Бюджетне диво грудня. Як це було

Олег Медуниця

Експерт з питань бюджету та децентралізації. Член Комітету Верховної Ради з питань бюджету VII-VIII скликань. Брав участь у процесах розробки та впровадження бюджетної реформи, адміністративно-територіальної реформи та реформи децентралізації. Навчався…

PLG_K2_UEF_SOCIAL_PROFILES

Сторінка у Фейсбук
05 січня 2021

Більшість спеціалістів, які знаються на бюджетних питаннях були заінтриговані головним питанням року для них. Як влада Зеленського вирулить бюджет 2020 року? Адже виконання дохідної частини якого, станом на листопад місяць, було провалено.

З початку листопада минулого року "казна" твердо стала і пропускала лише захищені статті державного бюджету. Мінфін ніяк не міг ефективно продати свої ОВДП - цінні папери та поповнити державну скарбницю. Насувалася бюджетна катастрофа, але її не сталося. Чому?

Владі Зеленського страшенно пощастило. Спочатку Єврокомісія і Світовий Банк дали кредит в майже 30 млрд грн, а потім на тлі початку переговорного процесу з МВФ, Мінфіну вдалося продати в грудні 2020 року ОВДП на майже 100 мільярдів гривень. Лише на аукціоні 29 грудня Уряд отримав 51 мільярд гривень. Таких темпів продажів ОВДП не було в історії нашої держави. Згодом Уряд в останні дні грудня 2020 року залучив короткостроковий кредит від Deutsche Bank AG London на $ 340,7 млн. Державна скарбниця працювала до ночі 30 грудня проводячи платіжні документи, які були вкриті пилом з початку листопада. На деякий час від напору платіжних документів навіть зависла система і платежі проводили вручну.

Деякі експерти вже назвали грудневе фінансове чудо "пірамідою Шмигаля". Фактично лише 2 з 10 гривень, які надійшли до бюджету в грудні 2020 року були зароблені в Україні, а решта виявилися позиченими. До того ж позичені так звані короткі кошти.

Погашення майже 60 млрд цієї суми необхідно здійснити протягом наступного року. А всього Україна у 2021 році має повернути з відсотками 17 мільярдів доларів запозичень. За підсумками року правління і "Великого будівництва" Зеленського державний борг України зріс на рекордні 116 мільярдів гривень.

Між іншим, наплив позиченої гривні у першу чергу спрямували на покриття боргів по "Великому будівництву". Адже пулу обраних дорожніх кампаній, яким довірили освоювати бюджетні потоки бюджет завинив мільярди гривень, які вони отримали лише в кінці минулого року. Можна з впевненістю сказати, що за "Велике Будівництво" Зеленського платники податків сповна заплатять вже в цьому році. З відсотками звичайно.

Такі запозичення виправдані, коли є надія на швидкий економічний ріст. Але як можна на цей ріст сподіватися, коли в країні швидкими темпами відновлюються корупційні схеми, правоохоронна система і судочинство залежна від забаганок влади? Коли навіть до початку пандемії ще у 2019 році через недолугі дії влади вітчизняна економіка зазнала падіння. Не менші проблеми чекають в наступному році та місцеві бюджети. Про це в наступній публікації.