Фонд боротьби з COVID-19 влада використала не за призначенням

Олег Медуниця

Експерт з питань бюджету та децентралізації. Член Комітету Верховної Ради з питань бюджету VII-VIII скликань. Брав участь у процесах розробки та впровадження бюджетної реформи, адміністративно-територіальної реформи та реформи децентралізації. Навчався…

PLG_K2_UEF_SOCIAL_PROFILES

Сторінка у Фейсбук
21 листопада 2020

В Україну прибула перша партія апаратів штучної вентиляції легень закуплених з "короновірусного" фонду. Ще раз! Перша партія! З фонду, який Верховна Рада утворила у квітні. 200 апаратів по 420 тисяч гривень кожний будуть розподілені між українськими лікарнями. Загальна сума закупівлі 84 мільйона гривень. Про потреби наших "ковідних" лікарень і страждання пацієнтів писати не буду. Це як на мене загальновідомо. А от про те що Фонд боротьби з COVID-19 влада використала не за призначенням напишу на прикладі міста Суми і області.

Це рішення прийняла Верховна Рада з подачі Президента Зеленського https://cutt.ly/jheEA1W. Але значну частину цих коштів чомусь спрямували на дороги.

 Отже область отримає в цьому році на дороги майже 3 мільярди гривень. Рекордна і гігантська сума коштів. Частина цих коштів область отримає автоматично внаслідок розподілу Дорожнього фонду, частину внаслідок "ручного" розподілу бюджету в т.ч "ковідного" фонду.   Місто Суми отримає 120 мільйонів гривень. За ці кошти буде зроблено декілька кілометрів вулиці Харківської - центральної транспортної артерії міста. В інтерв'ю "Главкому"  голова фінансового комітету ВР Данило Гетьманцев пояснив, що дороги з "ковідного" фонду будують для того щоб по ним можна було возити хворих до лікарень https://is.gd/sYsTN3. За іронією долі в нашій сумській історії саме в кінці вулиці Харківської знаходиться єдиний діючий цвинтар у місті. 

На початку пандемії людину з позитивним тестом на ковід моментально госпіталізовували. Чому так не роблять зараз? Немає місць в лікарнях! Туди зараз везуть лише вже важких пацієнтів з пневмонією і низькою сатурацією крові. Всі решта лікуються дома і в лікарню везуть вже лише з загрозливою життю пневмонією. Спочатку планували лікувати хворих на ковід сумчан в інфекційні, 5 лікарні і районній лікарні плюс відкрили дитяче "ковідне" відділення в обласній дитячій. Пізніше по заповненню койкомісць возили в Білопілля. Згодом відкрили відділення в 4 лікарні і в госпіталі для ветеранів ветеранів. Для цього місцевий бюджет і благодійники виділили оперативно кошти і протягом травня-липня  реально поліпшили ситуацію в "ковід"-відділеннях.

З фонду боротьби з COVID-19 сумські заклади охорони здоров'я не отримали жодної копійки. Ще раз! Держава не дала жодної копійки з фонду в 66 мільярдів гривень!

Окремо візьмемо освіту. після того як 1 вересня відкрилися сумські освітні заклади захворюваність в місті значно виросла. А самій системі освіти маже 40% працівників вже перехворіли на COVID-19.

Аналогічно із закладами охорони здоров'я, на протидію пандемії, заклади освіти Сумщини не отримали жодної копійки з фонду де були акумульовані кошти на ці цілі. Натомість ці кошти використали на ремонт доріг. Чому? Дослідники закупівель стверджують, що тому що останнім часом в державі створене стійке злочинне угруповування по розпилу дорожніх коштів. Прочитати про це можна тут https://is.gd/R6kZiz.

А тепер змоделюємо ситуацію якби ці 120 млн виділених на вулицю Харківську пішли на боротьбу з хворобою.  Вулиця Харківська мала би такий вигляд як зараз Курська по якій рухається не менший потік транспорту. Натомість за ці кошти можна було б вирішити питання додаткових "ковідних" ліжок яких не вистачає, кисню хворим, які цього потребують, доплати лікарям. Краще можна було б підготувати заклади освіти в умовах роботи при пандемії. А Харківська могла б рік потерпіти. Транспортного колапсу в Сумах би не сталося, а ось колапс системи охорони в частині боротьбі з COVID-19 ми в місті отримали. І це не дивлячись на просто героїчну роботу наших медичних працівників, які в умовах байдужості держави буквально за вуха з того світу витягнули сотні сумчан. Залишимо на совісті влади слова "Слуг народу" про нові дороги до лікарень. Сумчани ціну їм точно знають і цвинтар у кінці відремонтованої Харківської буде постійно їм про це нагадувати.