Динамічна ціна як метод бюджетного дерибану

Автор 

На останньому пленарному засіданні сесії Сумської міської ради депутати мали змогу подолати один із механізмів бюджетного дерибану, завдяки якому щороку "в трубу спускаються" десятки мільйонів гривень наших з вами (платників податків) коштів, що носить назву "динамічна ціна".

тт

Можливо, ви вже чули історію про те, як минулого року 8%-й приріст інфляції призвів до 100%-го здорожчання робіт з будівництва колектору Д.Коротченка-Кринична та "спущення в трубу" додаткових 25 млн.грн. коштів платників податків: в серпні 2015 року з підрядником, що перевірив тендерний кошторис та погодив ціни станом на момент підписання договору, було укладено угоду вартістю 25 млн грн, а за рік вони перетворилися у 50, при цьому навіть долар за даний період здорожчав лише на 16%.

Аналогічна ситуація була із будівництвом тролеї Прокоф'єва-Кірова: з 6 млн. вартість робіт зросла до 30.

Те ж саме буде із новими довгобудами, які ніхто не поспішає завершувати: Романтика, Театральна площа, Авангард. Зокрема, щодо останнього вже озвучено цифру нестачі 22 млн, при тому що на початку 2017 року з підрядником підписано договір вартістю 18 млн, з яких 12 вже використано.

І таких випадків безліч. Бо будувати довго вигідно.

Однією з причин для даних маніпуляцій і є застосування розпорядниками у договірних умовах т.зв. "динамічної/приблизної" ціни замість "твердої договірної", спираючись на Постанову уряду Ю.Тимошенко від 01.08.05 №668.
Де-факто скачки договірної ціни понад 10% порушують вимоги Закону "Про публічні закупівлі", де-юре правоохоронці на даному етапі спотикаються, бо договірні умови наче й не порушено... (припущень про сприяння даним висновкам частини з тих мільйонів не робимо)

Маючі тверді переконання, що такий підхід суперечить принципам економного та раціонального використання бюджетних коштів, громадська експертна комісія з питань бюджету ініціювала заборону рішенням міськради узгодження в договорах про закупівлю умови про "динамічну ціну". Упереджуючи питання стосовно необхідності реагування на інфляційні коливання, було запропоновано перейти від практики постійного зростання кількості довгобудів до системи визначення пріоритетів та планомірного завершення розпочатих об'єктів протягом найближчого часу.

Дана ініціатива цілком прогнозовано була підтримана опозиційними фракціями "За Україну!" та "Солідарність" (за окремими винятками).

Порадували депутати від фракцій "Самопоміч", "Свобода" та "Опоблок", які повсякчас грають в одну дудку із партією влади, а цього разу не підкачали.

Владна ж фракція "Батьківщина", більшість депутатів якої годуються з бюджету, оскільки є або чиновниками або працівниками комунальних підприємств та устнанов, передбачувано провалила голосування.

Таким чином, рішення, на жаль, підтримано не було.

Дерибан коштів платників податків, яких "не вистачає" для фінансування освіти, медицини чи спорту поки продовжується. 

Та ми не здаємося. Далі буде...

Максим Корнієнко

експерт Громадської комісії з питань бюджету

Події

ЗМІ про нас

Документи

Веб-дизайн