Дума про Байдена

Геннадій Іванущенко

Історик, архівіст. Співзасновник Центру досліджень визвольного руху, член Вченої ради ЦДВР. Головний редактор інтернет-проекту "Сумський історичний портал".  Керівник архіву ОУН в Українській Інформаційній Службі-Лондон. Редактор сайту www.ounuis.info З липня 2005…

PLG_K2_UEF_SOCIAL_PROFILES

Сторінка у Фейсбук Сторінка в Інстаграмі
22 січня 2021
Дума про Байдена

Будь-який погляд на Америку людини, яка не народилася там і не прожила більшості життя, - буде поглядом дилетанта.

З погляду дилетанта, - три речі, які вражають, коли приземляєшся:

  • Простір… Багато простору, як неодмінної передумови Свободи.
  • Бетон. Це більш, ніж технологія виготовлення (саме такої!) якості. Це, власне, дуже предметне ставлення до всього: conctret-не ставлення.
  • Характер. «Американець прямий та щиросердний в поведінці. Діє імпульсивно /легко, під поштовхом/, та без надуми. Не підходить до людей з резервом – упередженням/обережно, тому від першої зустрічі вважає кожного своїм приятелем». – до цих японських характеристик 40-х років нічого додати й нині.

Українці, які народилися в Америці, говорять, приблизно, так: Америка – це локомотив, призначення якого – тягнути світ до тих демократичних стандартів, які вона сама змогла осягнути. Ось, власне, і всі причини для нас вболівати за її долю. Попри запевнення деяких сучасних політологів, що Світ уже багатополюсний, а не біполярний, як раніше (і варто переорієнтуватися на інші країни), - лише американська потуга зупиняє Росію. Тому що самодостатня. Бо насправді, допомогти може тільки той, хто сам твердо стоїть на ногах.

Американці стоять твердо і давно, бо мають на чому. «Американці були готові до свободи не тільки тому, що завдяки глибокій децентралізації місцеве самоврядування послужило підготовкою до участі народу в загальнодержавній політиці, але також і тому, що завдяки тривалому історичному існуванню суду присяжних люди звикли до безпосереднього застосування народної влади» - писав ще в 30-ті роки ХІХ століття у своїй книзі «Демократія в Америці» француз Алексіс де Токвіль. І продовжував, уже аналізуючи два головні вектори геополітики: «В Америці для досягнення мети покладаються на особистий інтерес і дають повний простір силі й розуму людини. Що стосується Росії, то можна сказати, що там вся сила суспільства зосереджена в руках однієї людини. В Америці в основі діяльності лежить свобода, в Росії - рабство».

photo 2021 01 22 18 45 00

Тому президенство Байдена може означати не лише повернення Америки до власної сутності. Воно ще має повернути США до ролі основної противаги нашому історичному ворогові. Це, якщо вони подолають розбрат, врятують Республіканську партію і не перехопляться нашим споконвічним «якось воно буде…»

Конкретики, вам, хлопці!