальність за підвищення тарифів, мерія наймає компанію, що здійснює дослідження, в результаті якого перекладає відповідальність на ... бенефіціара підвищення. -/

А чи є підстави сумніватися у достовірності тієї інформації? У нас є.

21

На рисунку представлено структуру собівартості виробництва теплової енергії, у якій практично 80% займає неконкретизована за статтями затрат собівартість теплової енергії власних ТЕЦ. Рядок “в тому числі” (64,7% у структурі витрат) для витрат на паливо начебто й передбачено, але залишається невідомим, яке саме паливо (пропорція розподілу газ/вугілля, марка вугілля) закладена у розрахунок та за якими цінами. А от інші складові собівартості теплової енергії ТЕЦ (14% у структурі затрат) взагалі не розписані. А от у міської влади питань чомусь не виникло...

Очевидно, що не менш важливим за спосіб розрахунку є вхідні дані та припущення, що беруться до уваги для його здійснення. Так от, крім зазначеного вище, для розрахунку тарифів ліцензіат використовує ще купу вхідних даних, отриманих від місцевої влади. Зокрема, Сумською міською радою було затверджено 11 показників.

22

Але й до самої методики розрахунку є питання. Сумитеплоенерго використовує для розрахунку методику ГКД 34.09.100-2003, що не погоджена НКРЕКП, в якій 70% використаного в процесі виробництва палива розподіляється на теплову, а лише 30% на електричну енергію, що додатковим тягарем лягає на плечі кінцевого споживача. Пропозиції громадських експертів щодо застосування методики рівномірного розподілу ГКД 34.09.108-1998 ліцензіатом за підтримки міської влади ігноруються.

Та і це ще не все. Крім розрахунку тарифу, до якого міська влада лише частково дотична, є ще дуже важлива контролююча функція, яку мерія зобов'язана виконувати. А чи виконує?

Протягом минулого опалювального сезону нами здійснювався громадський моніторинг температури теплоносія в кількох контрольних точках.

23

На графіку на прикладі одного місяця зображено схематично співвідношення норма/факт в залежності від температури навколишнього повітря. В окремі дні відсоток недотопу перевищує 30%. А це також вплив на тариф. І за це ви заплатили! Чи контролювали це підопічні міського голови? Ні.

З року в рік навіть ті мізерні затверджена інвестиційні програми, що абсолютно не націлені на ремонт труб та змешення відсотку втрат у мережах (у новому тарифі він планується на рівні 24%), не виконується. І на це меру та його команді байдуже. Лише після звернення представників громадськості до прокуратури, НКРЕКП було покарано Сумитеплоенерго та змушено вилучити невикористані кошти з тарифу.

Яким чином орендар цілісного майнового комплексу, що цілеспрямовано доводить тепломережі до стану металобрухту, впливає на діяльність мера - можна тільки здогадуватися… А от те, що міська влада “не йде на поводі у монополіста” звучить як мінімум смішно.

Дуже важливо зрозуміти кожному споживачу: міська влада має дуже серйозний вплив на розмір тарифу на теплопостачання і несе повну відповідальність за якість послуг. І коли наступного разу будь хто з міських чиновників розповідатиме вам про те, що вони абсолютно ні при чому, що це все злий вовк із НКРЕКП спускає згори непідйомні тарифи, знайте: вам брешуть!

5. Комунальний транспорт

В тому, що Суми свого часу перетворилися у місто жовтих Рут, звісно ж не багато заслуги нинішнього мера, що на той момент був лише одним із предстваників маршруточного бізнесу (зараз ми всі ж віримо, що він свій бізнес подарував колишнім колегам і не має до нього жодного відношення).

Але от за те, що за три роки в даному напрямку практично нічого не змінилося - подякувати сучасній команді ефективних господарників вже можна. Хоч вони, здається, іншої думки:

24

На фото - скрін із фейсбук-сторінки міського голови де він вкотре хвалиться як реальними справами оновлює місто шляхом своєчасного придбання тролейбусів, що прибули у місто в установлені терміни.

Трішки про “реальні справи”...

25

Згідно передвиборчої програми мера та його партії протягом 2016-2017 року мали бути придабані 20 тролейбусів.

Згідно прийнятої нинішнім складом міськради Програми розвитку комунального транспорту обсяг закупівель протягом останніх двох років мав скласти 39 “рогатих”.

Нагадаємо, що бюджет міста цілком дозволяв реалізовувати дані завдання!

І що ми маємо по факту? 4 нові тролейбуси, або 1/10 частину від плану, міський голова подає як особисту перемогу. Невже він дійсно вважає 10% успіхом? Хоч, звісно ж, все відносно: для містян жодних зрушень, а от для маршруточників, яким депо так і не складає конкуренції - це дійсно успіх… От тільки на кого працює мер?

Тепер про терміни...

дог

Згідно договору тролейбуси мали прибути в Суми до 20 червня, а прибули на початку вересня. Якось це не дуже вкладається у визначення “в установлені терміни”...

Якби не втручання прокуратури, ніхто у стінах міськради і не переймався б виставленням пені недобросовісному постачальнику згідно договірних умов. А це майже 330 тис.грн., що мають надійти до бюджету КП. Та хіба це гроші?.. Все ж “в установлені терміни” - чого перейматися…

На фото зафіксовано ще один цікавий момент: виявляється, наш мер звик приймати рішення на основі фактів, розрахунків та логістики.

26

От тільки запровадження нових комунальних маршрутів, на які виходять по 1-2 автобуси (чи тролейбуси на Прокоф'єва) з інтервалом руху у 2 години, насправді базують не на обгрунтуваннях, а ручному керівництві та особистих прихотях.

Чи дійсно нові маршрути-фантоми, якими користуються виключно пільговики, що нікуди не поспішають - це піклування про мешканців? Чи не викликані такі дії бажанням полегшити існування маршруткам: замінити їх комунальним транспорт на неприбуткових напрямках у незручний вечірній час, або звільнити від необхідності возити пенсіонерів за пільговим тарифом?

До речі, при встановлення тарифів факти та розрахунки теж трішки хромають...

6. Тарифи

Пам’ятаєте головний передвиборчий лозунг мера та його команди? Той що про справедливі тарифи. З часом розумієш, що справедливість - категорія відносна, бо  у кожного вона своя. І чию справедливість відстоює команда ВО “Батьківщина” ми вже побачили вище на прикладі тарифів Сумитеплоенерго, а зараз про “непов’язані з мером” маршрутки.

27

“Хрєн їм! Тариф буде обгрунтований!”, - говорить мер на камери, а потім сам особисто, всі його заступники, а в підсумку і вся фракція ВО “Батьківщина” (при розгляді питання щодо скасування необгрунтованого рішення виконкому)  підтримують тариф на проїзд у маршрутках, що базується на розрахунках, згідно яких одна маршрутка за рейс перевозить в середньому (вдумайтеся тільки в цю цифру) цілих 12 !!! пасажирів.

І жодні аргументи, жодні докази абсурдності поданих перевізниками розрахунків, жодні вимоги громадськості провести реальні заміри пасажиропотоку, врахування реальних затрат та необхідність боротьби із тіньовою економікою на мера не подіяли. Бо справедливість у кожного своя…

28

Але й це ще не все... Той самий мер із тим самим виконкомом спочатку скасовують пільги для пенсіонерів та школярів під час канікул. А потім … переможно їх повертають. Працюють за принципом: якщо не знаєш на чому отримати електоральні бали - створи проблему, а потім героїчно її подолай. 

29

 Сумно це все…

Та що ви очікували, коли обирали красиві невластиві для місцевої влади лозунги та підтримували тих, хто цинічно маніпулює вами? 

"Лайте - караван буде йти!.. якщо ви - собаки" (с) https://www.youtube.com/watch?v=84oeUUSaWw0

 
Максим Корнієнко

експерт Громадської комісії з питань бюджету

Події

ЗМІ про нас

Документи

Веб-дизайн