Бюджет Полтави на 2017 рік

Автор 

Бюджет Полтави на 2017 рік був прийнятий із запізненням на місяць – 31 січня. Під час обговорення питання, депутати від опозиції пропонували ще відкласти розгляд бюджету, оскільки на їх думку від був недоопрацьований. 

Депутати від Самопомочі, Свободи, Соціал-Демократичної партії не голосували за бюджет. Натомість рішення було прийнято голосами фракцій БПП «Солідарність», «Батьківщини», «Рідного міста» та «Совісті України». Під час голосування міський голова Олександр Мамай запевнив, що бюджет буде коригуватися протягом року. У затвердженому документі фігурують такі цифри:

·         доходи міського бюджету у сумі 2 521 790,788 тис.грн., у тому числі доходи загального фонду міського бюджету 2 465 008,186 тис.грн., доходи спеціального фонду  міського бюджету  56 782,602 тис.грн.

·         видатки  міського бюджету у сумі 2 523 084,970 тис.грн., у тому числі видатки загального фонду міського бюджету 2 257 567,252 тис.грн. та видатки спеціального фонду міського бюджету  265 517 ,718 тис. грн.

 Доходи copy

Крім того, бюджет міста Полтава на 2017 рік передбачає також повернення кредитів до спеціального фонду міського бюджету у сумі 2 475,587 тис.грн.  та надання кредитів із спеціального фонду міського бюджету у сумі 1 181,405 тис.грн.

Як бачимо, бюджет Полтави планується профіцитним – очікуване перевищення доходів над видатками складає близько 207 440,934  тис.грн.  Головний фінансовий документ міста на 2017 рік передбачає передачу цього профіциту із загального фонду бюджету в бюджет розвитку (спеціальний фонд).

Динаміка надходжень доходів до бюджету міста Полтава зображена на діаграмі нижче. За останні роки відбувалося поступове збільшення надходжень до загального фонду, та зменшення за останній рік надходжень до спеціального фонду.

Динаміка надходжень

Наповнення міської скарбниці

Розглянемо як наповнюється міська скарбниця Полтави.

 Доходи загальний фонд

Як видно з діаграми, левову частку (51 %) доходів загального фонду міського бюджету цього року складають податкові надходження. Які ж саме податки і в якій кількості надходять до міського бюджету? Відповідь на це питання дає діаграма нижче.

 Податки і збори

З 858,2 мільйонів податкових надходжень складає група податків на доходи фізичних осіб та на доходи підприємств. Причому податок на прибуток підприємств складає лише 2,750 мільйонів гривень, все решта – ПДФО, податок, який відраховується із зарплати кожного працюючого мешканця Полтави. Які висновки можна зробити з цієї цифри? По-перше, кожен мешканець міста  має нарешті усвідомити, що бюджет, який розподіляє міська рада, не падає з неба – три чверті його власних надходжень сплачують працівники зі своїх зарплат. По-друге, виконавча влада міста Полтава на чолі з міським головою мусить зрозуміти, що шлях до збільшення бюджету і процвітання міста лежить в площині збільшення кількості зайнятого населення, зменшенні безробіття (та прихованого безробіття, тіньових зарплат) та збільшенні заробітної плати, що її отримують робітники на підприємствах міста.

Також значну частку у доходах загального фонду місцевого бюджету складають офіційні трансферти (45,82 %).  До них відносяться  цільові субвенції з державного бюджету (освітня, медична, субсидії, допомоги соціально незахищеним категоріям людей тощо).

Видаткова частина бюджету

У розрізі розпорядників бюджетних коштів загального та спеціального фондів бюджет Полтави на 2017 рік виглядає наступним чином:

 Бюджет у розрізі розпорядників

Як видно з діаграми, майже 81  % міського бюджету планується  бути витраченим управлінням  житлово - комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради. Також значною часткою коштів розпоряджаються управління соціального розвитку, управління освіти та управління у справах сім’ї, молоді та спорту  виконавчого комітету Полтавської міської ради.

На наведені статті витрат підуть не лише податки полтавчан - у кошторисах цих головних розпорядників бюджетних коштів чималу частку займають відповідні цільові субвенції з державного бюджету. Перше, що кидається в очі при аналізі структури видатків міського бюджету Полтави у розрізі розпорядників коштів, це висока частка, що припадає на управління  житлово - комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради(80,97%, 445,7 млн грн). Більш уважний погляд на цифри дозволяє зрозуміти, що більша частина видатків управління пов’язана з утриманням та розвитком інфраструктури доріг (160 млн грн), та благоустроєм міст, сіл, селищ (121,4 млн грн).

Водночас ми бачимо, що в основному видаткова частину бюджету фінансується із загального фонду тобто за рахунок основних податкових та неподаткових надходжень, субвенцій з державного бюджету. 

 Видатки із загального і спецфонду

Видатки на медицину

Обсяг видатків на охорону здоров’я складає – 360,8 млн грн. З них 1,5 мільйона іде на управлінський апарат. При цьому обсяг видатків загального фонду на заробітну плату медиків депутати запланували у сумі 294 млн грн.
Міська влада протягом року закупить медикаментів на 11,7 млн грн. Видатки на придбання пільгових медикаментів та зубопротезування для пільгових категорій населення – 5,5 млн грн, пільгові пенсії – 0,5 млн грн. На придбання продуктів харчування влада витратить 3,8 млн грн.

Згідно із змінами до Бюджетного кодексу України, видатки на оплату комунальних послуг та енергоносіїв відтепер покладено на місцеві бюджети. Обсяг видатків на оплату зазначених послуг по лікувально-профілактичних закладах міста розраховані в сумі 31,3 млн грн.

Соцільний захист

З міського бюджету на соціальний захист населення передбачено 86,5 млн грн. З них:

-        20,6 млн грн  - на утримання трьох районних територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг);
- 1,5 млн грн - на виплати компенсації фізичним особам по догляду за одинокими непрацездатними громадянами.;

-        3,9 млн грн. - на утримання міського центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів.

На реалізацію заходів проекту Програми соціального забезпечення та соціального захисту населення «Турбота» – 44,7 млн грн.

На оздоровлення демобілізованих військовослужбовців, які проходили службу в районі АТО – 300 тис грн. 

На поховання одиноких та безрідних громадян – 302, 4 тис грн, відшкодування збитків, заподіяних громадянам – 27 тис грн.

Молодь

На Програму «Молодь Полтави»  передбачено 15 млн грн. В загальному обсязі видатків передбачено утримання центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (2,2 млн грн), соціальні програми і заходи з питань сім’ї, дітей та молоді (4,5 млн грн), оздоровлення дітей у заміському оздоровчому таборі «Олімпійські надії» та інших закладах літнього оздоровлення та відпочинку – 8 млн грн.

На виплату стипендії міського голови найкращим студентам вищих навчальних закладів – 0,4 млн грн. 

Культура і мистецтво

Видатки міського бюджету по галузі «Культура і мистецтво» складають 74 млн грн.

Видатки загального фонду на заробітну плату працівникам культури з нарахуваннями на неї – 51,1 млн грн.

На фінансову підтримку закладів культури (міського духового оркестру «Полтава», парку культури та відпочинку «Перемога») дадуть 3,1 млн грн, з них на оплату громадських робіт – 0,3 млн.

На функціонування централізованої бібліотечної системи з 17 філіями – 8,2 млн грн.

Для забезпечення функціонування 5 музейних закладів (музеї та заповідник) – 10 млн грн.

На міський будинок культури (з філіями) – із загального фонду 5,2 млн грн.

На утримання 5 шкіл естетичного виховання – 36,7 млн грн  із загального фонду.

На забезпечення централізованої бухгалтерії та проведення заходів по загальному фонду – 5,2 млн грн; 0,4 млн. по спеціальному фондові.

Спорт

На фінансування установ фізичної культури та спорту дадуть 31,6 млн грн по загальному та 1 млн грн по спеціальному фондам. На зарплату працівникам фізичної культури з кишені Полтави піде 20 млн грн.

У загальному обсязі коштів передбачені асигнування на проведення навчально-тренувальних зборів і змагань (2 млн грн), утримання та діяльність дитячо-юнацьких спортивних шкіл усіх типів (24,6 млн грн), центру «Спорт для всіх» (1 млн грн), централізовану бухгалтерію (0,5 млн грн).

Утримання спортивного дитячого закладу оздоровлення та відпочинку «Олімпійські надії» обійдеться Полтаві у 3,3 млн грн, а виплата стипендій міського голови видатним спортсменам міста – 0,1 млн грн.

Житлово-комунальне господарство

На житлово-комунальне господарство передбачено 199 млн грн. В тому числі на благоустрій міста – 123 млн грн, капітальний ремонт житлового фонду – 35,2 млн грн, забезпечення надійного та безперебійного функціонування житлово-комунального господарства – 11,4 млн грн, фінансову підтримку об’єктів житлово-комунального господарства – 29,5 млн грн. На заходи у сфері електротранспорту – 53,5 млн грн. 

На утримання та розвиток інфраструктури доріг – 16 млн грн, в тому числі: на поточний ремонт – 30 млн грн, на капітальний – 130 млн грн. 

На реалізацію заходів щодо інвестиційного розвитку території – 2,5 млн грн.
З метою запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій видатки на виконання міської комплексної цільової програми «Розвиток та удосконалення міської ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту на 2017-2019 роки» у сумі 0,4 млн грн.
На виконання «Програми з організації заходів попередження загибелі та рятування людей на водних об’єктах, розташованих на території м. Полтава на 2015-2017 роки» – 1,74 млн грн, в тому за рахунок загального фонду – 1,73 млн грн, власні надходження організації – 10 тис грн.
Міський фонд охорони навколишнього середовища – 0,4 млн грн. на виконання Програми охорони довкілля в місті Полтава.

Бюджет розвитку

Серед різних статей видатків міського бюджету найбільш вільно міська рада може розпоряджатися так званим бюджетом розвитку – це як раз ті кошти, які витрачаються на поліпшення інфраструктури міста. Згідно додатку 6 до міського бюджету, цього року у Полтаві бюджет розвитку складає 218,7 млн грн.

Видатки бюджету розвитку

У 2017 році основна частина коштів бюджету розвитку планується витратити управлінням ЖКГ – 213,43 млн. грн, значні суми з них спрямовані: 130 млн грн. на утримання та розвиток інфраструктури доріг, 35 млн грн. на капітальний ремонт житлового фонду, 14,7 млн грн. на заходи у сфері електротранспорту.

2 млн грн знаходяться у розпорядженні  Виконавчого комітету Полтавської міської ради. Дані кошти спрямовуються на організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності обласної  ради, районної ради, районної у місті ради (у разі її створення), міської, селищної, сільської рад та їх виконавчих комітетів.

Шкода, що у міському бюджеті не вказано жоден об’єкт, який планується побудувати чи відремонтувати за кошти бюджету розвитку. Фактично депутати проголосували за «кота у мішку».

Рекомандації: менше видатків на піар та соціальний популізм

Можна зрозуміти бажання міської влади доносити до мешканців міста результати своєї діяльності. Але у бюджеті передбачено 1 млн. 46 тисяч грн на пітримку радіо і телебачення в рамках програми висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування м. Полтави  та фінансової підтримки засобів масової інформації на 2017 рік.
Також в рамках цієї програми передбачено 1млн. 280 тисяч грн. на підтримку друкованих ЗМІ. Тобто понад 2 млн. грн.  іде на сюжети та замітки про перерізані чиновниками стрічечки і публікації із орієнтовним заголовком «5 причин, чому наш мер молодець».

Ще одним із суперечливих видатків є Програма соціального забезпечення та соціального захисту населення «Турбота», на яку у бюджеті 2017 року передбачено 44,7 млн. грн. Звісно, програма значною мірою покриває встановлені державою соціальні гарантії, такі як проїзд у громадському транспорті пільговикам. Але значна сума витрат – це матеріальна допомога мешканцям міста, вітальні листівки, пряме фінансування деяких громадських організацій, тощо. Ці витрати складають більш ніж половину всіх видатків в рамках програми «Турбота». Міський голова аргументує, що до нього на особистому прийомі часто звертаються громадяни, які потрапили у складні життєві обставини. Але хіба це більше схоже не на турботу на підкуп майбутніх виборців за кошти міського бюджету? 

Публікацію створено в рамках проекту «Експертне співтовариство Східної України проти корупції у бюджетній сфері», який впроваджується «Бюро аналізу політики» за фінансової підтримки National Endowment for Democracy.

Олег Колєсніков

Експерт Бюро аналізу політики у Полтавській області

Події

ЗМІ про нас

Документи

Веб-дизайн